Ministerstwo Edukacji i Kultury otwiera ścieżki edukacyjne Papuasów i 3T w ramach programów ADEM i ADik

WIWAT – Programy Afirmacji Szkolnictwa Średniego (ADEM) i Afirmacji Szkolnictwa Wyższego (ADik) zarządzane przez Ministerstwo Edukacji, Kultury, Badań i Technologii (Kemendikbudristek) wywarły znaczący wpływ na równy dostęp do edukacji dla studentów z Papui i osób znajdujących się w niekorzystnej sytuacji , obszary przygraniczne i najbardziej oddalone (3T). Dzięki tym dwóm programom afirmacyjnym tysiące uczniów i studentów z różnych zakątków Indonezji ma możliwość zdobycia wysokiej jakości edukacji w szkołach średnich i na uniwersytetach w całej Indonezji.

Przeczytaj także:

Eksperci i praktycy technologii spotykają się, aby omówić rolę sztucznej inteligencji w rozwoju edukacji w Indonezji

Na przykład program ADEM zapewnia uczniom z obszarów Papui i 3T możliwość kontynuowania nauki na poziomie średnim w wysokiej jakości szkołach na wyspach Jawa i Bali. Od jego uruchomienia w 2013 r. w ramach tego programu ponad 6800 uczniów z powodzeniem kontynuowało naukę na poziomie średnim. W 2024 r. aż 443 uczniów z Papui należących do klasy ADEM 2021 ukończyło naukę w różnych szkołach średnich/zawodowych rozmieszczonych na terenie Jawy Zachodniej, Banten, Jawy Środkowej, Yogyakarty, Jawy Wschodniej i Bali.

Minister Edukacji, Kultury, Badań i Technologii (Mendikbudristek) Nadiem Anwar Makarim doceniła odwagę studentów, którzy opuścili swoją strefę komfortu, aby studiować poza wyspą w ramach stypendium ADEM.

Przeczytaj także:

Czy Twoje pieniądze ciągle się kończą? Oto sekret dobrego planowania finansowego rodziny

„Indonezja potrzebuje wszystkich młodych braci i sióstr, aby zostali przyszłymi przywódcami. Nie przegapcie tej okazji. „Kontynuuj naukę, aby realizować swoje marzenia w duchu wolności uczenia się” – powiedział jakiś czas temu Minister Edukacji i Kultury podczas Powrotu Studentów ADEM z Regionu Papui w Dżakarcie.

Przeczytaj także:

Policjanci w Puncak Jaya zaatakowani przez nieznane osoby

To samo przesłanie przekazał także Sekretarz Generalny Ministerstwa Edukacji i Kultury Suharti. Absolwentom, którzy otrzymali program ADEM z Papui, powiedział, aby dzielili się inspiracjami i motywowali swoje rodziny, przyjaciół i środowisko, że edukacja jest dostępna dla wszystkich Indonezyjczyków. Suharti zachęcał także wszystkich absolwentów ADEM do kontynuowania nauki na wyższym poziomie.

„Pokaż swoje osiągnięcia, gdziekolwiek jesteś. „Rząd zapewnia także stypendia za pośrednictwem ADik lub innych programów, takich jak KIP Kuliah, dzięki czemu ci, którzy mają osiągnięcia, mogą nawet kontynuować naukę za granicą” – powiedział Suharti.

Dzięki temu programowi uczniowie Papuasów i uczniów szkół 3T mają możliwość doświadczenia edukacji w bardziej odpowiednich obiektach i lepszej jakości, jednocześnie ucząc się, jak żyć w innym środowisku społecznym i kulturowym. Oczekuje się, że powrócą do swoich obszarów pochodzenia jako agenci zmian, którzy są w stanie wnieść wiedzę, umiejętności i doświadczenia życiowe, które mogą przyczynić się do rozwoju na swoich obszarach.

Kontynuuj studia wyższe

Po ukończeniu szkoły średniej studenci Papuasów i 3T mają również doskonałą okazję do kontynuowania nauki na studiach wyższych w ramach programu ADik. W 2023 r. w ramach tego programu stypendia otrzyma ponad 7614 studentów z Papui i obszaru 3T. Wśród nich jest 1321 studentów, którzy są absolwentami programu ADEM.

Minister Edukacji i Kultury zaprosił absolwentów ADEM do wykorzystania trzyletniego doświadczenia edukacyjnego na Bali i Jawie w celu przygotowania się do rozwoju jako student.

„Obecnie indonezyjscy studenci mają znacznie większe możliwości rozwijania swojego potencjału poprzez naukę poza kampusem” – powiedział Nadiem.

