Komisja ds. Konkurencji w Indiach stwierdza, że ​​Amazon i Flipkart, należące do Walmartu, naruszają przepisy antymonopolowe

Jak wynika z doniesień agencji Reuters, indyjskie dochodzenie antymonopolowe wykazało, że amerykański gigant e-commerce Amazon i należący do Walmartu Flipkart naruszyli lokalne przepisy dotyczące konkurencji, preferując wybranych sprzedawców na swoich stronach internetowych.

W 2020 r. Indyjska Komisja ds. Konkurencji (CCI) nakazała wszczęcie dochodzenia w sprawie Amazon i Flipkart, które rzekomo promowały niektórych sprzedawców, z którymi miały umowy biznesowe, i nadawały priorytet pewnym ofertom.

W 1027-stronicowym raporcie dotyczącym Amazon i oddzielnym 1696-stronicowym raporcie dotyczącym Flipkart, oba datowane na 9 sierpnia, śledczy CCI stwierdzili, że obie firmy stworzyły ekosystem, w którym preferowani sprzedawcy pojawiali się wyżej w wynikach wyszukiwania, wypierając innych sprzedawców.

„Każda z zarzucanych praktyk antykonkurencyjnych … została zbadana i okazała się prawdziwa” – czytamy w obu raportach, które nie są publiczne i o których Reuters informuje po raz pierwszy.

„Zwykli sprzedawcy pozostali jedynie wpisami w bazach danych” – czytamy w obu raportach, w których zawarto identyczne wnioski dotyczące obu firm.

Amazon i Flipkart, a także CCI, nie odpowiedziały natychmiast na zapytania Reutersa. Wcześniej zaprzeczyły nieprawidłowościom i stwierdziły, że ich praktyki są zgodne z prawem indyjskim.

Obie firmy przeanalizują teraz raport i złożą wszelkie sprzeciwy, zanim pracownicy CCI podejmą decyzję o ewentualnych karach pieniężnych.

Wyniki śledztwa to kolejna porażka Amazona i Flipkarta w kraju, w którym firmy te wciąż spotykają się z krytyką za swoje praktyki biznesowe ze strony mniejszych sprzedawców detalicznych, którzy twierdzą, że ich działalność w ostatnich latach ucierpiała z powodu dużych rabatów oferowanych online.

Śledztwo wszczęto po skardze złożonej przez Delhi Vyapar Mahasangh, organizację będącą filią największej organizacji handlowej kraju, Confederation of All India Traders (CAIT), reprezentującej 80 milionów sprzedawców detalicznych.

W oświadczeniu dla agencji Reuters, CAIT z zadowoleniem przyjął ustalenia śledztwa CCI, zapowiadając, że przeanalizuje raporty i „skieruje sprawę dalej” do rządu federalnego.

Amazon i Flipkart to wiodący gracze na indyjskim rynku handlu internetowego, którego wartość w 2023 r. szacowano na 57–60 mld dolarów (ok. 478 372 rupii), a do 2028 r. ma ona osiągnąć wartość ponad 160 mld dolarów (ok. 13 42 800 rupii), jak szacuje firma konsultingowa Bain.

W Stanach Zjednoczonych Federal Trade Commission pozwała Amazon, twierdząc, że firma stosuje „antykonkurencyjne i nieuczciwe strategie, aby nielegalnie utrzymać swoją monopolistyczną pozycję”. Amazon stwierdził, że pozew FTC jest błędny i zaszkodziłby konsumentom, prowadząc do wyższych cen i wolniejszych dostaw.

Preferencyjne notowanie, duże rabaty

Podczas dochodzenia indyjscy śledczy przeszukali niektórych sprzedawców na platformach Amazon i Flipkart, po tym jak w 2021 r. agencja Reuters przeprowadziła dochodzenie w oparciu o wewnętrzne dokumenty Amazona. Wykazało ono, że firma przez lata traktowała preferencyjnie niewielką grupę sprzedawców na swojej platformie i wykorzystywała ich do omijania indyjskich przepisów.

Firma zaprzecza jakimkolwiek nieprawidłowościom, jednak CCI poinformowała wcześniej indyjski sąd, że specjalny raport Reutersa potwierdza dowody, którymi dysponowała przeciwko Amazon.

Raport CCI dotyczący Amazona wykazał, że preferowani sprzedawcy na platformie „uzyskują przewagę w ofertach (online)”, a gdy klient wyszukuje dowolnego produktu, „jego uwaga kieruje się” w stronę tych ofert.

Praktyka preferencyjnych ofert i dużych obniżek cen telefonów komórkowych – w tym sprzedaż produktów poniżej kosztów – powoduje „katastrofalny wpływ na istniejącą konkurencję na rynku”.

W raporcie na temat Flipkart, CCI stwierdziło, że preferowanym sprzedawcom świadczono różne usługi, takie jak marketing i dostawa, za „niewielką cenę”. Flipkart umożliwił im również sprzedaż telefonów z dużymi rabatami, co jest równoznaczne z „drapieżnymi cenami” i wyklucza konkurencję, stwierdziło CCI.

„Praktyki antykonkurencyjne nie ograniczają się do sprzedaży telefonów komórkowych. Są równie powszechne w innych kategoriach towarów” – czytamy w obu raportach.

Flipkart i Amazon przez wiele miesięcy próbowały zablokować śledztwo, wnosząc skargi do sądów, ale w 2021 r. Sąd Najwyższy zezwolił na jego kontynuację.

W zeszłym miesiącu minister handlu Indii publicznie skrytykował Amazon, stwierdzając, że inwestycje firmy są często wykorzystywane do pokrywania strat biznesowych.

W czerwcu ubiegłego roku Amazon powiedział, że zwiększy swoje indyjskie inwestycje do 26 miliardów dolarów do 2030 r., w tym w zakresie działalności w chmurze. Do 2025 r. planuje również eksport towarów z Indii o wartości 20 miliardów dolarów.

© Thomson Reuters 2024

(Ta historia nie była edytowana przez zespół NDTV i została wygenerowana automatycznie na podstawie kanału informacyjnego.)

Zrodlo