Meczet państwowy IKN kosztuje 940 miliardów IDR, a jego pojemność to połowa jedynej kwoty 7 miliardów IDR w Istiqlal

Środa, 25 września 2024 – 15:26 WIB

IKN, ŻYWY – Koszt Meczetu Narodowego w stolicy Archipelagu (IKN), który jest obecnie w budowie, szacuje się na 940 miliardów IDR z APBN. Informację tę Ministerstwo Robót Publicznych i Mieszkalnictwa Publicznego (PUPR) opublikowało za pośrednictwem swojej oficjalnej strony internetowej.

Przeczytaj także:

Meczet państwowy w IKN kosztuje 940 miliardów IDR, ale może pomieścić tylko 60 tysięcy kongregantów

Meczet ten, choć kosztuje dużo pieniędzy, może pomieścić jedynie 60 000 wiernych. Liczba ta jest stosunkowo niewielka w porównaniu z meczetem Istiqlal w Dżakarcie, który ma ponad połowę pojemności.

Meczet Istiqlal, który został zbudowany dzięki funduszom APBN w wysokości 7 miliardów IDR, może pomieścić do 120 000 wiernych. Stwarza to ostre porównanie poniesionych kosztów i pojemności każdego meczetu.

Przeczytaj także:

Wirusowy meczet w Sukoharjo otrzymuje złą ocenę na Mapach Google, Marbot uważa, że ​​jest niegrzeczny i głośny

Proces budowy Meczetu Państwowego w samym IKN osiągnął jedynie 18,7% według stanu na sierpień 2024 r. Budowę tę rozpoczęto od wmurowania pierwszego kamienia (przełomowy) przez Prezydenta Joko Widodo 18 stycznia 2024 r.

Rząd planuje ukończenie budowy tego meczetu w grudniu 2024 r. Chociaż postęp-Choć do tego jeszcze dość daleko, projekt ten w dalszym ciągu jest realizowany z dużym naciskiem na dotrzymanie wyznaczonych terminów.

Przeczytaj także:

Chronologia ataków podczas piątkowych modlitw w kanadyjskim meczecie

Za budowę Meczetu Państwowego odpowiada Centrum Infrastruktury Osadnictwa Regionalnego Wschodniego Kalimantanu (BPPW), a wykonawcą jest PT. Adhi Karya i PT. Hutama Karya KSO.

Prace budowlane rozpoczęły się w listopadzie 2023 roku, a ich zakończenie przewidywane jest na koniec 2024 roku. Skala projektu jest tak duża, że ​​wykonawca stara się, aby budowa przebiegała zgodnie z założonymi planami i specyfikacjami.

Ilustracja przedstawiająca Meczet Państwowy autorstwa Ministerstwa PUPR

Meczet ten zajmuje powierzchnię 32 125 m², na której znajdują się dość rozległe powierzchnie handlowe i pomocnicze.

Budynek meczetu ma łączną powierzchnię 61 596 m² i składa się z trzech pięter niższy terenJeden parteri dwa półpiętro.

Oprócz tego znajduje się tu także budynek handlowy o powierzchni 2212 m² posiadający dwie kondygnacje oraz budynek pomocniczy o powierzchni 727 m² składający się tylko z jednego piętra.

Nie tylko budynek meczetu, teren wokół Meczetu Państwowego wyposażony jest także w basen retencyjny o powierzchni 123 502 m². Basen ten został zbudowany przez Ośrodek Dorzecza Kalimantan IV (BWS), Dyrekcję Generalną Zasobów Wodnych, którego zadaniem jest gospodarka wodna i zapobieganie powodziom.

Ponadto obszar ten wyposażony jest w plac, miejsce do ablucji, salę konferencyjną, hala spotkań, poczekalnie VIP i różną inną infrastrukturę towarzyszącą, w tym drogi i mosty.

Następna strona

Źródło: Ministerstwo PUPR

Następna strona



Zrodlo