Julen Lopetegui ma rację – on i West Ham muszą się bardziej postarać. To był kolejny ponury występ

Kilku fanów West Ham United wciąż stało w kolejce po hot dogi, gdy Cole Palmer strzelił gola tuż po przerwie. Kolejka po napoje na London Stadium była równie długa.

Brak poczucia pilności, jaki obrona West Hamu wykazała podczas przegranego 3:0 meczu z Chelsea, był podobny do postawy kibiców, którzy nie mieli ochoty wracać na swoje miejsca.

Niektórzy z tych ostatnich skierowali się do wyjścia — i kto mógłby ich winić? Ci, którzy zostali, wygwizdali na koniec, trawiąc kolejny słaby występ wraz ze swoimi hot dogami. Nowy trener Julen Lopetegui ma teraz niegodny pozazdroszczenia rekord przewodniczenia trzem kolejnym porażkom domowym na początku sezonu ligowego. To pierwszy raz w ponad 120-letniej historii West Ham. Jego drużynie brakowało dyscypliny defensywnej i popełniała kosztowne błędy.

„To bardzo frustrujący dzień, ponieważ mieliśmy wielkie oczekiwania co do tego meczu” – powiedział Lopetegui. „Będę musiał przeanalizować grę, ale to był łatwy sposób na przegraną z drużyną taką jak Chelsea. Straciliśmy dwa gole na początku i musimy grać lepiej. Nie byliśmy konsekwentni, a kiedy nie jesteś (konsekwentny) przeciwko tego typu drużynom, masz tylko kilka możliwości na wygraną.

„Musimy lepiej bronić. To normalne (kibice buczą), bo przegraliśmy. Mają prawo narzekać i my o tym wiemy. Jedynym rozwiązaniem, aby się zmienić, jest granie lepiej, a to zaczyna się ode mnie”.

(Henry Browne/Getty Images)

West Ham nadal poszukuje tożsamości pod letnim zatrudnieniem Lopetegui. Musi jeszcze wdrożyć system, który wykorzystałby mocne strony atakującego trio Mohammeda Kudusa, Jarroda Bowena i Lucasa Paquety. Jego zespół zdobył tylko sześć goli w sześciu meczach we wszystkich rozgrywkach w tym sezonie, siedem mniej niż na tym samym etapie w zeszłym roku pod wodzą poprzednika Davida Moyesa.

Przed serią meczów z Liverpoolem, Brentford, Ipswich Town i Tottenhamem Hotspur pojawia się kilka powtarzających się problemów: zbytnie poleganie na Michailu Antonio i Bowen w ataku, nieszczelna obrona, słaba współpraca w pomocy nowego nabytku Guido Rodrigueza i Edsona Alvareza oraz brak jasnej struktury w tym, co West Ham próbuje osiągnąć.

Zdarzały się sytuacje, gdy Lopetegui gestykulował do piłkarza na boisku, wskazując, gdzie chce, aby się ustawił. Jednak to taktyczne zamieszanie wpływa na zdolność zespołu do budowania rytmu w grze. Nicolas Jackson miał swobodę Stratford, gdy przebił się, aby strzelić otwierającego gola w czwartej minucie. Jego świętowanie było tańcem Thriller Michaela Jacksona, ale nie było nic ekscytującego dla tych, którzy byli przekonani o West Ham, że Chelsea wykorzystała lukę w środku pola, aby zdobyć drugiego gola dla senegalskiego reprezentanta 14 minut później.

Przemówienia Lopeteguiego w przerwie meczu najwyraźniej nie wzbudziły większego zainteresowania, ponieważ Palmer zdobył bramkę dwie minuty po przerwie.

Pomimo wydania latem 120 milionów funtów na dziewięciu nowych graczy, era po Moyesie jeszcze się tak naprawdę nie rozkręciła.