Wyjaśnił, że od trzech lat Ministerstwo Edukacji i Kultury zaprasza studentów do udziału w programach Niezależnych Kampusów, takich jak Program Certyfikowanych Niezależnych Studiów i Staży (MSIB), Projekty Społeczne, Przedsiębiorczość oraz wymiany studenckie w kraju i za granicą. Do chwili obecnej ponad 470 000 studentów z całej Indonezji wzięło udział w różnych niezależnych programach kampusowych, a ponad 1500 z nich pochodzi z kampusów w Papui i Papui Zachodniej.

„Sam słyszałem doświadczenia studentów, którzy uczestniczyli w Kampusie Niezależnym. Dostają możliwość bezpośredniego wyjazdu w teren i nauczenia się rzeczy, których nie uczy się na zajęciach. „To cenne doświadczenie, bardzo przydatne w budowaniu przyszłości” – powiedział Minister Edukacji i Kultury.

Sam program ADik zapewnia studentom możliwość kontynuowania nauki na wyższych uczelniach państwowych i prywatnych w Indonezji. Ten program stypendialny obejmuje pełne czesne oraz dodatek na życie, ułatwiając studentom z obszarów o ograniczeniach ekonomicznych dostęp do wysokiej jakości szkolnictwa wyższego. Uczniowie, którzy otrzymali stypendium ADik, pochodzą z różnych środowisk, w tym z osób niepełnosprawnych, dzieci pracowników migrujących i wybitnych sportowców. Studenci będący rodowitymi Papuasami muszą studiować na studiach wyższych poza Papuą, natomiast studenci z obszarów 3T, repatrianci i osoby niepełnosprawne mogą studiować na uniwersytetach w całej Indonezji (z wyjątkiem regionu Papui).

Oprócz zapewnienia dostępu do edukacji programy ADEM i ADik wzbogacają także doświadczenia życiowe uczestników dzięki kontaktowi z różnorodnymi środowiskami. Wielu uczniów, którzy początkowo martwili się wyzwaniami związanymi z życiem poza swoim obszarem, szczególnie związanymi z różnicami kulturowymi i społecznymi, po wzięciu udziału w tym programie wyrosło na bardziej pewne siebie i niezależne osoby.

Na przykład kilku uczniom ADEM udało się osiągnąć osiągnięcia akademickie i pozaakademickie podczas edukacji poza Papuą. Novita Mansoben, uczennica z Supiori Regency w Papui, zajęła nawet drugie miejsce w lekkoatletyce na Krajowej Olimpiadzie Sportu Studenckiego (O2SN) w 2023 r. To osiągnięcie pokazuje, że przy odpowiednim wsparciu uczniowie z odległych obszarów również są w stanie rywalizować i osiągać doskonałe wyniki poziom krajowy.

Zaangażowanie rządu

Programy ADEM i ADik stanowią część wysiłków rządu na rzecz zapewnienia równego dostępu do edukacji w Indonezji. Rząd zdaje sobie sprawę, że nie wszystkie regiony Indonezji mają równy dostęp do wysokiej jakości edukacji. Dlatego też dzięki temu programowi afirmacyjnemu uczniowie z Papui i obszaru 3T mają takie same możliwości studiowania w najlepszych szkołach i uniwersytetach w Indonezji.

Minister Edukacji i Kultury podkreślił swoje zaangażowanie w zapewnienie trwałości tego programu.

„Chcemy zapewnić wszystkim indonezyjskim dzieciom, zwłaszcza z Papui i Trzeciego Świata, równe szanse na uzyskanie wysokiej jakości edukacji. „Edukacja jest ważnym kluczem do tworzenia lepszej przyszłości zarówno dla jednostek, jak i dla ich regionów pochodzenia” – stwierdził Minister Edukacji i Kultury.

Dodał, że Ministerstwo Edukacji i Kultury przedstawia wiele inicjatyw, które mają zachęcić studentów do kontynuowania nauki w wysokiej jakości szkołach wyższych, takich jak stypendium Advanced Indonesia Scholarship, LPDP, KIP Kuliah, ADIK i tak dalej.

„Dzięki temu programowi staramy się zapewnić, że żadne dziecko w danym kraju nie zostanie pozostawione w tyle tylko z powodu ograniczonego dostępu lub kosztów” – powiedział Minister Edukacji, Badań i Technologii.

Następna strona

Po ukończeniu szkoły średniej studenci Papuasów i 3T mają również doskonałą okazję do kontynuowania nauki na studiach wyższych w ramach programu ADik. W 2023 r. w ramach tego programu stypendia otrzyma ponad 7614 studentów z Papui i obszaru 3T. Wśród nich jest 1321 studentów, którzy są absolwentami programu ADEM.

Następna strona



Zrodlo