Nowe wiadomości NCLT odrzuca ofertę Philips India dotyczącą zakupu mniejszościowych udziałów ze względu na ogromną różnicę kosztów

New Delhi, 20 września (PTI) Krajowy Trybunał ds. Philips India odrzucił wniosek Philips India o zakup pozostałych 3,87 proc. jego mniejszościowych udziałów, obserwując „ogromną różnicę” pomiędzy wartościami wyznaczonymi przez wyznaczonego przez firmę rzeczoznawcę i to przez nią ustalone odmówiło. inwestorzy mniejszościowi.

Skład NCLT w Kalkucie, zgadzając się z „metodą transferu środków pieniężnych ze zniżką” stosowaną przez rzeczoznawców powołanych przez spółkę Philips India i jej akcjonariuszy mniejszościowych, odnotował „ogromną różnicę” pomiędzy ustalonymi przez nich cenami akcji.

Przeczytaj także | Sędzia Vedavyasachar Srishananda: Kontrowersyjne oświadczenie sędziego Sądu Najwyższego w Karnatace, które wywołało wściekłość Sądu Najwyższego?

„Podczas gdy rzeczoznawca (Phillips India) wyznaczył wyznaczonemu rzeczoznawcy kwotę 740 rupii za akcję, pozwany (akcjonariusze mniejszościowi) zaoferował wyznaczonemu rzeczoznawcy kwotę 4500 rupii, a kwotę od 4605 do 6119 rupii”.

Sąd zasugerował, że okoliczności mogą wymagać nakazania zarejestrowanemu rzeczoznawcy ujawnienia zarejestrowanych parametrów przy ustalaniu ceny w oparciu o metodę zdyskontowanych przepływów pieniężnych, tak aby dwie zupełnie różne ceny ustalone przez dwóch zarejestrowanych rzeczoznawców przy przyjęciu metody wyceny były spójne .

Przeczytaj także | Kim jest Amit? Dlaczego Rahul Gandhi odwiedził rodzinę Amita w Karnali Haryana?.

„Odmawiamy jednak tego, ponieważ w każdym razie odrzucamy petycję, ponieważ na art. 66 ustawy o spółkach nie można się powoływać, biorąc pod uwagę fakty i okoliczności sprawy” – powiedział.

Sąd stwierdził również, że nie będzie rozpatrywał sporów ani roszczeń wzajemnych dotyczących ustawy o zarządzaniu dewizami i zauważył, że „w każdym przypadku składająca petycję firma (Phillips India) jest gotowa zastosować się do wszelkich wskazówek zgodnie z prawem” dotyczących zgodności z FEMA.

„W związku z tym petycja oznaczona CP/312(KB)2023 zostaje oddalona” – stwierdził w postanowieniu wydanym w czwartek dwuosobowy skład NCLT, w skład którego wchodzą Bidisha Banerjee i D. Arvind.

Zalecenie NCLT zostało wydane na podstawie petycji Philips India złożonej na podstawie art. 66 ustawy o spółkach z 2013 r., która ma na celu obniżenie kapitału zakładowego spółki.

Spółka może obniżyć swój kapitał zakładowy w drodze specjalnej uchwały za zgodą zarządu, akcjonariuszy i Krajowego Trybunału ds. Prawa Spółek (NCLT).

W 2004 roku Philips India został wycofany z giełdy. Obecnie 96,13 procent udziałów w Philips India należy do Koninklijke Philips NV, spółki należącej do grupy.

Akcjonariusze publiczni posiadają natomiast 3,16 proc. akcji, a pozostałe 0,71 proc. należy do Funduszu Ochrony Edukacji Inwestorów.

W swojej petycji na podstawie sekcji 66 złożonej w grudniu 2023 r. spółka Philips India oświadczyła, że ​​otrzymała wnioski od tych akcjonariuszy o zakup ich udziałów. W tym celu wyznaczyła KPMG Valuation Services LLP na rzeczoznawcę, który ustalił wartość godziwą Philips India na 740 rupii za akcję.

Według spółki został on wysłany do innej firmy, ICICI Securities Ltd, która potwierdziła cenę.

Philips India twierdził, że pomimo wyceny na 740 rupii za akcję, jego zarząd zdecydował się zapłacić premię w wysokości 175 rupii za akcję, czyli około 24 procent wartości godziwej, i złożył ofertę.

Jednakże prośbie sprzeciwił się pełnomocnik akcjonariuszy mniejszościowych, który argumentował, że cena akcji ustalona przez KPMG nie może być niższa niż 740 rupii za akcję.

W poradniku wskazano również, że „Raport z wyceny KPMG zawierający rzetelną opinię dotyczącą ICICI Securities oraz decyzja Zarządu zostały wydane tego samego dnia, tj. 31 października 2023 r.”.

Mówiono, że jest to „wątpliwa praktyka”, której „celem jest wyciśnięcie akcjonariuszy mniejszościowych” po dumpingowej cenie.

Analitycy otrzymali również niezależną wycenę od Haresh B Shah i w raporcie z dnia 11 kwietnia 2024 r. wycenili akcje na 4605–6119 rupii za akcję. Zastosowano także metodę zdyskontowanych przepływów pieniężnych.

Poza tym zasugerowano również, że wycenę akcji kapitałowych reguluje Regulamin zarządzania dewizami (instrumenty niedłużne) z 2019 r. Promotorami Philips India są firmy zagraniczne, a obniżenie kapitału zakładowego to nic innego jak metoda pośrednia. o wydaniu akcji ww. akcjonariuszy akcjonariuszowi promotorowi.

W swoich ustaleniach NCLT stwierdziło, że metoda zdyskontowanych przepływów pieniężnych jest powszechnie stosowana w spółkach, które posiadają mniej aktywów rzeczowych i gdy spółka prowadzi działalność w trybie kontynuacji.

„Dlatego metoda zdyskontowanych przepływów pieniężnych przyjęta przez rzeczoznawcę składającego petycję oraz rzeczoznawcę pozwanego, Haresha B. Shaha, wydaje się właściwa” – stwierdził, odrzucając twierdzenie dotyczące różnicy wartości.

Oddział Philips w Indiach składa się z czterech oddziałów – Philips Innovation Campus, który opracowuje oprogramowanie dla grupy Philips na całym świecie; Segment Zdrowie zajmujący się dystrybucją produktów diagnostyki medycznej; Campus Innovation Health, która działa jako producent kontraktowy dla firmy Philips na całym świecie; oraz zdrowie osobiste, która koncentruje się na dystrybucji produktów w obszarach zdrowia jamy ustnej, zdrowia matki i dziecka oraz higieny osobistej.

(To jest nieedytowana i automatycznie wygenerowana historia z kanału Syndicated News, personel LatestLY nie modyfikował ani nie edytował treści)



Zrodlo