Kto zastąpi Hassana Nasrallaha na stanowisku kolejnego przywódcy Hezbollahu?

Bejrut, Liban – Zabójstwo sekretarza generalnego Hezbollahu Hassana Nasrallaha pozostawia próżnię w ruchu, któremu w wyniku miesięcy izraelskich zabójstw ścięto już większość jego przywódców.

Jednak śmierć Nasrallaha w piątkowy wieczór podczas zmasowanego izraelskiego ataku na południowy Bejrut oznacza odejście nie tylko figuranta, ale człowieka, który w oczach jego zwolenników i całego regionu ucieleśniał libański ruch szyicki.

Nasrallah został sekretarzem generalnym Hezbollahu w 1992 roku, mając około 30 lat, i przewodził temu ruchowi przez większą część jego istnienia. Znalezienie zastępcy o podobnej randze będzie trudne dla Hezbollahu, ponieważ przewiduje on dalsze izraelskie ataki, a nawet możliwą inwazję lądową na południowy Liban.

Uważa się jednak, że następcą Nasrallaha są dwie czołowe postacie: Haszem Safieddine i Naim Qassem. Oto, co musisz o nich wiedzieć.

Haszem Safieddine

Powszechnie uważa się, że Safieddine, szef rady wykonawczej Hezbollahu i kuzyn Nasrallaha, ma pole position do zostania kolejnym sekretarzem generalnym tego ruchu.

Urodzony w 1964 roku w południowej wiosce Deir Qanoun en-Nahr, niedaleko Tyru, Safieddine studiował teologię wraz z Nasrallahem w dwóch głównych ośrodkach nauki religijnej szyitów, irackim mieście Nadżaf i Kom w Iranie. Obaj dołączyli do Hezbollahu na początku istnienia organizacji.

Szef rady wykonawczej Hezbollahu, Hashem Safieddine (po lewej), jest kuzynem zmarłego Hassana Nasrallaha i jest silnym kandydatem do zastąpienia go na stanowisku przywódcy ruchu [File: Mohamed Azakir/Reuters]

Safieddine pochodzi z szanowanej szyickiej rodziny, która wydała na świat uczonych religijnych i libańskich parlamentarzystów, podczas gdy jego brat Abdullah jest przedstawicielem Hezbollahu w Iranie. Safieddine ma swoje bliskie powiązania z Iranem; jego syn Redha jest żonaty z córką Qassema Soleimaniego, najwyższego irańskiego generała, który zginął w amerykańskim strajku w 2020 r.

Oprócz swojej roli w przewodzeniu radzie wykonawczej, Safieddine jest także ważnym członkiem Rady Szury grupy i przewodniczącym jej Rady Dżihadu. To znaczenie uczyniło go wrogiem zagranicznych przeciwników Hezbollahu. Stany Zjednoczone i Arabia Saudyjska uznały Safieddine’a za terrorystę i zamroziły jego aktywa.

Naima Qassema

71-latek jest zastępcą sekretarza generalnego Hezbollahu i często nazywany jest „numerem dwa” tego ruchu.

Urodził się w Kfar Kila w prowincji Nabatieh, wiosce w południowym Libanie, która ucierpiała w wyniku wielu izraelskich ataków, szczególnie od października ubiegłego roku.

Qassem ma długą historię szyickiego aktywizmu politycznego. W latach 70. dołączył do Ruchu Wywłaszczonych nieżyjącego już imama Musy al-Sadra, który ostatecznie stał się częścią Ruchu Amal, szyickiej grupy w Libanie. Później opuścił Amal i pomógł założyć Hezbollah na początku lat 80., stając się jednym z założycieli religijnych uczonych tej grupy.

Naima Qassema
Zastępca przywódcy Hezbollahu Naim Qassem jest od lat 70. wiodącą postacią szyickiego aktywizmu politycznego w Libanie [File: Mohamed Azakir/Reuters]

Jednym z religijnych mentorów Qassema był powszechnie szanowany ajatollah Mohammad Hussein Fadlallah, a sam Qassem od dziesięcioleci prowadzi zajęcia z religii w Bejrucie.

Tajny charakter grupy takiej jak Hezbollah oznacza, że ​​nie wszystkie jego role w organizacji są powszechnie znane. Jednak w pewnym momencie nadzorował część sieci edukacyjnej Hezbollahu, a także był zaangażowany w nadzorowanie działalności parlamentarnej tej grupy.

Qassem został wybrany zastępcą sekretarza generalnego w 1991 r. pod przewodnictwem ówczesnego sekretarza generalnego Abbasa al-Musawiego, który również został zamordowany przez Izrael.

Przez lata odgrywał ważną rolę publiczną w Hezbollahu, a także jest członkiem Rady Szury tej grupy.

W 2005 roku opublikował słynną książkę zatytułowaną Hezbollah, historia od wewnątrz, która została przetłumaczona na kilka języków.

Zrodlo