Przedstawiciele chcą zmienić ustawę o Radzie ds. Cukru i zwiększyć uprawnienia sekretarza wykonawczego

Sekretarz wykonawczy/dyrektor wykonawczy Krajowej Rady Rozwoju Cukru (NSDC), pan Kamar Bakrin, podzielił się kompleksowym planem Rady dotyczącym przyspieszonego rozwoju projektów cukrowniczych w 2025 r. z Komisją Przemysłu Izby Reprezentantów.

Wygłaszając swoje przemówienie programowe podczas weekendowych rekolekcji zorganizowanych dla członków komisji w Calabar w stanie Cross River, Bakrin powiedział, że zanim będzie można wprowadzić w życie plan generalny dla sektora cukru w ​​Nigerii (NSMP) II, należy załatać pewne luki w prawie zakładowym.

Członkowie Komitetu, którzy wzięli udział w rekolekcjach, co do zasady zgodzili się, aby poważnie przyjrzeć się ustawie ustanawiającej Radę i wprowadzić niezbędne poprawki, które umożliwią Sekretarzowi Wykonawczemu i jego zespołowi kierowniczemu skuteczne kontynuowanie prac nad głównym planem w zakresie cukru w ​​Nigerii (NSMP) II .

„W 2024 r. skupiliśmy się na zresetowaniu programu i dostosowaniu branży do wysokich oczekiwań Nigeryjczyków. Dla nas rok 2025 jest rokiem przyspieszenia. Nie jest to wybór, ale konieczność, biorąc pod uwagę naszą rzeczywistość makroekonomiczną i ogromne korzyści, jakie, jak wiemy, są możliwe z uprawy i przetwarzania trzciny cukrowej.

„Wyznaczyliśmy inicjatywy do realizacji w 2025 roku, które będą motorem realizacji tych celów. Jedną z tych kluczowych inicjatyw jest nowelizacja ustawy NSDC mająca na celu usunięcie luk powstałych w wyniku sprzecznych polityk i skodyfikowanie jej przepisów dotyczących ochrony rynku.

„To kluczowy wymóg, który pojawia się we wszystkich naszych rozmowach z naszymi obecnymi i potencjalnymi inwestorami i finansistami. Jak zwykle będziemy liczyć na Państwa wskazówki i wsparcie w Komisji Izby Reprezentantów, aby stało się to możliwe w 2025 r.

„Jesteśmy bardzo wdzięczni za ciągłą interwencję i wskazówki, jakie to wydarzenie ma zaszczyt otrzymać od Pana Prezydenta, co zaowocowało rozwiązaniem kluczowych kwestii utrudniających jego wyniki i daje inwestorom pewność, że nigeryjski przemysł cukrowniczy jest rentownym opcja inwestycyjna” – powiedział.

Bakrin, który wznowił sprawowanie urzędu 16 października 2023 r. po nominacji przez prezydenta Bolę Tinubu, podzielił się również z członkami Komitetu przebiegiem tej podróży w ciągu ostatniego roku.

„Od czasu mojego wznowienia na stanowisku staraliśmy się zająć podstawowymi kwestiami, które wstrzymują inwestycje w tym sektorze, takimi jak: W jaki sposób produkcja cukru może stać się opłacalna w Nigerii? Jak wydobyć wszystkie korzyści z przetwarzania trzciny cukrowej? Jak możemy lepiej dostosować zachęty NSMP do wyników? Jak zmienić pozycję NSDC na światowej klasy Agencję Rozwoju, a nie tylko organ regulacyjny?

„Współpracując z naszymi inwestorami i interesariuszami, na nowo zdefiniowaliśmy NSMP II. Cele NSMP II są obecnie trojakie – osiągnięcie samowystarczalności w produkcji cukru; rozwinąć sektor konkurencyjny w skali globalnej i stać się liderem kosztów w Afryce; oraz rozwijać włączający i zrównoważony sektor cukru.

„Rozpoczęliśmy także kilka programów mających na celu wzmocnienie naszych zdolności w NSDC i NSI. Wzmacniamy możliwości techniczne i zarządcze NSDC oraz przekształcamy nasze możliwości badawczo-rozwojowe w NSI” – zauważył.

Aby spojrzeć na NSMP II z właściwej perspektywy, szef NSDC zastanawiał się nad osiągnięciami NSMP I.

„W wyniku wdrożenia NSMP I przemysł cukrowniczy wniósł kluczowy wkład we wzrost gospodarczy Nigerii i katalizator rozwoju społeczności przyjmujących, w których ma swoją siedzibę.

„Całkowita moc zainstalowana rafinerii cukru w ​​Nigerii wzrosła do 3 milionów ton metrycznych, zapewniając samowystarczalność w produkcji cukru rafinowanego, zapewniając stałe dostawy cukru rafinowanego na rynek krajowy i tworząc moce produkcyjne w gotowości na wykorzystanie możliwości dostępu do rynku stworzonych przez Afrykańska Kontynentalna Umowa o Wolnym Handlu (AfCFTA).