Chociaż wygrał Ligę Konferencji Europy 2022-23, pierwsze ważne trofeum West Ham od 1980 roku, Moyes został wyrzucony, gdy jego kontrakt wygasł pod koniec ubiegłego sezonu, ponieważ zarząd chciał obrać nowy kierunek. Styl gry zespołu był głównym problemem pod wodzą Szkota. Ale poza zainspirowanym występem w drugiej połowie przegranego 3-1 meczu z Manchesterem City w zeszłym miesiącu, Lopetegui nie pokazał wystarczających dowodów, że potrafi grać atrakcyjnie z tą drużyną.

(Justin Setterfield/Getty Images)

Tak, to jeszcze wczesna faza sezonu, ale West Ham stracił pierwsze bramki w czterech z pięciu dotychczasowych meczów ligowych, przeciwko Aston Villi, City, Fulham, a teraz Chelsea. Zdobyli cztery punkty w tych meczach, sześć mniej niż w tym samym momencie sezonu 2023-24. Po tym meczu w tym sezonie zmierzyli się z 85 strzałami w lidze, co jest trzecim wynikiem spośród wszystkich klubów (za Newcastle i Brentford).

Lopetegui dał Crysencio Summerville pierwszy występ w barwach West Ham w lidze.

Letni nabytek Leeds Championship za 25 milionów funtów (33,3 miliona dolarów) pokazał przebłyski swojego potencjału w walce z Wesleyem Fofaną i nie otrzymał rzutu karnego, gdy obrońca Chelsea złapał go za ramię. Tuż przed przerwą Fofana został ukarany żółtą kartką za faul na Summerville podczas jednego ze swoich szybkich biegów, ale holenderski skrzydłowy nie mógł sobie pozwolić na grożenie środkowemu obrońcy swoim tempem przez dłuższy czas.

Dziewięć minut po przerwie decyzja Lopeteguiego o zastąpieniu Summerville’a Antoniem została przyjęta buczeniem.

Trener główny argumentował, że West Ham musi znaleźć inną opcję ataku. Jednak w poprzednich występach Antonio w tym sezonie, w których zaczynał wszystkie cztery mecze ligowe, nie było nic, co wskazywałoby, że 34-latek jest bliski odtworzenia swojej najlepszej formy.

Nie wróży to dobrze Lopeteguiemu, że poziom frustracji na trybunach tak szybko wzrósł.

Kiedy trener Chelsea Enzo Maresca był asystentem Manuela Pellegriniego w West Ham w 2018 i 2019 roku, był znany ze skrupulatności w przygotowaniach. Miał szczęście, że analiza pomocy West Ham w jego analizie przedmeczowej w tym tygodniu wymagałaby niewielkiego wysiłku. Wszystko, co musiał zrobić, to obserwować radość Fulham z ujawniania słabości Rodrigueza i Alvareza w zeszłą sobotę. Brakuje im tempa, nie wypracowali jeszcze zrozumienia i teraz obaj zostali zmieceni z boiska w kolejnych meczach.

Pozwolenie koledze z pomocy Jamesowi Ward-Prowse na dołączenie do Nottingham Forest na sezonowe wypożyczenie wydaje się zagadkowe. Pomimo swoich ograniczeń Ward-Prowse przyczynił się siedmioma golami i 11 asystami w swoim debiutanckim sezonie 2023-24 po dołączeniu z Southampton. Rodriguez, wolny agent pozyskany po wygaśnięciu kontraktu z Real Betis Pellegriniego, miał powolny start w angielskiej piłce nożnej i przeciwko Chelsea został zmieniony w 37. minucie przez Tomasa Soucka.

„To była zmiana taktyczna” – powiedział Lopetegui o zastąpieniu 30-letniego Argentyńczyka. „Trener zdejmujący zawodnika przed przerwą nie jest winą zawodnika, ale trenera. Chodzi o mnie, nie o Guido. Mogę zrobić to lepiej”.

Były pomocnik reprezentacji Anglii Joe Cole powiedział w TNT Sports, brytyjskiej stacji telewizyjnej transmitującej mecze, że West Ham nie był w stanie pokonać Chelsea.

Lopetegui będzie miał czas, aby zbudować West Ham na swój obraz. Ale jeśli rozczarowujące występy będą kontynuowane, jego przyszłość będzie w centrum uwagi.