Marcos podpisze w tym tygodniu ustawę antyrolniczą o sabotażu gospodarczym

Zdjęcie archiwalne Inquirer

MANILA, Filipiny — Oczekuje się, że prezydent Marcos podpisze w tym tygodniu nowe prawo, które ma na celu zwalczanie szerzącego się przemytu, spekulacji i gromadzenia produktów rolnych, uczynienie żywności bardziej przystępną cenowo i dostępną oraz zapewnienie lepszych dochodów lokalnym rolnikom.

Przewodniczący Senatu Francis Escudero poinformował, że ustawa o zwalczaniu sabotażu gospodarczego w rolnictwie, będąca priorytetowym środkiem administracji, ma zostać podpisana przez prezydenta Marcosa w czwartek.

Artykuł jest kontynuowany po tej reklamie

Escudero zauważył, że ustawa ta wzmacnia pozycję rządu w walce z przemytnikami, których nielegalna działalność przynosi straty lokalnym rolnikom, rybakom i konsumentom.

CZYTAJ: Senat ratyfikuje raport dotyczący proponowanego aktu antysabotażowego w rolnictwie

„Przemytnicy, chomiki i spekulanci od dawna są kluczem do naszych wysiłków na rzecz zapewnienia bezpieczeństwa żywnościowego. Dzięki temu prawu jesteśmy optymistami, że więcej Filipińczyków będzie miało teraz większy dostęp do niedrogiej i pożywnej żywności” – powiedział.

Artykuł jest kontynuowany po tej reklamie

Zgodnie z nowym prawem przemyt produktów rolnych, ich gromadzenie, spekulacja, kartele i finansowanie tych przestępstw są klasyfikowane jako akty sabotażu gospodarczego i podlegają karze dożywotniego pozbawienia wolności oraz grzywnie w wysokości trzykrotności wartości produktów rolnych i rybnych będących przedmiotem przestępstwa.

Artykuł jest kontynuowany po tej reklamie

Za czyny ułatwiające sabotaż gospodarki rolnej, takie jak transport i przechowywanie przemycanych towarów, grozi kara pozbawienia wolności od 20 do 30 lat oraz grzywna w wysokości dwukrotności wartości produktów rolnych i rybnych.

Artykuł jest kontynuowany po tej reklamie

Niższe ceny, wyższe dochody

„Rolnicy, rybacy, hodowcy bydła i drobiu oraz legalni handlarze od dawna cierpią z powodu działalności przemytników i innych osób i grup zaangażowanych w manipulację rynkiem. Dzięki nowemu prawu spodziewamy się niższych cen żywności i lepszych dochodów dla naszych interesariuszy w sektorze rolnictwa” – powiedział Escudero.

Dodał, że nowe prawo stanowi jasny sygnał, że rząd użyje wszelkich dostępnych mu zasobów, aby pociągnąć do odpowiedzialności osoby i grupy dopuszczające się niekonkurencyjnych i wyzyskujących praktyk w sektorze rolnym.

Artykuł jest kontynuowany po tej reklamie

Przewodniczący Senatu zauważył, że ściganie przemytników będzie również oznaczać zatamowanie wycieków w źródłach dochodu rządu.

Zostanie powołana Rada ds. Zwalczania Sabotażu Gospodarczego w Rolnictwie pod przewodnictwem Prezydenta, która będzie nadzorować wdrażanie ustawy.

W skład rady wejdą szefowie Departamentu Rolnictwa, Departamentu Sprawiedliwości, Departamentu Finansów, Departamentu Spraw Wewnętrznych i Samorządu Lokalnego, Departamentu Transportu, Departamentu Handlu i Przemysłu, Rady ds. Zwalczania Prania Pieniędzy oraz Filipińskiej Komisji ds. Konkurencji.

Możliwe gromadzenie

W skład rady wejdzie również po jednym przedstawicielu sektora cukrowego, ryżowego, kukurydzianego, hodowlanego i drobiarskiego, warzywnego i owocowego, rybołówstwa i innych produktów wodnych oraz tytoniowego.

Rząd obwinia przemyt i gromadzenie zapasów za utrzymujące się wysokie ceny produktów rolnych.

We wtorek sekretarz ds. rolnictwa Francisco Tiu Laurel Jr. poinformował, że prowadzone jest dochodzenie w sprawie odpowiedzialności dwóch zlikwidowanych firm, które były odbiorcami kilku kontenerów z importowanym ryżem, które przebywały w portach dłużej niż przewidywano, z powodu podejrzeń, że brały udział w gromadzeniu zapasów.

Na konferencji prasowej w Malacañang powiedział, że importerzy również zaczęli wyprzedawać swoje zapasy po tym, jak Filipiński Zarząd Portu (PPA) zaalarmował ich o przekroczeniu terminu ważności kontyngentu.

„W przypadku porzuconego ładunku sprawdziliśmy, że niektóre firmy już nie istnieją. Nadal będziemy kontynuować dochodzenie i dojdziemy do sedna sprawy” – powiedział.

Tiu Laurel złożyła oświadczenie po tym, jak PPA i Biuro Celne ujawniły informację o 888 kontenerach zawierających około 23 miliony kilogramów importowanego ryżu, pozostawionych od miesięcy w portach Manili.

Według Tiu Laurel importerzy argumentowali, że pozwalają na pozostawienie ładunków ryżu w portach, aby zaoszczędzić na kosztach.

„Mówią, że opłaty portowe są nadal niższe niż przechowywanie ich we własnych magazynach” – powiedział.


Twoja subskrypcja nie mogła zostać zapisana. Spróbuj ponownie.


Twoja subskrypcja powiodła się.

Dodał, że porzucone dostawy ryżu zostaną przejęte przez rząd i mogą zostać wystawione na aukcji lub sprzedane w państwowych sklepach Kadiwa. —z raportem Melvina Gascona



Zrodlo