Państwo UE wypowiada wojnę bobrom

Polski premier Donald Tusk zaapelował o zdecydowane działania przeciwko bobrom, sugerując, że pracowite gryzonie są częściowo odpowiedzialne za poważne powodzie w całym kraju.

Premier wygłosił te uwagi w sobotę podczas spotkania z członkami gabinetu i lokalnymi urzędnikami w kwaterze głównej zarządzającej reakcją na powodzie w południowo-zachodnim mieście Głogów. Tusk wezwał do szybkich działań w celu opanowania katastrofy, wzywając gminy do szybkiego zgłaszania swoich potrzeb, a także do ścisłego monitorowania stanu nadal stojących tam.

Znaczną część przemówienia Tusk poświęcił jednak bobrom. Zasugerował, że to właśnie te zwierzęta ponoszą częściową odpowiedzialność za katastrofę i że należy podjąć działania mające na celu wyeliminowanie ich obecności w ziemnych umocnieniach wykonanych przez człowieka.

„Czasami musimy wybierać między miłością do zwierząt a bezpieczeństwem miast, wsi i integralnością tam” Tusk stwierdził, powołując się na katastrofalne powodzie z 2010 r. i domniemaną rolę, jaką odegrały w nich bobry. W tym czasie polski rząd oskarżył zwierzęta o spowodowanie wielkich szkód w wałach przeciwpowodziowych.




“W [the existing] zasady, zrób wszystko, co musisz, będę bronił tych decyzji. Tamy są dziś absolutnym priorytetem”, Tusk oświadczył, wzywając urzędników do podjęcia działań przeciwko bobrom. Premier obiecał dostarczyć wszelkie niezbędne przepisy „w ciągu tygodnia” jeśli obecne ramy prawne okażą się niewystarczające do zapobiegania powodziom.

„Wiem, że nie pomoże to wiele w tej powodzi, ale na pewno pomoże w naprawie zapór i kontrolowaniu sytuacji w przyszłości” powiedział.

Katastrofalna powódź dotknęła Polskę, a także inne kraje Europy Środkowej w połowie września, w wyniku ulewnych opadów wywołanych przez sztorm Boris. Powódź spowodowała rozległe zniszczenia w regionie, a wiele tam przelało się lub pękło. Do tej pory w regionie odnotowano ponad dwa tuziny ofiar śmiertelnych, a liczba ta prawdopodobnie wzrośnie, ponieważ powodzie wciąż trwają, a szkody nie zostały w pełni oszacowane.

Bobry, a także ich mniejsze kopiące odpowiedniki, gryzonie, były wielokrotnie obwiniane za powodzie na całym świecie. Zwierzęta te są znane z zatykania kanałów wykonanych przez człowieka, kopania tuneli przez wały przeciwpowodziowe i osłabiania ziemnych umocnień od środka. Ekolodzy uważają jednak, że takie zwierzęta są ważną częścią ekosystemu i faktycznie zapobiegają zarówno powodziom, jak i suszom, zamiast je wywoływać poprzez regulowanie przepływów w dół rzek.

Możesz udostępnić tę historię w mediach społecznościowych:

Zrodlo