Quad comm rozważa propozycję przywrócenia kary śmierci za okropne zbrodnie

Trzecie przesłuchanie komisji quadowej w środę, 28 sierpnia 2024 r. (Zdjęcie z biura prasowego Izby Reprezentantów)

MANILA, Filipiny – Czterokomisyjna komisja Izby Reprezentantów może zaproponować przywrócenie kary śmierci za haniebne przestępstwa w odpowiedzi na odkrycie przez panel różnych przestępstw, powiedział główny przewodniczący Surigao del Norte, poseł z 2. okręgu Robert Ace Barbers.

Barbers w swoim przemówieniu otwierającym na przesłuchaniu komisji quad wymienił kilka przepisów, które mogą stanowić część ich zaleceń dotyczących poprawek.

Kontynuacja artykułu po tym ogłoszeniu

Na końcu listy znajduje się propozycja przywrócenia kary śmierci, gdyż może ona stanowić „skuteczny środek odstraszający” od popełniania haniebnych zbrodni.

„Misja quad comm obejmuje coś więcej niż tylko ujawnianie działalności przestępczej — ma ona na celu usunięcie luk systemowych i wdrożenie trwałych reform poprzez dobrze opracowane ustawodawstwo, takie jak […] (a) dokonanie przeglądu potrzeby przywrócenia kary śmierci za niektóre ohydne przestępstwa jako skutecznego środka odstraszającego od jej popełniania” – stwierdził Barbers.

„W przeszłości wielokrotnie poruszaliśmy dyskusje na temat kary śmierci. Spójrz, co się stało. Pogorszyła się sytuacja pokoju i porządku w naszym kraju. Przestępcy już się nie boją. Zabójstwa, które znamy jako zabójstwa pozasądowe, są powszechne” – dodał po filipińsku.

Kontynuacja artykułu po tym ogłoszeniu

Według Barbersa podczas przesłuchań wykazano, że do zabijania ludzi wykorzystuje się nawet policję, co spowodowało konieczność wymierzenia kary śmierci.

Kontynuacja artykułu po tym ogłoszeniu

„Nawet naszą policję wykorzystywano do zabijania ludzi” – powiedział.

„Nasze podstawowe wartości zostały zniszczone i zastąpione chciwością. W zamian za pieniądze policja zabijała osoby jedynie oskarżone o handel nielegalnymi narkotykami” – kontynuował.

Kontynuacja artykułu po tym ogłoszeniu

„Za każde zabicie czekała nagroda pieniężna. Wystarczy, że zamordowana osoba zostanie wpisana na listę osobistości narkotykowych” – dodał.

„Teraz nadszedł czas rozliczenia. Odpowiedzialni będą musieli zapłacić. Sprawiedliwość zostanie oddana ofiarom, które zostały wykorzystane przez bezwstydników do zarabiania pieniędzy”.

Kwestia, czy kraj powinien przywrócić karę śmierci, była przez lata gorącą debatą, a kilku zwolenników walki z przestępczością uważało, że taki środek zniechęci ludzi do angażowania się w działalność przestępczą.

Jednak działacze pro-life kwestionują to twierdzenie, wyrażając obawę, że kara śmierci może zostać nałożona na niewinnych ludzi.

Konstytucja z 1987 r. zakazuje kary śmierci, chyba że jest stosowana w przypadkach z ważnych powodów, takich jak potworne zbrodnie.

Jednak zaledwie kilka lat po przyjęciu nowej konstytucji ze względu na rosnący poziom przestępczości nastąpił silny nacisk na przywrócenie kary śmierci.

Został on pomyślnie przywrócony przez administrację prezydenta Fidela Ramosa i wprowadzony w życie przez jego następcę, prezydenta Josepha Estradę.

Został on jednak uchylony po podpisaniu przez ówczesną prezydent Glorię Macapagal-Arroyo ustawy Republiki nr 9346 lub ustawy zakazującej nakładania kary śmierci na Filipinach.

PRZECZYTAJ: Co było wcześniej: Prawo dotyczące kary śmierci

PRZECZYTAJ: WIADOMO: Kara śmierci

Komisja czteroosobowa rozpoczęła siódme przesłuchanie, którego głównym tematem były domniemane naruszenia praw człowieka podczas wojny narkotykowej prowadzonej przez poprzednią administrację.

Wcześniej panel za pogardę powołał się także na komisarza Krajowej Komisji Policji (Napolcom) i byłego pułkownika policji Edilberto Leonardo, po tym jak prawodawcy uznali go za okłamującego ich.

Leonardo został oskarżony o pogardę po tym, jak odmówił spotkania z Biurem Więziennictwa (BuCor) S/Supt. Gerardo Padilla w sprawie zamordowania trzech Chińczyków w więzieniu i na farmie karnej w Davao w sierpniu 2016 r.

Padilla powiedział wcześniej w swoich zaktualizowanych zeznaniach, że rozmawiał z byłą pułkownikiem policji Royiną Garmą i Leonardo na temat operacji mającej na celu zabicie trzech Chińczyków.

CZYTAĆ: Duterte nakazał zabijanie chińskich więźniów, potwierdza dyrektor BuCor

Podczas przesłuchania komisji quadowej w dniu 22 sierpnia zdeklarowany zabójca Leopoldo Tan powiedział, że on i Fernando Magdadaro zostali wynajęci do zabicia Chińczyka Chu Kin Tunga, Jacksona Lee i Petera Wanga, którzy odbywali karę w ośrodku karnym w Davao.

Cała trójka została skazana za naruszenia związane z narkotykami.

Według Tan Padilla rozmawiał przez telefon z byłym prezydentem Rodrigo Duterte po dokonaniu ataku, gratulując urzędnikowi BuCor.


Nie można zapisać Twojej subskrypcji. Spróbuj ponownie.


Twoja subskrypcja zakończyła się sukcesem.

Ostatecznie Padilla potwierdził zeznania Tana.

PRZECZYTAJ: Duterte nakazał zabicie 3 Chińczyków w 2016 roku, twierdzi zabójca



Zrodlo