Misja SpaceX Crew-9 pomyślnie dokuje na ISS: oto wszystko, co musisz wiedzieć

Misja SpaceX Crew-9 pomyślnie dotarła do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) 29 września 2024 r. Astronauta NASA, pułkownik Nick Hague i rosyjski kosmonauta Aleksandr Gorbunow weszli na pokład kapsuły Crew Dragon o nazwie Freedom. Po wystrzeleniu ze stacji sił kosmicznych Cape Canaveral na Florydzie 28 września załoga odbyła jednodniową podróż orbitalną przed dokowaniem o 17:30 czasu wschodniego (3:00 czasu wschodniego). Haga jest pierwszym aktywnym członkiem Sił Kosmicznych Stanów Zjednoczonych, który dotarł w przestrzeń kosmiczną, co jeszcze bardziej podkreśla znaczenie tej misji.

Pierwszy załogowy lot kosmiczny z kompleksu startowego Space-40

Wystrzelenie Crew-9 było historycznym momentem, ponieważ był to pierwszy załogowy lot kosmiczny wystartowany z Space Launch Complex-40 (SLC-40). Przybycie Nicka Hague’a i Aleksandra Gorbunowa zwiększa całkowitą liczbę astronautów na pokładzie ISS do jedenastu. Jednak ta misja jest również wyjątkowa ze względu na decyzję NASA o zmniejszeniu pierwotnego czteroosobowego składu Crew-9. Zamiast tego misja została zmodyfikowana tak, aby na pokładzie było tylko dwóch astronautów, aby zrobić miejsce dwóm astronautom znajdującym się już na pokładzie ISS, którzy potrzebują podróży powrotnej na Ziemię.

Butch Wilmore i Sunita Williams, którzy przybyli na ISS w czerwcu pierwszym załogowym lotem Boeinga Starliner, pierwotnie mieli pozostać tam zaledwie dziesięć dni. Jednak problemy techniczne z silnikami strumieniowymi Starlinera przedłużyły ich pobyt na stacji.

Przygotowania do odlotu Załogi-8

Przybycie Crew-9 oznacza także zbliżający się odlot astronautów Crew-8, w tym Michaela Barratta, Matthew Dominicka, Jeanette Epps i kosmonauty Alexandra Grebenkina z NASA. Cała czwórka, która przybyła na stację w marcu, ma powrócić na Ziemię wkrótce po zakończeniu procesu dokowania Crew-9. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, Załoga-9 pozostanie na ISS do lutego 2025 r., nadal wspierając trwającą przestrzeń kosmiczną badania i operacji na stacji.

Zrodlo