Panel ONZ twierdzi, że sztuczna inteligencja potrzebuje „globalnego zarządzania” i nie można jej pozostawić rynkowi

Organ ekspercki przedstawił siedem rekomendacji dotyczących regulacji sztucznej inteligencji, w tym utworzenie funduszu mającego na celu pomoc krajom rozwijającym się.

Organ doradczy ONZ ostrzega, że ​​istnieje „niepodważalna” potrzeba globalnego zarządzania sztuczną inteligencją, a jej rozwoju nie można pozostawić wyłącznie „kaprysom” rynku.

Jak stwierdził w raporcie opublikowanym w czwartek Wysoki Szczebel Doradczy ds. Sztucznej Inteligencji, rządy poszczególnych krajów odegrają kluczową rolę w regulowaniu kwestii sztucznej inteligencji, bezgraniczny charakter tej technologii wymaga „globalnego podejścia”.

„Przyspieszający rozwój sztucznej inteligencji koncentruje władzę i bogactwo na skalę globalną, co ma skutki geopolityczne i geoekonomiczne” – stwierdził 39-osobowy panel.

„Co więcej, obecnie nikt nie rozumie wszystkich wewnętrznych mechanizmów AI na tyle, aby w pełni kontrolować jej wyniki lub przewidywać jej ewolucję. Decydenci nie są również pociągani do odpowiedzialności za opracowywanie, wdrażanie lub używanie systemów, których nie rozumieją”.

Organ doradczy, powołany w październiku przez Sekretarza Generalnego ONZ Antonio Guterresa, w raporcie przedstawił siedem zaleceń, w tym utworzenie ram danych dotyczących sztucznej inteligencji w celu zwiększenia przejrzystości i odpowiedzialności oraz funduszu, który miałby pomóc krajom rozwijającym się w czerpaniu korzyści z rozwoju tej technologii.

„Wiele krajów zmaga się z ograniczeniami finansowymi i zasobowymi, które ograniczają ich zdolność do właściwego i skutecznego wykorzystywania sztucznej inteligencji” – stwierdził panel.

„Pomimo wszelkich wysiłków na rzecz rozwoju potencjału, niektórzy nadal mogą nie mieć dostępu do szkoleń, obliczeń, modeli i danych szkoleniowych bez międzynarodowego wsparcia”.

Organ ten nie zdecydował się jednak na rekomendację utworzenia nowej międzynarodowej agencji, która zajmowałaby się zarządzaniem rozwojem i wdrażaniem sztucznej inteligencji.

„Jeśli zagrożenia związane ze sztuczną inteligencją staną się poważniejsze i bardziej skoncentrowane, państwa członkowskie mogą być zmuszone rozważyć powołanie solidniejszej instytucji międzynarodowej posiadającej uprawnienia do monitorowania, raportowania, weryfikacji i egzekwowania prawa” – czytamy w komunikacie.

Dyskusja na temat potencjalnych zagrożeń i korzyści płynących ze sztucznej inteligencji ożywiła się od czasu wydania w 2022 r. ChatGPT, chatbota opartego na sztucznej inteligencji, który potrafi udzielać odpowiedzi na pytania użytkowników przypominających te udzielane przez człowieka.

Zrodlo