Mikroplastik znaleziony w ludzkim mózgu – badania

Badania sugerują, że zanieczyszczenia mogą być powiązane ze wzrostem zachorowań na choroby neurodegeneracyjne

Naukowcy z Brazylii odkryli mikroplastik w tkance ludzkiego mózgu, nowe badanie opublikowane w poniedziałek w czasopiśmie JAMA Amerykańskiego Stowarzyszenia Medycznego ujawniaZanieczyszczenie mikroplastikiem stało się w ostatnich latach coraz większym problemem dla środowiska i zdrowia.

Maleńkie kawałki plastiku o wielkości od 0,0055 do 0,025 milimetra (od 0,00021 do 0,00098 cala) zostały wcześniej wykryte w różnych tkankach ludzkich i krwiobiegu. Jednak ich obecność w mózgu do tej pory nie została udokumentowana, wyjaśnia artykuł.

Zespół z wydziału medycznego Uniwersytetu Sao Paulo zbadał mózgi 15 zmarłych osób w wieku od 33 do 100 lat, które mieszkały w Sao Paulo, największym mieście kraju. Ich badania trwały od lutego 2023 r. do maja 2024 r.

Naukowcy skupili się na tkankach opuszki węchowej, małej części mózgu, która przetwarza zapach. Mikroplastiki wykryto w próbkach pobranych od ośmiu z 15 badanych osób.

Zidentyfikowano łącznie 16 cząstek i włókien polimerów syntetycznych, przy czym najczęściej występującym polimerem był polipropylen (43,8%).




Lokalizacja w mózgu doprowadziła naukowców do przypuszczenia, że ​​ludzie wdychają wszechobecne zanieczyszczenia przez nos.

„Propylen jest wszędzie: w meblach, dywanach, ubraniach” powiedział NBC News główny autor badania, dr Thais Mauad. „Wiemy, że miejscem, w którym jesteśmy najbardziej narażeni na działanie cząstek, są wnętrza budynków, ponieważ wszystkie nasze domy są pełne plastiku”.

Polipropylen jest również szeroko stosowany w opakowaniach żywności, takich jak butelki, słoiki, pojemniki na jogurt i kubki do gorących napojów. Rozpad jednorazowych butelek i opakowań powoduje powstawanie mikrocząsteczek plastiku, które w konsekwencji przedostają się do organizmu człowieka przez przewód pokarmowy lub wdychane.

Obecność mikroplastiku w opuszce węchowej oznacza, że ​​może to być „potencjalna ścieżka” Naukowcy odkryli również, że cząsteczki te mogą dotrzeć do innych części mózgu.

Dany „rozległe zanieczyszczenie środowiska tworzywami sztucznymi” wyniki „powinno budzić zaniepokojenie” Naukowcy twierdzą, że mikroplastik może przyczyniać się do „rosnąca częstość występowania chorób neurodegeneracyjnych”.

CZYTAJ WIĘCEJ:
Kandydat na prezydenta USA miał „martwego robaka” w mózgu – NYT

Pierwsze badanie mające na celu oszacowanie spożycia tworzyw sztucznych przez ludzi, opublikowane w 2019 r., zasugerowany że przeciętny człowiek połyka 50 000 cząsteczek mikroplastiku rocznie.

Inne badanie znaleziony ludzie przeciętnie spożywają około pięciu gramów (0,18 uncji) plastiku tygodniowo, co odpowiada wadze karty kredytowej.

Możesz udostępnić tę historię w mediach społecznościowych:

Zrodlo