Kobieta transseksualna zasztyletowana w Georgii w związku z kontrowersjami wokół ustawy LGBTQ

Kesaria Abramidze, transseksualna modelka, zostaje zamordowana w Gruzji, co wzbudza obawy o prawa i bezpieczeństwo osób LGBTQ.

Gruzińska modelka transseksualna i znana osobistość publiczna została śmiertelnie pchnięta nożem w swoim mieszkaniu w „zaplanowanym” ataku, poinformowały władze. Powodem była krytyka rządu za represje wobec praw osób LGBTQ.

Aktorka i influencerka Kesaria Abramidze, 37 lat, zginęła w ataku nożem w środę, dzień po tym, jak ustawa wspierająca „wartości rodzinne” przeszła ostatnie czytanie. Ustawa została porównana do rosyjskiej ustawy o „propagandzie gejowskiej” i skrytykowana przez Unię Europejską i grupy praw człowieka za stygmatyzowanie osób LGBTQ.

Abramidze była pierwszą osobą w Gruzji, która publicznie ujawniła się jako osoba transpłciowa. Reprezentowała kraj w konkursie Miss Trans Star International w 2018 r. i miała ponad 500 000 obserwujących na Instagramie.

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych poinformowało w czwartek, że kobieta doznała „wielu ran kłutych” i prowadzi śledztwo w sprawie „umyślnego morderstwa popełnionego ze szczególnym okrucieństwem i w okolicznościach obciążających ze względu na płeć”.

Gruzińskie media poinformowały, że policja aresztowała podejrzanego mężczyznę.

Krytycy od dawna oskarżają rządzącą partię Gruzińskie Marzenie o podsycanie homofobii i transfobii oraz forsowanie antyzachodniego i antyliberalnego programu przed wyborami, które odbędą się w przyszłym miesiącu.

Proeuropejska prezydent Salome Zurabiszwili, pozostająca w konflikcie z rządem, potępiła „straszliwe morderstwo” w poście na Facebooku, stwierdzając, że „tragedia ta musi obudzić gruzińskie społeczeństwo”.

Sama Abramidze wcześniej krytykowała podejście rządu do przemocy domowej i praw kobiet. W kwietniu powiedziała, że ​​była zmuszona tymczasowo uciec za granicę, obawiając się o swoje życie po atakach byłego partnera.

„Nie dla zabójstw kobiet, które stały się tak częste w naszym kraju!” – napisała.

Rzecznik praw obywatelskich Gruzji stwierdził w 2022 r., że „osoby LGBT+ spotykają się z ciągłą dyskryminacją i przemocą we wszystkich sferach życia”.

Najnowsze środki, które muszą zostać podpisane przez Zurabiszwiliego lub przewodniczącego parlamentu, „dotyczą ograniczenia propagandy związków osób tej samej płci i kazirodztwa w placówkach edukacyjnych i programach telewizyjnych”.

Ustawa zakazuje również zmiany płci, adopcji dzieci przez pary tej samej płci i osoby transpłciowe oraz unieważnia małżeństwa osób tej samej płci zawarte za granicą.

Grupy praw człowieka skrytykowały sformułowanie za stawianie relacji LGBTQ na równi z kazirodztwem. Amnesty International nazwał te środki „homofobicznymi i transfobicznymi”. A Bruksela stwierdziła, że ​​ustawa „podważa podstawowe prawa Gruzinów i grozi dalszą stygmatyzacją i dyskryminacją części populacji”.

Decyzja ta zapadła niecały rok po tym, jak rząd uchwalił kolejny kontrowersyjny projekt ustawy o „agencjach zagranicznych”, który wywołał protesty i napięcia polityczne trwające miesiące.

Ustawa ta wymaga, aby media i organizacje pozarządowe rejestrowały się jako „realizacji interesów obcego mocarstwa”, jeśli otrzymują ponad 20 procent swojego finansowania z zagranicy. Wielu uważa, że ​​jest ona inspirowana podobnymi przepisami w Rosji, które były wykorzystywane do tłumienia politycznych przeciwników Kremla i sprzeciwu.

Zrodlo