„Projekty BIP w ramach NSMP przyciągnęły inwestycje o wartości 1 miliarda dolarów od głównych inwestorów. Inwestorzy ci utworzyli ponad 15 000 stałych i sezonowych miejsc pracy, nabyli ponad 180 000 hektarów, obsadzili 13 000 hektarów trzciną cukrową, założyli fabryki przetwórstwa trzciny cukrowej o łącznej wydajności 18 000 TCD w pięciu aktywnych lokalizacjach projektu.

„Utworzenie programu dla rolników odrastających, który angażuje 535 rolników i płaci ponad 1 miliard dolarów rocznie. W ramach projektów BIP wprowadzono także wiele wpływowych inicjatyw w zakresie społecznej odpowiedzialności biznesu (CSR) w społecznościach przyjmujących, obejmujących szkoły, szpitale, dotacje, środki paliatywne, infrastrukturę, a nawet wsparcie dla upraw innych roślin.

„Inwestycji w projekty cukrownicze od podstaw dokonali także inwestorzy, którzy nie są beneficjentami zachęt fiskalnych programu NSMP. Należą do nich projekt Great Northern Agribusiness Limited (GNAL) w Gagarawa w stanie Jigawa mający na celu utworzenie cukrowni o wydajności 5000 TCD; globalny projekt Contec w Isanlu Esa w stanie Kogi; Projekt Gummi Sugar w stanie Zamfara, projekt Sean-Zara Sugar w stanie Kwara, projekt Crystal Sugar w stanie Jigawa; oraz dwa miniprojekty cukrownicze: Oyo Sugar Processors Ltd, Iseyin, Oyo State i Goronyo Sugar Project w Goronyo, Sokoto State.

„Utworzenie Nigeria Sugar Institute w celu prowadzenia najnowocześniejszych badań i stymulowania innowacji, które będą katalizatorem rozwoju przemysłu cukrowniczego i poprawią jego rentowność, konkurencyjność i zrównoważony rozwój. Inicjatywa ta promuje równy dostęp dla wszystkich inwestorów w branży oraz ułatwia przyjęcie i komercjalizację wyników prac badawczo-rozwojowych” – dodał.

Zauważył, że NSMP II posiada chroniony rynek krajowy, który jest atrakcyjny dzięki solidnym ramom motywacyjnym obejmującym ochronny system taryfowy spójny z różnymi protokołami, których Nigeria jest sygnatariuszem i mający na celu ochronę rynku dla inwestorów wdrażających BIP , wykorzystanie rocznego przydziału kwot importowych cukru surowego w celu ustalenia, ile cukru mogą przywieźć uczestnicy PKG oraz wsparcie szeroko zakrojonego programu dla rolników uprawiających na zewnątrz w celu promowania włączenia społecznego i zrównoważonego rozwoju oraz stymulowania partnerstwa ze społecznościami przyjmującymi cukrownie i projekty .

„Inne obejmują wsparcie dla projektów od podstaw, które nie uczestniczą w PKG ani nie korzystają z zachęt fiskalnych NSMP, obowiązkowy program integracji wstecznej dla rafinerii cukru, które kupiły publiczne cukrownie i dostarczają cukier rafinowany na rynek nigeryjski, a także dwa -poziomowe Ramy Monitoringu i Oceny, składające się z Komitetu ds. Wdrażania Mapy Drogowej dla Cukru (SURMIC), wieloagencyjnego komitetu odpowiedzialnego za nadzór nad NSMP, oraz Grupy Monitorującej Przemysłu Cukrowego (SIMOG) składającej się z dyrektorów generalnych wszystkich lokalnych spółek zajmujących się produkcją cukru, platformę wzajemnej oceny, która promuje wiarygodność wyników” – dodał.

Patrząc w przyszłość, Bakrin powiedział: „To ekscytujące czasy dla inwestorów i interesariuszy w nigeryjskim przemyśle cukrowniczym. Mamy niezaspokojony i rosnący lokalny popyt wynoszący 2 miliony ton metrycznych oraz deficyt w Afryce, który ma wzrosnąć do 13 mln ton do 2030 r.

„Istnieją również ogromne, niezrealizowane możliwości na stale rosnącej liście pochodnych trzciny cukrowej, takich jak biopaliwa, polimery, biotworzywa, zrównoważone paliwa lotnicze, produkcja energii itp.” – podsumował.

Przemawiając także podczas rekolekcji zatytułowanych „Tworzenie synergii dla rozwoju przemysłu cukrowniczego w Nigerii”, przewodniczący komisji, Hon. Dolapo Enitan Badru pochwalił szefa NSDC i jego zespół zarządzający za „imponującą” pracę, którą wykonali w ciągu ostatniego roku.

Wyraził zaangażowanie komisji w kroki instytucjonalne, które należy podjąć, aby zrealizować opracowany przez Radę plan rozwoju projektu dotyczącego cukru na rok 2025.

Stwierdził, że konieczna jest odpowiednia kodyfikacja NSMP do prawa, aby zwiększyć zaufanie inwestorów i załatać lukę w obowiązującym prawie, która pozwala niektórym operatorom nie przyczyniać się do realizacji wizji przemysłu cukrowniczego, dodał, że wszystkie luki zostaną usunięte poruszone w proponowanej nowelizacji ustawy o KRS.

Zrodlo