Oprogramowanie antywirusowe Kaspersky samoczynnie się odinstalowuje i instaluje program cyberbezpieczeństwa innej firmy

Firma Kaspersky zajmująca się cyberbezpieczeństwem odinstalowała swoje popularne oprogramowanie antywirusowe z komputerów użytkowników w USA, automatycznie zastępując je zupełnie innym programem zupełnie innej firmy UltraAV. Klienci Kaspersky nie są zadowoleni.

Wprowadzona w aktualizacji 19 września jednostronna zamiana użytkowników na UltraAV przez firmę Kaspersky szybko wywołała w Internecie wiele zdezorientowanych i zdenerwowanych reakcji. Podjęło się tego wiele osób media społecznościowe narzekać na istnienie UltraAV automatycznie instalowane na ich komputerze bez ich zgodya także wyrazić niezadowolenie ze sposobu, w jaki przeprowadzono przejście. Niektórzy nawet zabrali głos podejrzenia dotyczące nieznanego oprogramowania antywirusowegospekulując, że jest to złośliwe oprogramowanie i żądając informacji jak odinstaluj To.

ZOBACZ TAKŻE:

FCC uznała rosyjską firmę Kaspersky zajmującą się cyberbezpieczeństwem za zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego

Jednak pomimo skarg klientów przejście firmy Kaspersky na UltraAV nie nastąpiło całkowicie niespodziewanie.

Kaspersky już to zrobił ogłosił plany wycofania się z USA na początku tego roku, po tym, jak rosyjskiej firmie zajmującej się cyberbezpieczeństwem zakazano dalszej działalności w kraju. W związku z tym Kaspersky poinformował klientów w USA na początku miesiąca że chociaż nadal będą otrzymywać ochronę cyberbezpieczeństwa w ramach płatnej subskrypcji, usługi te będą teraz świadczone przez jej partnera z siedzibą w USA, firmę UltraAV.


„W nadchodzących dniach otrzymasz wiadomości od UltraAV zawierające instrukcje dotyczące aktywacji nowego konta” – napisał Kaspersky w wiadomościach, które rozpoczęło się wdrażanie 5 września. „Jesteśmy pewni, że będziesz zadowolony z ulepszonej ochrony i funkcji oferowanych przez UltraAV.”

Niestety, przynajmniej część klientów tak twierdzi nigdy nie otrzymałem tego powiadomienia Lub nie otrzymali obiecanych instrukcji dotyczących dalszych działań.

W oświadczeniu dla Mashable spółka dominująca UltraAV, Pango Group, stwierdziła, że ​​„all [Kaspersky] użytkownicy posiadający ważne adresy e-mail otrzymywali bezpośrednią komunikację, a wszyscy użytkownicy mieli dostęp do powiadomień o przejściu w aplikacji, na stronach konta MyKaspersky i za pośrednictwem stron internetowych Kaspersky Labs.

W odpowiedzi na sobotnie zamieszanie Kaspersky i UltraAV wydały oświadczenie wspólne oświadczenie wyjaśniając, że ich celem było zapewnienie „jak najbardziej płynnego przejścia”.

„Kaspersky i UltraAV ściśle współpracowały, aby zapewnić klientom utrzymanie standardów bezpieczeństwa i prywatności, których użytkownicy oczekują od ich usług” – czytamy w oświadczeniu. „Ta aktualizacja zapewniła, że ​​użytkownicy nie doświadczą luki w ochronie po wycofaniu firmy Kaspersky z rynku”.

Zmienna prędkość światła

UltraAV również próbuje stłumić obawy dotyczące swojego produktu.

„UltraAV to dojrzała technologia, rozwijana i udoskonalana od ponad 20 lat” – powiedziała Pango Group Mashable. „Zawiera najnowsze informacje o zagrożeniach i wykorzystuje zaawansowane techniki, w tym sztuczną inteligencję i zaawansowaną heurystykę, do wykrywania złośliwego oprogramowania. Dzięki Ultra AV użytkownicy otrzymają ochronę porównywalną do tej, którą mieli [Kaspersky] w tej samej cenie.”

