Mówi Adelabu, że 40% użytkowników ma obecnie dostęp do prądu na 20 godzin

Minister energii, wódz Adebayo Adelabu, powiedział, że podjęto pewne rewolucyjne kroki, aby zapewnić Nigeryjczykom bardziej stabilne i regularne dostawy energii elektrycznej. Powiedział, że wszystko to osiągnięto przy wsparciu prezydenta Bola Ahmeda Tinubu w ramach jego odnowionego programu nadziei mającego na celu pobudzenie gospodarki.

Dokonując przeglądu działań Ministerstwa Energii w ciągu ostatniego roku, w przededniu obchodów niepodległości 1 października, minister ujawnił również, że ponad 40 procent nigeryjskich konsumentów energii elektrycznej korzysta obecnie z ponad 20 godzin regularnego i stabilnego prądu w całym kraju. naród. Powiedział, że było to spowodowane podjętymi radykalnymi i odważnymi krokami.

Według Adelabu jednym z głównych i znaczących osiągnięć jego ministerstwa w ciągu ostatniego roku jest to, że na dzień dzisiejszy kraj wytwarza ponad 5500 megawatów energii, nad którą, jak zauważył, trwają prace w celu dalszej poprawy do końca roku.

Minister dodał, że zadaniem ministerstwa jest pobudzanie rozwoju kraju poprzez formułowanie odpowiednich polityk, tworzenie odpowiednich struktur i instytucji w celu zapewnienia lub osiągnięcia stabilnych, funkcjonalnych, niezawodnych i niedrogich dostaw energii elektrycznej do gospodarstw domowych, przedsiębiorstw, instytucji i branże.

„Dzięki temu będziemy w stanie osiągnąć pożądany wzrost gospodarczy i rozwój przemysłu” – dodał.

„Po wznowieniu mieliśmy zainstalowaną moc wytwórczą wynoszącą 13 000 megawatów, ale produkowaliśmy, przesyłaliśmy i dystrybuowaliśmy jedynie około 4000 megawatów energii w całym kraju.

„To był dość niski i nie do przyjęcia, biorąc pod uwagę naszą populację i poziom działalności gospodarczej. Dlatego postanowiliśmy poprawić tę sytuację.

„W tamtym czasie istniała podaż epilepsji. Niemal wszystkim klientom, zarówno indywidualnym, jak i komercyjnym, nie można było zagwarantować dostaw na 12–15 godzin. Ponadto przyjęcie energii odnawialnej miało charakter szkieletowy pod względem źródeł energii słonecznej lub wiatrowej.

„Od tamtego czasu do chwili obecnej, czyli około roku, nastąpiła znaczna poprawa. Obecnie nasza moc zainstalowana wynosi ponad 14 000 megawatów dzięki dodaniu nowo oddanej do użytku elektrowni wodnej Zungeru i zwiększonej mocy niektórych istniejących elektrowni.

„Co więcej, głównym osiągnięciem jest fakt, że dziś wytwarzamy ponad 5500 megawatów energii, przesyłamy ją i dystrybuujemy, a ponad 40% klientów może dziś cieszyć się ponad 20 godzinami regularnego zasilania w całym kraju. Widać, że pomiędzy momentem, w którym weszliśmy, a obecną sytuacją nastąpiła znaczna poprawa, którą zamierzamy jeszcze bardziej ulepszyć”, powiedział.

Zastanawiając się, w jaki sposób osiągnięto ten wyczyn, szef Adebayo powiedział: „W ciągu pierwszych trzech miesięcy w pełni zaangażowaliśmy zainteresowane strony. Rozmawialiśmy z operatorami z branży, którzy zdiagnozowali problemy. Konsultowaliśmy i organizowaliśmy rekolekcje z praktycznie wszystkimi zainteresowanymi stronami w sektorze energetycznym, w tym z przedsiębiorstwami wytwarzającymi energię, spółkami dystrybucyjnymi, przedsiębiorstwami przesyłowymi, wykonawcami dostaw energii, agencjami wielostronnymi i międzynarodowymi instytucjami rozwoju.

„Siedzieliśmy w pokoju i omawialiśmy problemy, szczegółowo je diagnozowaliśmy, a także odbyliśmy kilka wirtualnych spotkań dla tych, którzy nie mogli uczestniczyć nawet po odosobnieniu.

„Dzięki temu procesowi uzyskaliśmy pełną diagnozę problemów i zagadnień występujących w sektorze elektroenergetycznym. Opracowaliśmy także kompleksowe rozwiązania.

„Po opracowaniu praktycznych, wykonalnych rozwiązań przystąpiliśmy do działań w zakresie wdrażania. Mogę państwu powiedzieć, że zasadniczo zrobiliśmy pięć rzeczy, które doprowadziły do ​​poprawy wyników w sektorze energetycznym.

