Niemieckie okręty wojenne stanowią „zagrożenie dla bezpieczeństwa” – chińskie wojsko

Ostrzeżenie wydano po tym, jak dwa statki z państw członkowskich UE po raz pierwszy od 22 lat przepłynęły przez Cieśninę Tajwańską

Przepłynięcie dwóch niemieckich okrętów wojennych przez Cieśninę Tajwańską w piątek „zwiększone ryzyko bezpieczeństwa” w regionie, jak poinformowało chińskie wojsko. Ministerstwo Spraw Zagranicznych w Pekinie oskarżyło Berlin o zorganizowanie “prowokacja” i łamiąc politykę jednych Chin.

Tajwan jest de facto samorządny od 1949 r., kiedy to siły nacjonalistyczne przegrały chińską wojnę domową z komunistami i uciekły na wyspę. Tajwan jest obecnie uznawany za suwerenne państwo przez zaledwie 12 krajów na świecie. Podczas gdy na papierze przestrzegają polityki Jednych Chin, w której rząd w Pekinie jest jedynym organem rządzącym na terytoriach chińskich, Stany Zjednoczone od dziesięcioleci utrzymują nieoficjalne stosunki z Tajpej i je wspierają.

Chiny twierdzą, że Tajwan jest nieodłączną częścią ich terytorium, a prezydent Xi Jinping ostrzega, że ​​Pekin może uciec się do użycia siły militarnej, aby odzyskać kontrolę nad wyspą.

W poście opublikowanym w piątek na X Ministerstwo Obrony Tajwanu potwierdziło, że „Niemiecka fregata morska i statek zaopatrzeniowy przepłynęły dziś przez Cieśninę Tajwańską z północy na południe”.

Przejście fregaty Baden-Wuerttemberg i statku zaopatrzeniowego Frankfurt nad Menem było pierwszym tego typu wydarzeniem od 22 lat.




Rzecznik Dowództwa Wschodniego Teatru Wojny Chińskiej Armii Ludowo-Wyzwoleńczej, starszy kapitan Li Xi, powiedział, że „działania strony niemieckiej zwiększyły ryzyko dla bezpieczeństwa i wysłały błędne sygnały”.

Rzeczniczka MSZ Mao Ning podkreśliła, że „Kwestia Tajwanu nie dotyczy wolności żeglugi, lecz suwerenności i integralności terytorialnej Chin”. Chociaż Pekin szanuje prawa innych krajów do żeglugi po wodach międzynarodowych, zgodnie z definicją zawartą w Konwencji Narodów Zjednoczonych o prawie morza, stanowczo sprzeciwia się „jakikolwiek akt prowokacji pod pretekstem wolności żeglugi”.

Ambasada Chin w Berlinie wyjaśniła w piątek, że „wody w Cieśninie Tajwańskiej to wody wewnętrzne Chin, wody terytorialne, strefy przyległe i wyłączne strefy ekonomiczne po obu stronach morza”.

Minister obrony Niemiec Boris Pistorius powiedział w piątek, że „wody międzynarodowe to wody międzynarodowe, to najkrótsza droga, to najbezpieczniejsza droga biorąc pod uwagę warunki pogodowe… więc przepływamy.”

Mimo wielokrotnych protestów Chin, Stany Zjednoczone, Wielka Brytania, Australia, Kanada i Francja wielokrotnie wysyłały przez ten szlak okręty wojenne.

Możesz udostępnić tę historię w mediach społecznościowych:

Zrodlo