Nigeria jest technicznie bankrutem – Obaseki

Gubernator stanu Edo, Godwin Obaseki, powiedział, że Nigeria technicznie rzecz biorąc jest bankrutem.

Obasaki złożył to oświadczenie w wywiadzie dla programu telewizyjnego Channels Politics Today w czwartek wieczorem.

Wyjaśnił, że kraj nie ma i nie zarabia wystarczająco dużo, aby pokryć wydatki, dodając, że wydatki rządu również nie maleją.

Według niego,
„Nigeria jest technicznie bankrutem. I mówię to poważnie. Kiedy jesteś bankrutem gdziekolwiek na świecie, jak w Stanach Zjednoczonych, składasz wniosek o to, co nazywają rozdziałem jedenastym. Restrukturyzujesz swoje sprawy, aby móc się zreorganizować i wywiązać ze swoich zobowiązań. Nigeria nie restrukturyzuje się w tym sensie; nadal zachowuje się tak, jakby miała pieniądze, jak kiedyś.

„(Nigeria) ma kłopoty od jakiegoś czasu. Nie powiem, że jest niewypłacalna, ale technicznie rzecz biorąc, w tym sensie, że nie mamy wystarczająco dużo, aby pokryć nasze wydatki, nie zmniejszamy naszych wydatków i nie zarabiamy więcej”.

„Po pierwsze, rząd federalny nie ma możliwości zarządzania gospodarką na taką skalę i w sposób, w jaki robi to obecnie. Produkujecie 1,3 miliona baryłek ropy, prawda? Ponieważ próbujecie to robić centralnie. Mamy 147 szybów naftowych w Edo, a tylko 53 lub mniej wydobywa ropę”.

„Jeśli nie stworzysz nowego projektu, który pozwoli poszczególnym stanom wykorzystać możliwości ekonomiczne, jakie mają, obciążając aktywa tego kraju i płacąc to, co muszą zapłacić rządowi centralnemu, rząd federalny nie może siedzieć i próbować mikromanagementować kraju i jego aktywów. Pokazał, że nie może. Nie ma zdolności, aby to zrobić” – powiedział.

Wyraził również przekonanie, że rząd federalny utknął w przeszłości, stwierdzając, że obecna struktura kraju jest przestarzała i że potrzebna jest nowa, aby skutecznie zarządzać gospodarką.

„Myślę, że dla mnie to tak, jakby ten rząd federalny utknął i utknął w przeszłości. Ponieważ nie można rozwiązać złośliwego problemu, używając tych samych narzędzi, których używało się przez lata.

„Nie chodzi o to, że ludzie tam nie są inteligentni; nie chodzi o to, że są głupi. Raczej chodzi o to, że po prostu nie mają odwagi, by podejmować decyzje, które muszą podejmować.

„Problem dzisiejszej Nigerii jest strukturalny. Struktura, którą mamy, jest przestarzała; jest nieaktualna. Potrzebujemy nowej struktury, aby zarządzać gospodarką państwa. Jeśli to się nie stanie, nigdzie nie pójdziemy”.

Zrodlo