„Numerem pierwszym jest podpisanie nowej ustawy o energii elektrycznej z 2023 r. przez prezydenta Bolę Ahmeda Tinubu w czerwcu 2023 r. Osiągnięto w ten sposób dwie rzeczy: decentralizację sektora energii elektrycznej/elektryczności, dzięki której samorządy lokalne mogą teraz odgrywać rolę w tym sektorze. Oznacza to, że stany i samorządy lokalne mogą uczestniczyć w wytwarzaniu, przesyłaniu i dystrybucji. Wcześniej mieliśmy scentralizowany system obejmujący przedsiębiorstwo Electricity Company of Nigeria (ECN), National Electricity Power Authority (NEPA) i Power Holding Company of Nigeria (PHCN). Ta nowa ustawa dała władzom szczebla niższego niż krajowy uprawnienia do udziału w sektorze elektroenergetycznym, co bardziej przypomina posiadanie systemu rozproszonego niż systemu scentralizowanego.

„Liberalizacja sektora, co oznacza, że ​​poza rządem jesteśmy w stanie przyciągnąć sektor prywatny, aby również uczestniczył w nigeryjskiej branży dostaw energii elektrycznej. Nowa ustawa doprowadziła do decentralizacji i liberalizacji sektora.

„Drugą rzeczą, którą zrobiliśmy, było wprowadzenie kompleksowej polityki dla sektora, której wcześniej nie było. Obowiązująca od 2013 roku ustawa o reformie sektora elektroenergetycznego (PSRA) jest już nieaktualna. To, co zrobiliśmy, polegało na opracowaniu, dzięki ciężkiej pracy ze wszystkimi stronami zainteresowanymi branży, Krajowej Zintegrowanej Polityki Energetycznej i Strategicznego Planu Wdrożenia.

„Dzięki temu staliśmy się bardziej jak Biblia dla branży. Podkreśla i odpowiada na pytania, jakie są role i obowiązki każdego z interesariuszy, w jaki sposób współpracujemy ze sobą, jakie są struktury, systemy lub rynek oraz profil płynności, który faktycznie zamierzamy osiągnąć w sektorze. Zebraliśmy to w całość i do końca tego miesiąca czeka na zatwierdzenie przez Federalną Radę Wykonawczą.

Trzecią rzeczą było spojrzenie na rynek, taryfy i płynność, ponieważ zmorą wielu sektorów są reklamy. Jeśli Pearson nie ma racji, jest mało prawdopodobne, że operacje będą prawidłowe. Przyjrzeliśmy się więc temu i uznaliśmy, że aby sektor ten działał optymalnie, konieczne jest dostosowanie istniejącego modelu Pearsona. Dlatego osiągnęliśmy częściową taryfę odzwierciedlającą koszty.

„Wprowadziliśmy pewne zmiany w polityce taryfowej, które faktycznie zapewniają, że część klientów płaci taryfy odzwierciedlające koszty, odzwierciedlające koszty produkcji energii, podczas gdy druga część klientów nadal korzysta z dotacji rządowych. Między innymi dzięki temu jesteśmy w stanie poprawić płynność w branży i widzimy poprawę wyników spółek dystrybucyjnych i wytwórczych.

„Są teraz motywowani i wiedzą, że gdy będą w stanie dostarczać energię elektryczną do konkretnego dostawcy przez co najmniej 20 godzin, będą mogli go zmodernizować lub przenieść do klientów z pasma A i pobierać stawki odzwierciedlające koszty, dlatego też zdecydowaliśmy się na można to również nazwać taryfą odzwierciedlającą usługi. Nie możesz naliczyć tej taryfy, jeśli nie jesteś w stanie dostarczyć prądu na minimum 20 godzin. Z informacji zwrotnych, jakie otrzymujemy z rynku, wynika, że ​​duża liczba klientów zaczęła cieszyć się dostawą energii elektrycznej przez ponad 20 godzin.

„Czwartą rzeczą, którą zrobiliśmy, była praca nad infrastrukturą, modernizacją i ulepszaniem infrastruktury przesyłowej i dystrybucyjnej. Pierwszą rzeczą, o której wspomnieliśmy, była Prezydencka Inicjatywa Mocy, nad którą wszyscy pracowaliśmy jako projekt wykonawczy.

„Podpisaliśmy umowę akceleracyjną, aby mieć pewność, że przyspieszymy realizację tego konkretnego projektu. W ciągu roku zakończyliśmy pilotażową fazę tego projektu, która polegała na imporcie 10 transformatorów mocy i 10 przewoźnych podstacji energetycznych. Przyjechali, zamontowaliśmy i uruchomiliśmy.

„Dlatego stabilność energii elektrycznej, którą się dzisiaj cieszymy, nie jest przypadkowa. To dzięki tym wszystkim transformatorom i mobilnym podstcjom, które zleciliśmy i zainstalowaliśmy.

