Narodowa Agencja Żywności twierdzi, że rosnące ceny ryżu uszczęśliwiają rolników

Piątek, 20 września 2024 – 00:44 WIB

Bali, niech żyje – Dyrektor ds. dystrybucji i rezerw żywności w Narodowej Agencji Żywności, Rachmi Widiriani, potwierdziła, że ​​krajowe ceny ryżu gwałtownie rosną.

Przeczytaj także:

Grożąc branży wyrobów tytoniowych, Stowarzyszenie Rolników potwierdza, że ​​ten projekt rozporządzenia jest problematyczny

Wcześniej Centralna Agencja Statystyczna (BPS) odnotowała, że ​​w lutym 2024 r. nastąpi gwałtowny wzrost cen ryżu na wszystkich poziomach dystrybucji.

Na poziomie przemiału ceny ryżu wzrosły o 6,76 proc. miesięcznie i 24,65 proc. rocznie, natomiast na poziomie hurtowym wzrost wyniósł 5,96 proc. miesięcznie i 20,08 proc. rocznie. Na poziomie detalicznym ceny ryżu również wzrosły o 5,28% miesięcznie i 19,28% rocznie.

Przeczytaj także:

Program ubezpieczeń rolniczych Ahmad Ali-AKA cieszy się pozytywnym poparciem Ministerstwa Rolnictwa

Rachmi wyjaśnił, że chociaż cena ryżu w kraju jest obecnie wysoka, wynika to z wysokich kosztów produkcji. Według niego wzrost cen ryżu to konsekwencja coraz droższego procesu produkcyjnego.

„Jeśli zwrócimy uwagę, prawdą jest, że cena ryżu w kraju jest obecnie wysoka, ale koszty produkcji również są wysokie” – powiedziała Rachmi na Międzynarodowej Konferencji Ryżowej w Indonezji 2024 (IIRC), która odbyła się w Międzynarodowym Centrum Kongresowym na Bali , czwartek, 19 września 2024 r.

Przeczytaj także:

Wiele dziwnych artykułów szkodzi przemysłowi, Stowarzyszenie Rolników protestuje przeciwko projektowi rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie wyrobów tytoniowych

Oprócz wysokich kosztów produkcji Rachmi podkreślił, że rolnicy muszą mieć także prawo do czerpania zysków ze swoich zbiorów. Wzrost cen zbóż przekraczający koszt własny sprzedaży (HPP) postrzega jako opłacalny moment dla rolników.

„Rolnicy również mają prawo do zysku, teraz jest naprawdę szczęśliwy czas, ponieważ cena ich zboża jest kupowana powyżej HPP” – kontynuował.

Ponadto Rachmi wyjaśnił, że kurs wymiany rolników (NTP), który jest wskaźnikiem dobrobytu rolników, zwłaszcza w sektorze upraw spożywczych, również jest na dobrym poziomie.

Ten NTP opisuje porównanie dochodów uzyskiwanych przez rolników z produktów rolnych z wydatkami niezbędnymi do zaspokojenia potrzeb produkcyjnych i konsumpcyjnych.

Jeśli NTP jest wysokie, rolnicy mają dochód większy niż ich wydatki, więc ich dobrobyt wzrasta.

„Widzimy również, że kurs wymiany rolników (NTP), szczególnie w przypadku upraw spożywczych, jest obecnie również dobry” – stwierdził Rachmi.

Ilustracja rolnika. Źródło: unsplash.com

Ilustracja rolnika. Źródło: unsplash.com

Obecna wysoka cena ryżu jest postrzegana jako szansa dla rolników na uzyskanie większych dochodów ze zbiorów. Uważa się, że dzięki temu warunki ekonomiczne rolników będą bardziej stabilne i zamożne, zwłaszcza tych, którzy działają w sektorze upraw spożywczych.

Rachmi zdaje sobie jednak również sprawę, jak ważne jest zapewnienie konsumentom dostępu do ryżu po przystępnej cenie.

Według niego rząd musi być pośrodku, aby rolnicy osiągali godziwe zyski, a konsumenci nadal mogli kupować ryż za rozsądną cenę.

„Rząd musi być obecny pośrodku, rolnicy otrzymają dobre prawa, a wtedy konsumenci będą mieli dostęp do ryżu dobrej jakości po przystępnej cenie” – stwierdziła Rachmi.

Aby zachować równowagę pomiędzy interesami rolników i konsumentów, Rachmi wspomniał o konieczności efektywności produkcji. Oczekuje się, że zwiększenie wydajności umożliwi wzrost wydajności ryżu, dzięki czemu ceny ryżu będą mogły w dłuższej perspektywie powrócić do stabilności.

„Musimy być efektywni. Zatem wraz z wydajnością wzrośnie produktywność, ceny ryżu będą dobre, dochody rolników będą dobre, a z czasem ceny się ustabilizują” – podsumował.

Następna strona

„Rolnicy również mają prawo do zysku, teraz jest naprawdę szczęśliwy czas, ponieważ cena ich zboża jest kupowana powyżej HPP” – kontynuował.

Następna strona



Zrodlo