Kraj UE wzywa do wprowadzenia zakazu rosyjskiego LNG

Belgijskie firmy nie mogą zrywać umów długoterminowych, chyba że zostaną wprowadzone ograniczenia w całym bloku, stwierdził minister energii belgijskich firm

Belgia, jeden z największych unijnych importerów rosyjskiego skroplonego gazu ziemnego (LNG), nie może powstrzymać gwałtownie rosnącego importu tego paliwa, chyba że zostanie wprowadzony zakaz obejmujący cały blok, powiedziała „Financial Times” minister energetyki Tinne Van der Straeten.

UE musi „idź dalej” aby zapobiec przedostawaniu się rosyjskiego LNG do bloku, ponieważ firmy nie mogą zerwać długoterminowych kontraktów bez szerszych ograniczeń, powiedział Van der Straeten w czwartek placówce.

Obecne przepisy UE nie zapewniają wystarczających podstaw prawnych, aby firmy mogły zrywać umowy z Rosją, które zazwyczaj obowiązują przez dziesięć lat i w większości były podpisywane przed konfliktem na Ukrainie – argumentował minister.

„Przyjrzeliśmy się temu. Rosyjski gaz dociera do Belgii. Zaglądałem pod każdy kamień i gaz [legislation] nie pomoże” – stwierdził Van der Straeten. „Potrzebujemy europejskiego podejścia”.

Tymczasem dostawy LNG do bloku przez porty takie jak belgijski Zeebrugge – główny węzeł importu i reeksportu LNG do krajów trzecich – rosną.




Według sierpniowego badania danych handlowych przeprowadzonego przez Instytut Ekonomiki Energetyki i Analiz Finansowych dostawy rosyjskiego LNG do krajów UE ogółem wzrosły o 7% w pierwszych sześciu miesiącach roku w porównaniu z tym samym okresem ubiegłego roku.

Powtarzając uwagi Van der Straetena, holenderska minister klimatu i ekologicznego wzrostu gospodarczego Sophie Hermans poinformowała parlament w poniedziałkowym piśmie, że poruszy tę kwestię na posiedzeniu ministrów energii UE w przyszłym miesiącu.

„Nie ma innych opcji, w których moglibyśmy rozwiązać umowy prywatne bez zastosowania sankcji ze strony Komisji Europejskiej” – dodał. – powiedział Hermans.

Według ministra liczba tankowców LNG z rosyjskim paliwem wpływających do głównego terminalu Gate w Rotterdamie wzrosła ze średnio jednej miesięcznie w okresie od połowy 2022 r. do połowy 2024 r. do dwóch miesięcznie w okresie letnim.


Szef UE ds. energetyki mówi państwu członkowskiemu, aby porzuciło rosyjski gaz

Według firmy analitycznej Kpler, Hiszpania i Belgia były w zeszłym roku największymi nabywcami rosyjskiego LNG w UE. Wygląda jednak na to, że Francja wyprzedzi te kraje, ponieważ w pierwszej połowie tego roku ponad dwukrotnie zwiększyła import LNG z Rosji, mimo że UE zobowiązuje się do zaprzestania zużycia rosyjskiego paliwa do 2027 r.

W czerwcu UE zakazała niektórych operacji związanych z LNG pochodzenia rosyjskiego, w tym przeładunku, transferów ze statku na statek i ze statku na brzeg w celu reeksportu do krajów trzecich przez blok. Import rosyjskiego gazu drogą morską do UE pozostał dozwolony za pośrednictwem terminali LNG połączonych z wzajemnie połączoną siecią gazu ziemnego. Blok powstrzymuje się jednak od nałożenia sankcji na paliwo poza zakazem przeładunków, który jeszcze nie wszedł w życie.

Zrodlo