Man Utd 0 Tottenham 3 – Co teraz z Ten Hag? Niesamowita asysta Van de Vena; Czy Bruno był czerwony i ostry?

Tottenham Hotspur zapewnił sobie pewne zwycięstwo na Old Trafford po fatalnym występie Manchesteru United pod wodzą Erika ten Haga, w którym goście raz po raz otwierali bramkę.

Micky van de Ven zapoczątkował dominujący występ Spurs niesamowitą asystą, wybiegając z własnej połowy i zapewniając łatwe wykończenie Brennan Johnson, która później trafiła w słupek. Następnie tuż przed przerwą Bruno Fernandes otrzymał czerwoną kartkę za faul na Jamesie Maddisonie. Kapitan United pośliznął się w drodze do pomocnika Spurs, ale potem złapał Maddisona wysoko i został zwolniony.

Dzień United i Ten Hag pogorszył się wkrótce po wznowieniu gry, gdy genialny Dejan Kulusevski podwyższył na 2:0, a Dominic Solanke zakończył mecz 3:0.

Jay Harris, Charlotte Harpur i Ahmed Walid podsumowują akcję na Old Trafford.

Co teraz z Dziesięciu Wiedźmą?

Ten Hag powiedział, że po remisie 1:1 z FC Twente w środku tygodnia będzie uważnie spoglądał w lustro. Być może dziś wieczorem będzie musiał wyglądać jeszcze mocniej. Sprawa wygląda ponuro.

Wynik jest niepokojący – Manchester United zajmuje obecnie 12. miejsce w tabeli Premier League z siedmioma punktami, cztery punkty nad strefą spadkową – ale wyniki są jeszcze bardziej niepokojące.

Pierwsza połowa była jednym z najgorszych występów United pod wodzą Holendra: brak porozumienia, chaos i brak blasku. Ciśnienie rośnie. Nowi właściciele wsparli Ten Hag w rekrutacji sztabu trenerskiego i zawodników, ale zarówno on, jak i oni, nie przyniosło to oczekiwanych rezultatów.

Kibice United opuścili Old Trafford, gdy Solanke strzelił trzeciego gola dla Spurs, a padający deszcz odzwierciedlił ponury nastrój.

Hierarchia United czuwa na Old Trafford (Michael Regan/Getty Images)

Nie jest łatwiej, gdy Porto, najcięższy na papierze przeciwnik United, zagra w czwartek na wyjeździe w Lidze Europy, a następnie w niedzielę uda się na Villa Park.

Charlotte Harpur

Niesamowita asysta Van de Vena

Po raz drugi w sezonie Micky van de Ven wbiegł na boisko i zdobył bramkę dla Tottenhamu z niczego. To było jeszcze bardziej imponujące niż asysta, jaką zapewnił Sonowi Heung-minowi w meczu z Evertonem, ponieważ przy tej okazji udaremnił kontratak United.

Wszystko zaczyna się od tego, że Destiny Udogie atakuje Alejandro Garnacho, ale luźna piłka wpada pod drogę Marcusa Rashforda. Skrzydłowy ma niewielką przewagę, ale Van de Ven wykonuje wślizg i zdobywa piłkę.

Ma akry przestrzeni, na które może wpaść bez przeszkód, ponieważ Fernandes i Manuel Ugarte nie nadążają. Reprezentant Holandii zanotował w zeszłym sezonie najszybszą prędkość sprintu w Premier League i nikt nie jest w stanie go dogonić, gdy jest w pełnej formie.

Kiedy szarżuje w stronę pola karnego, obrońcy United wydają się bać podejść do niego, prawie tak, jakby bali się odbicia od niego.

Przemyka obok Noussaira Mazraouiego i swojego kolegi z drużyny Matthijsa de Ligta, po czym uderza piłką w pole karne tuż przed tym, jak ta opuszcza boisko.

Jechał z taką prędkością, że uderzył w tablice reklamowe.

Zanim Johnson podniesie głowę i zobaczy, co się stało, świętuje zdobycie gola w czwartym meczu z rzędu.

Van de Ven dotknął piłki osiem razy, a po dziewiątym ustawieniu Johnson. To był moment jakości ze strony obrońcy, który z tygodnia na tydzień poprawia swoją formę.

Jay’a Harrisa

Czy czerwona kartka Fernandesa była surowa?

Po okropnych 40 minutach sytuacja uległa pogorszeniu, gdy kapitan United Fernandes został ukarany czerwoną kartką.

Maddison przyspieszył z piłką, minął Fernandesa i dotknął zewnętrzną stroną prawego buta, ale Fernandes poślizgnął się, a jego lewa noga znalazła się pod nim.

