Nigeria przyjmuje nowe wytyczne dotyczące opakowań plastikowych

Zaniepokojeni kryzysem zanieczyszczenia plastikiem w Nigerii, interesariusze ochrony środowiska i sektora opakowań plastikowych zebrali się w Abudży, aby sfinalizować krajowe wytyczne dotyczące wdrażania rozszerzonej odpowiedzialności producenta (EPR), co stanowi kluczowy krok w kierunku gospodarki o obiegu zamkniętym.

W przemówieniu wygłoszonym podczas wydarzenia minister stanu ds. środowiska dr Iziaq Salako stwierdził, że krajowe wytyczne sektorowe stanowią część środków wdrażanych przez rząd federalny w celu rozwiązania problemu zanieczyszczenia plastikiem.

Minister, którego reprezentował zastępca dyrektora ds. gospodarki odpadami stałymi, dr Ahmadu Jibrin, powiedział, że krajowe wytyczne „będą służyć jako mapa drogowa dla wszystkich interesariuszy w łańcuchu wartości opakowań z tworzyw sztucznych w celu skutecznego wdrożenia programu EPR, a także jasno określą różne obowiązki wszystkich interesariuszy sektora w Nigerii”.

„Dokument ten ma również między innymi pomóc w utworzeniu w kraju rejestru opakowań z tworzyw sztucznych, co jest bardzo istotne, a także dostosować go do zasad gospodarki o obiegu zamkniętym i działań na rzecz zrównoważonego rozwoju, co ostatecznie doprowadzi do całkowitej eliminacji zanieczyszczenia tworzywami sztucznymi i ograniczenia negatywnego wpływu tworzyw sztucznych jednorazowego użytku (SUP) na nasze środowisko” – powiedział.

Salako dodał, że dokument, który został przeanalizowany przez interesariuszy z 36 stanów i Federalnego Związku Kombatantów, stanie się solidnym instrumentem do zarządzania opakowaniami z tworzyw sztucznych, odpadami z tworzyw sztucznych i zanieczyszczeniem plastikiem w całym cyklu ich życia.

Wcześniej w swoim przemówieniu powitalnym Dyrektor Generalny NESREA, Dr Innocent Barikor powiedział, że „rozprzestrzenianie się opakowań z tworzyw sztucznych (butelek (PET, propylenu lub polietylenu o wysokiej gęstości/polistyrenu), elastycznych materiałów jednowarstwowych, sztywnych materiałów jednowarstwowych, tworzyw sztucznych wielowarstwowych i wielomateriałowych) doprowadziło do znacznej degradacji środowiska, co ma wpływ na nasze ekosystemy, dziką przyrodę i ostatecznie na zdrowie ludzi”, stąd pilna potrzeba skutecznego systemu gospodarowania odpadami.

Oznajmił, że wytyczne, uwzględniające wszystkich interesariuszy w łańcuchu wartości, „ustalają jasne cele dotyczące zbiórki, recyklingu i odzyskiwania odpadów z tworzyw sztucznych, zapewniając, że przechodzimy na gospodarkę o obiegu zamkniętym, w której materiały są ponownie wykorzystywane i poddawane recyklingowi, a nie wyrzucane”.

Barikor poinformował interesariuszy, że program EPR jest zgodny z ośmiopunktową (8) agendą prezydenta Boli Ahmeda Tinubu. Zauważył, że administracja rozumie związek między demokracją, rozwojem gospodarczym i zrównoważonym rozwojem środowiska, dodając, że wszystkie silne demokracje promowały rozwój gospodarczy bez narażania środowiska.

Zapewnił zatem podmioty gospodarcze, że Agencja będzie zachowywać równowagę między biznesem a środowiskiem, nie rezygnując przy tym z odpowiedzialnego zachowania w zakresie ochrony środowiska.

Wyraził również wdzięczność Rządowi Japonii za pośrednictwem Ambasady w Nairobi, UNEP, Banku Światowego, UNIDO oraz innych międzynarodowych, krajowych i indywidualnych ekspertów, za wsparcie finansowe i techniczne, zaangażowanie w pracę i udział w projekcie.

Zrodlo