„Po drugie, po wznowieniu zidentyfikowaliśmy niezakończone projekty przedsiębiorstwa Transmission Company of Nigeria. Nieukończonych było ponad 100 projektów obejmujących podstacje i linie energetyczne. Do tych projektów przystąpiliśmy, żeby ocenić, ile z nich uda nam się zrealizować w krótkim czasie i pod tym względem robimy spore postępy. Mieliśmy także szereg projektów rozbudowy przesyłu wspieranych przez Bank Światowy i Afrykański Bank Rozwoju. Wszystkie te projekty staramy się realizować, a one jednocześnie przyczyniają się do stabilności sieci przesyłowej.

„Firma Niger Delta Power Company wykonała również dużo pracy w zakresie infrastruktury przesyłowej i dystrybucyjnej, co znalazło odzwierciedlenie w stabilności przesyłu i dystrybucji.

„Występuje problem luki licznikowej, którą mamy. Wszyscy wiemy, że spośród prawie 13 milionów klientów, których mamy w branży, ponad 7 milionów klientów nadal nie ma liczników i korzysta z szacunkowych rozliczeń. Powiedzieliśmy, że to nie tędy droga. Musimy to skorygować i dlatego prezydent Bola Ahmed Tinubuset powołał Prezydencką Inicjatywę Pomiarową, której zadaniem jest zainstalowanie ponad 10 milionów liczników w ciągu najbliższych pięciu lat, co najmniej 2 miliony metrów rocznie. Robimy postępy w tej kwestii. Fundusze są już przekazywane, wkrótce przystąpimy do zakupu tych liczników. Zmniejszyłoby to różnicę liczników.

„Zliberalizowaliśmy także rynek liczników, dzięki czemu DisCosto może zachęcać klientów do zakupu liczników i zlecenia ich instalacji. Dlatego też zaobserwowaliśmy dziś wzrost penetracji liczników w branży.

„Wciąż pracując nad pomiarami, Bank Światowy wspiera nas również w ramach Programu Odbudowy Dystrybucji (DISREP), w ramach którego kupuje i instaluje dla nas 1,8 miliona liczników. Podpisano już kontrakt na ok. 1,5 mln metrów, a w ciągu najbliższych dwóch miesięcy zaczną docierać te liczniki. Są to programy, które musimy zmodernizować i ulepszyć infrastrukturę w całym segmencie przesyłu i dystrybucji łańcucha wartości sektora energetycznego.

„Na koniec jest plan transformacji energetycznej. Traktujemy transformację energetyczną jako metodę dwukierunkową. Pierwszym z nich jest rozszerzenie naszej ekspansji dostępu do energii, aby zapewnić dostarczanie energii elektrycznej osobom oszczędzającym, zwłaszcza mieszkańcom obszarów wiejskich i przedsiębiorstwom wiejskim. I znowu używamy go jako narzędzia umożliwiającego przejście na czystsze formy energii. To są dwie rzeczy, do których tego używamy.

„Pragnę również poinformować, że mamy kilka odizolowanych instytucji, takich jak instytucje edukacyjne i zdrowotne, takie jak szpitale kliniczne i niektóre formacje wojskowe, które faktycznie korzystają z minisieci w celu uzupełnienia swoich dostaw. Te, które są podłączone do sieci krajowej, przekształcają ją w minisieć połączoną z licznikiem, instalując w tych instytucjach sieci fotowoltaiczne”.

Zapowiedział także specjalne dostawy energii elektrycznej do krajowych uniwersytetów i innych instytucji, aby uniknąć ciągłych przerw w dostawach energii i aby nadal mogły korzystać z niskich stawek.

„Mamy program, który nazywamy Nigeryjskim Programem Elektryfikacji, w ramach którego około 34 uniwersytety mają być zasilane energią słoneczną. Myślę, że ukończyliśmy już około 13 obiektów i wkrótce nastąpi ich oddanie do użytku. Mamy plany, aby to zrobić dla niektórych szpitali klinicznych i niektórych naszych formacji wojskowych.

„Agencją ministerstwa odpowiedzialną za tę sprawę jest Agencja Elektryfikacji Obszarów Wiejskich i mogę państwu powiedzieć, że zanim udostępnimy dane dotyczące społeczności o niedostatecznym dostępie do sieci, w których zainstalowaliśmy te minisieci, będziecie zaskoczeni.

„Za pośrednictwem tych minisieci na obszarach wiejskich w całym kraju zelektryzowaliśmy ponad trzy miliony ludzi. Mamy również tak zwane systemy domów słonecznych, które dajemy każdemu gospodarstwu domowemu, zapewniając im punkt świetlny, punkt do ładowania telefonów i kilka punktów na potrzeby rolnictwa. Rozdaliśmy je milionom Nigeryjczyków i nadal to robimy. Mamy wsparcie Banku Światowego i AFDB, aby zapewnić powodzenie tych programów”.

Źródło: Naród

Zrodlo