Jednak pomimo spóźnienia podjął wyzwanie i pokazując kolczyki w prawym bucie, złapał Maddisona w goleń, tuż poniżej kolana.

Pierwszą reakcją Fernandesa były przeprosiny, ale sędzia Chris Kavanagh nie miał nic przeciwko. Przystąpił do wyzwania z widocznymi ćwiekami, ale miał jedynie niewielki kontakt z ćwiekami spoglądającymi w dół. Wyglądała na ostrą czerwień.

Reprezentant Portugalii przeszedł długi, powolny spacer w stronę tunelu po przeciwnej stronie boiska, kręcąc głową. W międzyczasie Kobbie Mainoo udał się na leczenie, a United, którzy byli gotowi sprowadzić Masona Mounta, tymczasowo grało w dziewięcioosobowym składzie.

W przerwie Ten Hag wprowadził Casemiro do pomocy Ugarte i zdjął Joshuę Zirkzee, tworząc ustawienie 4-2-3. Mając Mounta po prawej stronie, Alejandro Garnacho skręcił w lewo, a na czele linii stanął Marcus Rashford. Pomimo przegranej United nadal trzymali się zaciętego podejścia i walka była zacięta, gdy kilka minut później stracili drugą bramkę.

Jak ważny jest Kulusevski?

Zabawne jest to, że Kulusevski spędził większość swojego czasu w Tottenhamie grając na prawym skrzydle, odkąd dołączył do tej drużyny na 18-miesięcznym wypożyczeniu z Juventusu w styczniu 2022 roku. Postecoglou zaczął eksperymentować z Kulusevskim na środkowym pomocniku w zeszłym roku i w tym sezonie w pełni to zaakceptował.

Reprezentant Szwecji to elegancki drybling, który bez wysiłku przemyka obok obrońców, ale łączy to z dużą ilością ciężkiej pracy poza posiadaniem piłki. W pierwszej połowie meczu przeciwko United, umiejętnym ruchem stworzył Maddisonowi okazję do zdobycia bramki. Za każdym razem, gdy Ugarte otrzymywał piłkę, Kulusevski rzucał się na niego, próbując ją wygrać.

Stworzył Timo Wernerowi dwie fantastyczne okazje po perfekcyjnych podaniach prostopadłych, ale w obu przypadkach jego kolega z drużyny strzelił prosto w Andre Onanę. Kulusevski był najlepszym strzelcem Tottenhamu w tym sezonie, co zostało nagrodzone zdobyciem drugiego gola na Old Trafford.

Pomoc i obrona United nie radziły sobie z nim przez cały mecz i nie było zaskoczeniem, że w drugiej połowie Ugarte dostał żółtą kartkę za to, że go sprowadził na boisko. Jakość techniczna Kulusevskiego miała kluczowe znaczenie dla zdobycia przez Tottenham wszystkich trzech punktów, a jego współpraca z Maddisonem ma potencjał, aby stać się jedną z najlepszych w lidze.

Jaki jest problem United w przejściach w defensywie?

Przez cały poprzedni sezon Ten Hag nawoływał do bardziej zrównoważonego podejścia pomiędzy szybkim atakiem, gdy United odzyskają piłkę, a wiedzą, kiedy kontrolować tempo gry. Jednak wynik na boisku nie odzwierciedlał tych ambicji.

Wygląda na to, że w latach 2024–2025 nadal występują te same problemy, jeśli chodzi o obronę przejść. Nacisk United na szybki atak w posiadaniu piłki lub w trakcie przejścia sprawia, że ​​obrońcy i pomocnicy bronią ogromnych przestrzeni, gdy przeciwnik odzyskuje piłkę.

Zawzięte podejście niezależnie od sytuacji oznacza, że ​​obrona i pomoc United nie są na właściwej pozycji, aby skutecznie kontratakować, gdy drużyna traci piłkę, ponieważ grają nadrabiając zaległości ze względu na zasadę United „najpierw atak”. podejście polegające na pytaniu później.

W meczu z Tottenhamem było to oczywiste przy wielu okazjach, ponieważ United mieli liczne problemy z obroną przejść, gdy tracili piłkę, i to dzięki własnym przejściam w ataku Johnsonowi udało się strzelić pierwszego gola po tym, jak Van de Ven zdobył piłkę na własnej połowie i przemknął przez obronę United, aby ustawić napastnika Walii. Następnie ponownie zostali złapani przy drugim golu Kulusevskiego (poniżej).

Nieumiejętność obrony przejść jest najczęstszą cechą gry United od początku poprzedniego sezonu.