Niższe odczyty indeksów w USA, podwyżka stóp procentowych RPP wspierają Nairę

Naira nigeryjska wykorzystała słabe odczyty indeksu dolara amerykańskiego na rynku oficjalnym i niespodziewaną podwyżkę stóp procentowych przez CBN w związku z utrzymującą się dynamiką na niestabilnym rynku walutowym w Nigerii.

W czwartek w oficjalnym oknie kurs nairy wzrósł do poziomu 1576 N/1 USD po spadku do tygodniowych minimów. Według informacji nigeryjskiego autonomicznego rynku walutowego (NAFEM) kwota ta była o 91 N niższa niż kwota 1667 N/1 USD wymieniona dzień wcześniej w oficjalnym oknie.

Jednak lokalna waluta straciła dynamikę na czarnym rynku, osiągając kurs 1700 N/1 USD w większości głównych miast Nigerii.

Paraboliczny charakter nairy odzwierciedla wycofywanie się inwestorów w obliczu realizacji zysków w obszarze instrumentów o stałym dochodzie, oczekujących na dowód, że rząd federalny wdroży śmiałe reformy fiskalne niezbędne do zwiększenia ściągalności podatków i wydobycia ropy.

Ożywienie nairy nastąpiło po podniesieniu we wtorek stóp procentowych przez CBN o 50 punktów bazowych do 27,25% w ramach walki z inflacją, która jest najwyższa od niemal trzydziestu lat. Aktywność cenowa sugeruje, że krótka sprzedawca naira traci kontrolę nad linią wsparcia N1600. Ten poziom cen będzie prawdopodobnie podlegał dalszym testom w miarę wzrostu popytu na zagraniczne środki pieniężne, głównie na czesne za granicą, wakacje i import paliw.

Bank Centralny Nigerii często musiał wkraczać i sprzedawać dolary zarejestrowanym w kraju dealerom walutowym, aby osiągnąć stabilność cen, ponieważ podaż walutowa kraju pozostaje problematyczna, co osłabia nairę. Gospodarka najludniejszego kraju afrykańskiego opiera się wyłącznie na eksporcie ropy naftowej w celu uzyskania zysków walutowych, które utrzymują się na niskim poziomie z powodu kradzieży ropy i niedoinwestowania w sektorze naftowym.

Słabe odczyty indeksu dolara amerykańskiego

Dolar amerykański spadł w czwartek w stosunku do głównych walut w związku z gołębim zwrotem Rezerwy Federalnej. Jednakże wzorce rynkowe sugerują, że w najbliższej perspektywie bardziej prawdopodobny jest okres konsolidacji niż dalszych poważnych spadków. W badaniu z 26 września ekonomiści z Capital Economics zauważyli, że dolar zbliża się do dolnej granicy zakresu po 2022 roku.

Stwierdzili: „Nadal uważamy, że dolar amerykański będzie dalej osłabiał się w 2025 r. ze względu na ciągły spadek krótkoterminowych stóp procentowych i podwyższone nastroje dotyczące ryzyka”. W piątek rynki światowe nadal będą wykazywać awersję do ryzyka ze względu na szereg chińskich środków stymulacyjnych. Od piątku Ludowy Bank Chin obniżył wskaźnik rezerw obowiązkowych (RRR) o 50 punktów bazowych (pb). Chiński bank centralny obniżył także siedmiodniową stopę repo z 1,7% do 1,5%.

Mieszane dane z USA dotyczące zamówień na dobra trwałe i bezrobotnych nie zachęciły w czwartek nabywców dolara amerykańskiego, co spowodowało wzrosty na giełdach w Europie i na Wall Street w związku z obniżkami stóp procentowych, co jeszcze bardziej zaszkodziło wartości dolara amerykańskiego. Przewodniczący Fed Jerome Powell znalazł się wśród decydentów Fed, którzy pojawili się planowo w czwartek; jednak tylko dwóch z nich omawiało politykę pieniężną. Podczas gdy gubernator Michelle Bowman utrzymała swoje agresywne stanowisko, gubernator Fed Cook poparł obniżkę stóp procentowych o 50 punktów bazowych we wrześniu.

Według narzędzia Fed Watch Tool Grupy CME rynki obecnie wyceniają prawdopodobieństwo obniżki stóp procentowych przez Fed o 50 punktów bazowych (bps) w listopadzie na poziomie 50%, w porównaniu z ponad 60% przewidywanymi zaledwie dzień wcześniej. Najbliższy amerykański indeks cen podstawowych wydatków na konsumpcję osobistą (PCE), preferowana przez Fed miara inflacji, może potwierdzić przewidywania dotyczące znacznego spadku stóp procentowych, co określi kierunek kolejnego ruchu dolara amerykańskiego. Co więcej, przepływy na koniec kwartału mogą mieć wpływ na rynki i je pobudzić.

Zrodlo