Przegląd konstytucji: Senatorowie jednoczą się w sprawie autonomii LG, podzieleni w sprawie Policji Państwowej

Konieczność udzielenia konstytucyjnego wsparcia autonomii samorządów lokalnych została poparta przez większość senatorów podczas właśnie zakończonych dwudniowych rekolekcji dla członków senackiej komisji ad hoc ds. przeglądu konstytucji w Kano, różniła się natomiast w kwestii utworzenia Policji Państwowej.

Dzieje się tak nawet wtedy, gdy senatorowie z południowo-wschodniej i południowo-południowej strefy geopolitycznej na forum opowiadali się za utworzeniem dodatkowych państw.

Ustawodawcy obnażyli swoje umysły na marginesie rekolekcji zorganizowanych przez panel Senatu we współpracy z Centrum ds. Polityki i Rzecznictwa Prawnego (PLAC).

Decyzja senatorów o uchronieniu trzeciego szczebla rządu przed całkowitym załamaniem wynikającym z rzekomego nadużywania swoich funkcji przez gubernatorów stanów nie może być pozbawiona związku z niedawnym wyrokiem Sądu Najwyższego i obietnicą Prezydenta Senatu Godswilla Akpabio, że Zgromadzenie Narodowe będzie majstrować przy konstytucji, aby zalegalizować ich pełną autonomię.

W szczególności przewodniczący Senatu Opeyemi Bamidele; były Whip Czerwonej Komnaty, Ali Ndume; Przewodniczący Senackiej Komisji Finansów, senator Sani Musa; Senatorowie Abdulfatai Buhari, Osita Izunaso i Ned Nwoko w swoich różnych stanowiskach podkreślali, że pełna autonomia samorządów lokalnych była już dawno oczekiwana.

Bamidele zauważył, że obecna konstytucja oddaje administrację samorządu lokalnego w ręce rządu stanowego, ale wymogi obecnej sytuacji spowodowały konieczność zapewnienia całkowitej niezależności trzeciego szczebla władzy.

Stwierdził: „Nie można odebrać niezależności i autonomii naszych samorządów. Debata dotyczy tego, czy samorząd lokalny powinien być uważany za szczebel władzy.

„Prawo jest dla ludzi, a nie ludzie dla prawa. Niezależnie od tego, co jest w naszej konstytucji, ważne, że pewne realia się z nami pogodziły.

„Jeśli więc mówimy o autonomii samorządów lokalnych, to sposób, w jaki niektórzy z nas na to patrzyli, w Senacie i Zgromadzeniu Narodowym, jest taki, że musimy uzupełnić to, co stwierdził Sąd Najwyższy.

„Sąd Najwyższy nie powiedział niczego, czego nie byłoby w naszej konstytucji. Sąd Najwyższy jedynie nadał tej kwestii większą jasność.

„W związku z tym ważne jest również, abyśmy w miarę możliwości zadbali także o to, aby obawa, że ​​gubernatorzy nie pozwolą samorządom na funkcjonowanie, mogła zostać rozwiana także poprzez dalsze majstrowanie przy naszej konstytucji.

„Na przykład wiele zainteresowanych stron obawia się, że dopóki wybory samorządowe będą przeprowadzane przez niezależne państwowe komisje wyborcze, autostrada donikąd może prowadzić”.

Jak sam twierdzi Osita Izunaso, argumenty o możliwości uzyskania przez przewodniczących samorządów lokalnych zbyt dużej władzy w stopniu umożliwiającym odwołanie gubernatorów w przypadku uzyskania pełnej autonomii są nietrafione.

Mówił: „Kiedy zaczynaliśmy w tym kraju, samorządy miały wtedy pełną autonomię i zagospodarowywały swoje tereny. Wierzę w pełną autonomię samorządu terytorialnego.

„Jestem pewien, że to się uda. Nie wierzę, że autonomia samorządów lokalnych uprawniałaby przewodniczących rad do impeachmentu wobec gubernatorów. Strach nie pojawia się i nawet w niego nie wierzę.

„Gubernatorzy mają ogromne uprawnienia konstytucyjne. Przeciwko gubernatorowi może wystąpić jedynie zgromadzenie stanowe. Przewodniczący rady nie mają władzy. Gubernatorzy i przewodniczący rad powinni stawić czoła swojej pracy”.

Senator Abdulfatai Buhari poparł stanowisko Przewodniczącego Senatu, stwierdzając, że wybór przewodniczących rad i radnych powinien być przeprowadzany przez niezależny organ, który nie jest utworzony przez rządy stanowe.

Stwierdził, że „autonomia samorządów lokalnych może zostać osiągnięta jedynie wtedy, gdy ich wybory zostaną przeprowadzone przez niezależny organ.

„Jeśli tak się nie stanie, państwa będą w dalszym ciągu wysysać swoje pieniądze poprzez groźby i szantaż.

Zrodlo