NAFDAC uruchamia inicjatywę mającą na celu zwalczanie nadużywania narkotyków w szkołach

Krajowa Agencja ds. Kontroli Żywności i Leków (NAFDAC) wprowadziła inicjatywę „Catch Them Young”, mającą na celu rozwiązanie rosnącego problemu nadużywania narkotyków wśród młodzieży w Nigerii, zwłaszcza wśród uczniów szkół średnich.

Program został oficjalnie uruchomiony w rządowej szkole średniej Tudun Wada, w strefie Wuse 4 w Abudży, NAFDAC Dyrektor Generalny, Prof. Mojisola Adeyeyepodkreślając znaczenie kampanii.

W swoim przemówieniu inauguracyjnym prof. Adeyeye stwierdziła: „Program „NAFDAC-Catch them Young” koncentruje się na edukacji i zwiększaniu świadomości na temat nadużywania narkotyków, ze szczególnym uwzględnieniem młodzieży, która jest najbardziej dotknięta tym kryzysem.

Podkreśliła niepokojące statystyki, ujawniając, że „14,4 procent, czyli 14,3 miliona Nigeryjczyków, jest dotkniętych problemem narkomanii” i podkreśliła potrzebę istnienia programu.

Adeyeye wyjaśnił ponadto, że inicjatywa ta jest częścią szerszej strategii NAFDAC mającej na celu współpracę z kluczowymi interesariuszami w celu zmniejszenia popytu na leki.

Przytoczyła również alarmujące dane pokazujące, że jeden na czterech użytkowników narkotyków wysokiego ryzyka w Nigerii został aresztowany za przestępstwa związane z narkotykami, które obejmują posiadanie (73 proc.), kradzież (12 proc.), świadczenie usług seksualnych (5 proc.), włamanie (4 proc.) i kradzież sklepową (2 proc.).

Statystyki te uwzględniają jedynie aresztowania, ale wiele przestępstw nie jest zgłaszanych, co oznacza, że ​​problem jest prawdopodobnie poważniejszy, niż sugerują te liczby„– przestrzegła.

Program „Złapmy ich za młodu” ma na celu edukowanie uczniów na temat zagrożeń związanych z narkotykami legalnymi i nielegalnymi, ze szczególnym uwzględnieniem zapobiegania uzależnieniom.

Uzależnienie od narkotyków może wynikać zarówno z przyjmowania legalnych, przepisywanych leków, jak i nielegalnych narkotyków„, zauważył Adeyeye, dodając, że celem programu jest prowadzenie szczerych rozmów ze studentami, a nie ich straszenie.

Adeyeye omówił także szersze konsekwencje społeczne nadużywania narkotyków, wspominając, że „Dwie trzecie osób nadużywających narkotyków zgłasza poważne problemy, takie jak opuszczanie zajęć szkolnych lub pracy, słabe wyniki w nauce, a nawet zaniedbywanie rodziny.

Przestrzegła również studentów przed łatwym dostępem do powszechnie nadużywanych substancji, takich jak alkohol, tramadol i leki na receptę, które często są dostępne bez odpowiedniego nadzoru.

Wyjaśniła: „Wielu młodych ludzi korzysta ze źródeł internetowych w celu znalezienia substancji, które rzekomo mają poprawiać wyniki sportowe lub pomagać w utracie wagi, ale mogą one prowadzić do niebezpiecznych nawyków i poważniejszego zażywania narkotyków.

Adeyeye ostrzega również, że eksperymentowanie z twardszymi substancjami, takimi jak kokaina czy metamfetamina, może mieć niszczycielskie skutki dla zdrowia i przyszłości.

Inicjatywa NAFDAC ma również na celu rzucenie światła na zagrożenia związane z nadużywaniem narkotyków, w tym na upośledzenie zdolności oceny sytuacji, ryzykowne zachowania, problemy ze zdrowiem psychicznym, upośledzenie umiejętności prowadzenia pojazdów i pogarszające się wyniki w nauce.

Nadużywanie substancji psychoaktywnych często skutkuje niższymi ocenami z powodu słabej frekwencji„- zauważył Adeyeye.

Dodała, że ​​uzależnienie od narkotyków może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych, w tym do uszkodzenia ważnych organów, takich jak serce, płuca, wątroba i nerki, a także do zaburzeń pamięci i uczenia się.

Zachęcała uczniów, aby unikali presji rówieśników, szukali pomocy, gdy jest to potrzebne, i stawiali swoją edukację na pierwszym miejscu.

Kluczowym elementem programu jest zaangażowanie nauczycieli w walkę z narkomanią.

Nasi nauczyciele spędzają dużo czasu ze swoimi uczniami i odgrywają kluczową rolę w identyfikowaniu zmian w zachowaniu i współpracy z rodzicami w celu ich rozwiązania„- powiedziała.

Nauczycieli zachęcano do tworzenia środowiska wsparcia i bezstronności dla uczniów, którzy mogą zmagać się z problemami związanymi z narkotykami, udzielania im wskazówek i szukania pomocy w razie potrzeby.

Ponadto NAFDAC zamierza rozszerzyć działalność Klubu Bezpieczeństwa Konsumentów w szkołach średnich w ramach szerszych działań na rzecz zwalczania podrabianych leków i promowania bezpieczeństwa leków.

Uważamy, że wskazane jest uodpornienie naszego społeczeństwa poprzez reorientację naszej młodzieży poprzez działalność NCSC„- stwierdził Adeyeye.

Zachęcała również studentów, aby „byli agentami zmian” poprzez podejmowanie odpowiedzialnych decyzji i unikanie niebezpieczeństw związanych z zażywaniem narkotyków.

Zrodlo