Niemcy będą monitorować media społecznościowe osób ubiegających się o wizę – brytyjski organ nadzoru

Treści online pomogą ocenić ryzyko oszustwa, zgodnie z dokumentami, które udostępnił Statewatch

Niemiecka Policja Federalna zaproponowała, aby sprawdzać osoby wnioskujące o wizę Schengen w mediach społecznościowych, aby pomóc funkcjonariuszom zweryfikować informacje, poinformowała brytyjska organizacja zajmująca się ochroną praw obywatelskich Statewatch, powołując się na wewnętrzne dokumenty, do których dotarła.

Pracownicy ambasad i policja w 29 krajach strefy Schengen, do której nie należy Wielka Brytania, zazwyczaj oceniają wnioski na podstawie kryteriów subiektywnych, w tym: “prawdopodobieństwo” podanych powodów podróży i prawdopodobieństwa opuszczenia strefy przez wnioskodawców.

W dokumencie zasugerowano, że do oceny należy dodać konta w mediach społecznościowych.

„Można sprawdzić, czy podróżny jest w nich aktywny, jakie treści są wyświetlane, do jakich grup należy lub które miejsca były ostatnio odwiedzane” londyńska organizacja charytatywna powołuje się na treść dokumentu. „Profile zawodowe mogą pozwolić na wyciągnięcie wniosków na temat faktycznego zawodu, a tym samym dochodów”.




Jak podają źródła, zalecenie to jest częścią „Podręcznika dotyczącego oszustw wizowych: środki zapobiegawcze i podejścia represyjne w zakresie kontroli”, w którym wzywa się również do opracowania „profile ryzyka” który wykorzystywałby takie kryteria jak „płeć, wiek, grupy osób, pochodzenie, trasa” aby ocenić ryzyko popełnienia oszustwa wizowego przez osoby ubiegające się o wizę.

Według rzecznika niemieckiej policji federalnej, cytowanego przez Statewatch, “intensywny” badania typu open source „ogólnie rzecz biorąc, mieści się w ramach prawnych dotyczących kontroli granicznych (Kodeks Graniczny Schengen) i zasad wydawania wiz (Kodeks Wizowy)”.

„Co więcej, odpowiednie środki zawsze zależą od krajowych przepisów obowiązujących w państwach członkowskich UE” podkreślił rzecznik.

Od 2024 r. strefa Schengen obejmuje 25 z 27 państw członkowskich UE, a także Islandię, Liechtenstein, Norwegię i Szwajcarię. Wniosek o wizę Schengen nie pozwala obecnie wnioskodawcom na umieszczenie swoich kont w mediach społecznościowych.

Możesz udostępnić tę historię w mediach społecznościowych:

Zrodlo