Ogólnoświatowe protesty przeciwko wojnie Izraela z Libanem i Gazą

Ludzie gromadzili się na całym świecie w odpowiedzi na śmiercionośną ofensywę wojskową Izraela w Libanie i Gazie. Zorganizowano także protesty solidarnościowe przeciwko zamordowaniu przywódcy Hezbollahu Hassana Nasrallaha.

Demonstranci wyrazili oburzenie i zażądali zaprzestania izraelskiej przemocy w Gazie, określając sytuację jako „ludobójstwo” i nalegając na podjęcie działań na skalę światową.

Od rozpoczęcia ofensywy w październiku 2023 r. Izrael zabił ponad 41 000 Palestyńczyków. Izrael rozpoczął wojnę po tym, jak w ataku grup palestyńskich pod przywództwem Hamasu zginęło ponad 1100 osób.

Palestyńczycy od dziesięcioleci walczą z izraelską okupacją ich ziemi. Na początku tego miesiąca Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych przyjęło uchwałę wzywającą Izrael do zakończenia okupacji. Rezolucja została ogłoszona kilka miesięcy po tym, jak Międzynarodowy Trybunał Sprawiedliwości orzekł, że dalsza obecność Izraela na okupowanym terytorium Palestyny ​​jest bezprawna i powinna zostać szybko położona.

Setki ludzi maszerowało z Odenplan do ambasady Izraela w Sztokholmie, machając flagami palestyńskimi i libańskimi.

„Ręce precz od Libanu” i „Wolna Palestyna” wypełniły powietrze. Szwedzki artysta i aktywista Samuel Girma nazwał Izrael „państwem terrorystycznym” i nawoływał do bojkotu handlu z Izraelem po „atakach terrorystycznych na Bejrut i Liban”.

Szwedzki lekarz Uno Horn potępił działania Izraela. „Zabijają dzieci” – powiedział Horn. „To nie wojna; to atak terrorystyczny.”

Podobne protesty miały miejsce w Helsinkach, gdzie demonstranci domagali się natychmiastowego zaprzestania izraelskich operacji w Libanie.

W Paryżu protestujący zebrali się w pobliżu Fontanny Niewinnych, trzymając transparenty z napisami „Zakończ ludobójstwo w Gazie” i „Bojkot Izraela”.

Wielu miało na sobie kefije i wizerunki palestyńskiej dziennikarki Shireen Abu Akleh, która została zabita przez siły izraelskie w 2022 r.

Równolegle, zorganizowani przez Komitet Akcji Palestyńskiej, protestujący maszerowali ze stacji metra Levent do konsulatu Izraela w Stambule, skandując: „Morderca Izrael, wynoś się z Palestyny” i „Morderca Izrael, wynoś się z Libanu”.

Niosąc dużą flagę palestyńską, rozwinęli transparent z napisem: „Ludobójstwo Izrael zostanie pociągnięty do odpowiedzialności, zwyciężą stawiające opór narody Palestyny ​​i Libanu”.

Protesty też były zorganizowany w administrowanym przez Indie Kaszmirze przeciwko zamordowaniu przywódcy Hezbollahu.

Protestujący zachęcali swoje rządy do wstrzymania umów zbrojeniowych z Izraelem i przeciwstawienia się eskalacji przemocy.

Zrodlo