Mimo to UltraAV nie jest idealnym zamiennikiem Kaspersky. UltraAV ma kilka dodatkowych funkcji których Kaspersky nie oferował, na przykład powiadamianie Cię o użyciu Twojego numeru ubezpieczenia społecznego, monitorowanie „transakcji wysokiego ryzyka”, takich jak resetowanie hasła, oraz ubezpieczenie od kradzieży tożsamości do 1 miliona dolarów. Jednak w przeciwieństwie do Kaspersky, UltraAV nie zapewnia ochrony kamery internetowej ani płatności online, a wielu klientów bez wątpienia będzie tęsknić.

Wykres porównawczy Kaspersky i UltraAV.


Źródło: UltraAV

Dlaczego Kaspersky odinstalowuje oprogramowanie antywirusowe z komputerów w USA?

Firma Kaspersky jest zmuszona opuścić rynek amerykański po tym, jak rząd zakazał jej świadczenia usług komukolwiek w kraju, powołując się na obawy dotyczące bezpieczeństwa narodowego związane z rosyjskim gigantem cyberbezpieczeństwa. Choć ogłoszono w czerwcuzakaz ma zacząć obowiązywać od 29 września, aby dać klientom czas na znalezienie alternatywnych rozwiązań antywirusowych.

W ówczesnym komunikacie prasowym Biuro Przemysłu i Bezpieczeństwa (BIS) Departamentu Handlu stwierdziło, że Kaspersky stwarza zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego „ze względu na ofensywne możliwości cybernetyczne rządu rosyjskiego oraz jego zdolność do wpływania na operacje firmy Kaspersky lub kierowania nimi”.

“[This risk] nie można rozwiązać za pomocą środków łagodzących, innych niż całkowity zakaz” – napisał BIS.

Amerykańska Federalna Komisja Łączności określiła już w 2022 r. firmę Kaspersky jako „niedopuszczalne ryzyko dla bezpieczeństwa narodowego”, natomiast agencjom federalnym zakazano używania oprogramowania antywirusowego w 2017 r.

Firma Kaspersky konsekwentnie argumentowała, że ​​wprowadzony przez nią zakaz w USA jest niezgodny z konstytucją i motywowany politycznie, twierdząc, że nie ma dowodów, że stanowi on zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego. Niemniej jednak 20 lipca rozpoczął likwidację swojej działalności w USA, łącznie ze zwalnianiem pracowników mających siedzibę w Ameryce.

„W odpowiedzi na obawy władz USA firma zaproponowała kompleksowe ramy oceny obejmujące weryfikację swoich rozwiązań, aktualizację baz danych, [and] zasady wykrywania zagrożeń przez niezależnego zaufanego recenzenta”, Kaspersky napisał w lipcowym oświadczeniu dotyczącym zakazu.

„Dlatego Kaspersky utrzymuje, że decyzja Departamentu Handlu Stanów Zjednoczonych została podjęta raczej w oparciu o klimat geopolityczny niż ocenę integralności rozwiązań firmy i pozbawia amerykańskich użytkowników i firmy najlepszej w swojej klasie ochrony”.

Argumenty Kaspersky’ego są podobne do tych, które TikTok przedstawił w obliczu własnego zakazu w USA. Rząd USA oskarżył również TikTok o stwarzanie zagrożenia dla bezpieczeństwa narodowego, twierdząc, że popularna aplikacja do udostępniania wideo jest kontrolowana przez „zagranicznego przeciwnika” ze względu na jej chińską spółkę-matkę ByteDance. TikTok walczy obecnie ze swoim głośnym zakazem przed Sądem Apelacyjnym Dystryktu Kolumbii, gdzie bez wątpienia ma nadzieję na lepszy wynik niż Kaspersky.

AKTUALIZACJA: 26 września 2024 r., 11:44 czasu AEST Ten artykuł został zaktualizowany komentarzem firmy-matki UltraAV, Pango Group.



Zrodlo