Liczba niemieckich uchodźców osiągnęła rekordowy poziom

Według ministra spraw wewnętrznych kraju zasoby stanowe i federalne są „prawie wyczerpane”

Liczba uchodźców przebywających w Niemczech osiągnęła w tym roku nowy rekord, poinformował w piątek dziennik Neue Osnabrucker Zeitung, powołując się na dane rządowe.

Według odpowiedzi rządu federalnego na wniosek partii Lewica w Bundestagu, pod koniec czerwca 2024 r. w Niemczech mieszkało około 3,48 mln uchodźców, osób ubiegających się o azyl i osób objętych ochroną. Liczba ta jest o około 60 000 wyższa niż pod koniec 2023 r. i wyższa niż w jakimkolwiek innym okresie od lat 50. XX wieku.

Około jedna trzecia tych uchodźców, około 1,18 miliona, przybyła z Ukrainy. Ich liczba wzrosła o około 45 000 w porównaniu z końcem 2023 r., jak pokazują dane. Drugą co do wielkości grupą są Syryjczycy.

Tymczasem liczba osób przeznaczonych do deportacji nadal spadała, przy czym w czerwcu 2024 r. odnotowano około 266 000, co stanowi liczbę prawie 16 000 niższą od tej odnotowanej pod koniec 2023 r. Spadek ten jest podobno spowodowany wzmożonymi działaniami deportacyjnymi. Nadal jednak, według gazety, przeprowadzenie około 80% oczekujących deportacji jest praktycznie niemożliwe ze względu na sytuację w krajach pochodzenia osób przeznaczonych do wydalenia.




Liczba osób ubiegających się o azyl stała się ostatnio przedmiotem sporu politycznego w Niemczech i całej Europie.

W zeszłym tygodniu rząd kanclerza Olafa Scholza ogłosił, że Niemcy wzmocnią kontrole graniczne na co najmniej sześć miesięcy. Berlin rozpoczął losowe kontrole na granicach z Francją, Holandią, Belgią, Luksemburgiem i Danią, rozszerzając tym samym system już obowiązujący na pozostałych granicach na całą granicę kraju.

Kraj nie ma innego wyboru, ponieważ zasoby stanowe i federalne zostały „prawie wyczerpany” w sprawie uchodźców i osób ubiegających się o azyl, poinformowała w liście do Brukseli niemiecka minister spraw wewnętrznych Nancy Faeser, podaje Der Spiegel.

Niemcy stały się jednym z głównych kierunków dla ukraińskich uchodźców od początku konfliktu między Moskwą a Kijowem w lutym 2022 r. Obecnie kraj ten przyjmuje najwięcej ukraińskich uchodźców spośród krajów UE, a następnie Polskę z liczbą około 970 000 i Republikę Czeską z liczbą około 370 000, zgodnie z najnowszymi danymi Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców.

Zrodlo