Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba NASA odkrywa nadwyżkę światła ultrafioletowego z wczesnych gwiazd i czarnych dziur

W przełomowym odkryciu, Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba (JWST) NASA ujawnił nieoczekiwane szczegóły dotyczące okresu rejonizacji wszechświata. Wczesny wszechświat, który przeszedł znaczące zmiany po Wielkim Wybuchu, był uważany za stopniowo oświetlany przez pierwsze gwiazdy i galaktyki. Ostatnie obserwacje sugerują jednak, że rejonizacja wszechświata obejmowała zaskakujący nadmiar światła ultrafioletowego (UV). To odkrycie, jak donosi Pratika Dayal, astrofizyk z University of Groningen, wskazuje na znacznie wyższy poziom promieniowania UV niż wcześniej przewidywano.

Zaskakująca nadprodukcja światła UV

JWST odkrył ponad 1000 kandydatów na galaktyki z pierwszego miliarda lat po Wielkim Wybuchu. Astrofizyk Brant Robertson z University of California w Santa Cruz podkreśla, że ​​te ustalenia kwestionują poprzednie rozumienia kosmicznej rejonizacji. Wysokie poziomy wykrytego światła UV, które wydawały się nadmierne, prowadzą do ponownej oceny osi czasu i procesów zaangażowanych w rejonizację wszechświata. Obejmuje to ocenę, czy obfitość światła UV jest spowodowana małymi galaktykami, czy aktywnymi jądrami galaktycznymi (AGN).

Debata nad źródłami rejonizacji

Do niedawna astronomowie polegali na danych z mikrofalowego promieniowania tła (CMB) i obserwacji kwazarów, aby oszacować, kiedy nastąpiła rejonizacja. CMB wskazywało, że rejonizacja rozpoczęła się około 700 milionów lat po Wielkim Wybuchu. Jednak obfitość światła UV obserwowana przez JWST sugeruje, że rejonizacja mogła rozpocząć się wcześniej lub przebiegać szybciej. Julian Muñoz z University of Texas w Austin i jego współpracownicy twierdzą, że nadmiar światła UV może wskazywać na błędy w poprzednich założeniach dotyczących rejonizacji.

Trwająca ponowna ocena teorii

Nowe dane z JWST skłoniły naukowców do ponownego rozważenia, w jaki sposób małe galaktyki i AGN-y przyczyniły się do rejonizacji. Podczas gdy niektórzy eksperci uważają, że AGN-y mogą odgrywać znaczącą rolę, inni, jak Rohan Naidu z MIT, sugerują, że odkrycia wskazują na potrzebę szerszej ponownej oceny teorii rejonizacji kosmicznej. Te trwające badania podkreślają złożoną naturę wczesnego wszechświata i podkreślają potrzebę dalszej eksploracji.

Zrodlo