Liczba nosorożców rośnie, ale kłusownicy czyhają na duże zapotrzebowanie na rogi

Afryka informuje o zabiciu 586 nosorożców w 2023 r., podczas gdy w 2022 r. liczba ta wyniosła 551. Największym zagrożeniem jest kłusownictwo.

Według nowego raportu w 2023 r. na całym świecie nieznacznie wzrosła liczba nosorożców, ale wzrosła również liczba zwierząt zabijanych przez kłusowników.

Dzięki działaniom na rzecz ochrony populacja nosorożca białego wzrosła o 1522 osobniki do 17 464 w 2023 r., co stanowi wzrost roczny raport International Rhino Foundation poinformowała, że ​​obchodziła Światowy Dzień Nosorożca w niedzielę. Jednak liczba czarnych i większych nosorożców jednorożnych pozostała taka sama, dodała.

W rezultacie globalna populacja pięciu podgatunków nosorożców wynosiła około 28 000 osobników, podczas gdy na początku XX wieku wynosiła 500 000 osobników.

Jak wynika z raportu State of the Rhino, w Afryce w ubiegłym roku co 15 godzin zabijano jednego nosorożca, a popyt na róg tego zwierzęcia utrzymuje się na wysokim poziomie.

Łącznie na całym kontynencie zabito 586 nosorożców, większość z nich w Republice Południowej Afryki, która ma największą populację nosorożców, szacowaną na 16 056 osobników. Liczba zabitych nosorożców wzrosła nieznacznie z 551 w 2022 r., zgodnie z danymi Międzynarodowej Unii Ochrony Przyrody.

Jak czytamy w raporcie, populacja białego nosorożca w Republice Południowej Afryki rośnie, mimo kłusownictwa, dzięki działaniom na rzecz ochrony gatunku.

Mimo że populacja nosorożca czarnego rozwijała się znakomicie w kilku regionach, w ciągu ostatniego roku nieznacznie spadła z powodu intensywnego kłusownictwa w Namibii i Republice Południowej Afryki.

Od lipca 2023 r. władze Indonezji prowadzą dochodzenia i ścigają grupy kłusowników polujących na nosorożce jawajskie, które przyznały się do zabicia 26 zwierząt w Parku Narodowym Ujung Kulon w latach 2019–2023.

Jak wynika z danych rządowych zawartych w raporcie, w Indiach populacja jednorogiego nosorożca azjatyckiego wzrosła z 1500 osobników cztery dekady temu do ponad 4000 dzięki ochronie gatunku i wysiłkom na rzecz walki z kłusownictwem.

Nosorożce narażone są na różne zagrożenia środowiskowe, takie jak utrata siedlisk spowodowana rozwojem i zmianami klimatu, jednak największym zagrożeniem pozostaje kłusownictwo, które opiera się na przekonaniu, że ich rogi mają zastosowanie lecznicze.

Philip Muruthi, wiceprezes ds. ochrony gatunków w Africa Wildlife Foundation, powiedział, że ochrona odegrała dużą rolę w zwiększeniu populacji nosorożców.

W Kenii ich liczba wzrosła z 380 w 1986 r. do 1000 w zeszłym roku, powiedział. „Dlaczego tak się stało? Ponieważ nosorożce zostały sprowadzone do sanktuariów i były chronione”.

Muruthi opowiada się za kampanią, która położy kres popytowi na rogi nosorożców, a także za wdrożeniem nowej technologii śledzenia i monitorowania nosorożców w celu ich ochrony, a także za edukacją społeczności, w których żyją te zwierzęta, na temat korzyści, jakie nosorożce mają dla ekosystemu i gospodarki.

Nosorożce to megaroślinożercy, którzy koszą parki i tworzą przejścia dla innych roślinożerców. Są również dobrzy w zakładaniu lasów, ponieważ zjadają nasiona i rozrzucają je po parkach w swoich odchodach.

Zrodlo