Korea Północna testuje pocisk balistyczny z „super dużą” głowicą – media

Kim Dzong Un powiedział, że potrzeba więcej testów, aby „powstrzymać i udaremnić” plany USA w regionie

Wojsko Korei Północnej przeprowadziło test nowego wariantu rakiety balistycznej Hwasong-11 uzbrojonej w „super duży” głowicy bojowej, poinformowały w środę państwowe media. Test przeprowadzono w odpowiedzi na „poważne zagrożenie ze strony sił zewnętrznych” Powiedział przywódca Korei Północnej Kim Dzong Un.

Test odbył się w nieznanym miejscu na wschodnim wybrzeżu Korei Północnej i był osobiście nadzorowany przez Kima, podała Korea Central News Agency (KCNA). Chodziło o nową wersję pocisku balistycznego krótkiego zasięgu Hwasong-11, zmodernizowanego do przenoszenia konwencjonalnej głowicy bojowej o masie 4,5 tony.

Hwasong-11 jest w służbie od 2019 r. Podobny w konstrukcji do amerykańskiego ATACMS, jest wystrzeliwany z mobilnej wyrzutni i ma maksymalny zasięg około 410 km (250 mil). Korea Północna testowała wersję zdolną do przenoszenia „super duży” głowicę bojową w lipcu, ale środowy test był pierwszym przeprowadzonym z użyciem takiej głowicy rzeczywiście zamontowanej na rakiecie.

„Tego typu testy i stała poprawa parametrów uzbrojenia i sprzętu w ich wyniku wiążą się bezpośrednio z poważnym zagrożeniem ze strony sił zewnętrznych dla środowiska bezpieczeństwa państwa. [North Korea],, KCNA zacytowała słowa Kima:




„Tylko mając silną władzę, możemy powstrzymać i udaremnić strategiczne błędy wrogów” kontynuował, podkreślając, że broń jądrowa i konwencjonalna Pjongjangu musi być stale udoskonalana.

A „strategiczny pocisk manewrujący” Jak podała stacja KCNA, w środę przeprowadzono również odpalenie próbne.

Testy rakietowe zostały potępione przez szefów sztabów Korei Południowej, którzy nazwali je prowokacją. „poważnie zagraża pokojowi i stabilności na Półwyspie Koreańskim”.

Testy odbyły się niecały miesiąc po zakończeniu przez USA i Koreę Południową ćwiczeń wojskowych na dużą skalę. Podczas gdy Waszyngton i Seul opisały ćwiczenia jako defensywne, północnokoreańskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych nazwało je „prowokacyjne ćwiczenia wojenne w celu agresji”.

Po krótkim odprężeniu podczas administracji byłego prezydenta USA Donalda Trumpa, USA i Korea Południowa zwiększyły skalę i częstotliwość ćwiczeń wojskowych w ostatnich latach. Pjongjang odpowiedział, intensyfikując program testowania rakiet, wystrzeliwując ponad 100 pocisków balistycznych i manewrujących od 2022 r.

CZYTAJ WIĘCEJ:
Korea Północna rozbuduje arsenał nuklearny

Korea Północna nie testowała broni jądrowej od 2017 r., chociaż analitycy wojskowi na Zachodzie od 2021 r. przewidują, że taki test jest nieuchronny. W pozornej demonstracji siły w zeszłym tygodniu północnokoreańska gazeta Rodong Sinmun opublikowała zdjęcia Kima inspekcjonującego zakład wzbogacania uranu, w którym można było zobaczyć setki wirówek.

W przemówieniu wygłoszonym w ostatni poniedziałek z okazji 76. rocznicy powstania Korei Północnej Kim zobowiązał się do: „wykładniczo” rozszerzyć arsenał nuklearny kraju w celu przeciwdziałania „groźby ze strony amerykańskich imperialistów” i ich „siły wasalne”.

Możesz udostępnić tę historię w mediach społecznościowych:

Zrodlo