„Księga łez” wstęp do muzeum stanu wojennego

POMNIK WALKI Mały model rzeźby „Księga łez”, pokazany tutaj z jej artystą, Toym Imao, i byłą sekretarz ds. opieki społecznej Judy Taguiwalo, jest prezentowany podczas programu na Uniwersytecie Filipin w Diliman w piątek, przed dzisiejszą 52. rocznicą ogłoszenia stanu wojennego. —LYN RILLON

MANILA, Filipiny — Ojciec, który nagle zaginął. Matka z bliznami na rękach. Młoda dziewczyna, której sukienka została podarta. Chłopiec zabity jako „strata uboczna”.

Każda z figur, przedstawiająca rodzinę nuklearną w rzeźbie uznanego artysty-aktywisty Toyma Imao, przedstawia różne formy nadużyć i niesprawiedliwości, jakich doświadczali krytycy, dysydenci i aktywiści w czasach dyktatury Ferdinanda Marcosa Seniora.

Artykuł jest kontynuowany po tej reklamie

PRZECZYTAJ: Pamiętając stan wojenny: Nadzieja, potem rozpacz

W rzeźbie Imao są oni zgromadzeni w kręgu, jakby pomagali sobie nawzajem unieść ciężar ogromnej księgi.

Jak powiedział Imao, elementy te zostaną odlane w 7-stopowej rzeźbie z aluminium i brązu.

Artykuł jest kontynuowany po tej reklamie

Po ukończeniu „Księgi łez” zostanie ona zainstalowana w miejscu Freedom Memorial – muzeum upamiętniającym ofiary stanu wojennego i ocalałych – które wkrótce powstanie na terenie kampusu Uniwersytetu Filipin (UP) w Diliman, w prowincji Quezon City.

Artykuł jest kontynuowany po tej reklamie

CZYTAJ: Gra oskarżeń o opóźnione muzeum stanu wojennego w UP

Artykuł jest kontynuowany po tej reklamie

Mniejszą skalę będące w toku dzieło Imao zaprezentowano na spotkaniu w UP Diliman w piątek, przed obchodami 52. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego.

„To będzie jedna z pierwszych inicjatyw muzeum. Będzie więc tam już teraz, gdy muzeum będzie się rozwijać w tle” – powiedział Imao dla Inquirer.

Artykuł jest kontynuowany po tej reklamie

„Internarracja”

Artysta powiedział, że ukończenie rzeźby zajmie mu od sześciu do ośmiu miesięcy, a kolejny miesiąc zajmie jej zamontowanie na działce o powierzchni 1,4 hektara wybranej na muzeum.

„W każdym przedstawieniu ofiar z tamtego okresu są bardzo subtelne elementy” – powiedział Imao. „Będzie to internarracja o cierpieniu i stracie”.

„Postać ojca”, odlana z białego aluminium, symbolizuje przypadki pozasądowych zabójstw i wymuszonych zaginięć w czasach dyktatury.

Matka, choć przedstawiana jako „ocalała”, sama doświadczyła okropności z rąk swoich oprawców – wyjaśnił Imao.

Mijares i syn

Postać chłopca została zainspirowana postacią Boyeta Mijaresa, najmłodszego syna nieżyjącego już dziennikarza Primitivo Mijaresa, autora książki z 1976 r. „Dyktatura małżeńska Ferdynanda i Imeldy Marcos”.

Po wygnaniu do Stanów Zjednoczonych starszego Mijaresa nigdy więcej nie widziano. Miał wrócić na Filipiny w 1977 r. ze znanym agentem wywiadu Marcosa. Boyet, mający wówczas 15 lat, został później znaleziony martwy w Antipolo, a jego ciało nosiło ślady tortur.

11 103

„To strata uboczna” – powiedział Imao o chłopcu. „Reprezentuje niewinnych, którzy również byli ofiarami naruszeń praw człowieka w tamtym okresie”.

Dziewczyna w podartych ubraniach symbolizuje młodych aktywistów, którzy stanęli na wysokości zadania i podtrzymywali walkę z Marcosem.

„Księga łez” będzie również zawierać inskrypcje upamiętniające 11 103 osoby, które ubiegały się o zadośćuczynienie i zostały uhonorowane przez Komisję Pamięci Ofiar Naruszeń Praw Człowieka.

„Jednakże uwzględnia również anonimowe osoby, które mogły nie zostać uwzględnione w przeglądzie lub złożyć wniosek o roszczenia” – powiedział Imao, który jest również adiunktem w UP College of Fine Arts.

Inne eksponaty muzeum Freedom Memorial Museum to mapa cieplna naruszeń praw człowieka, lista ofiar, „ściana tortur”; instalacja dźwiękowa autorstwa ocalałego ze stanu wojennego i dramatopisarza Bonifacio Ilagana; a także ekspozycja zakrwawionych ubrań byłego kanclerza UP Diliman Fidela Nemenzo, który został postrzelony jako student w trakcie protestu w Welcome Rotonda w 1984 roku.


Twoja subskrypcja nie mogła zostać zapisana. Spróbuj ponownie.


Twoja subskrypcja powiodła się.

Uroczyste rozpoczęcie budowy Pomnika Wolności zaplanowano na grudzień tego roku.



Zrodlo