Japonia ogłasza plany budowy superkomputera klasy Zeta, który ma być 1000 razy szybszy od dzisiejszych maszyn

Japonia ogłosiła plany rozpoczęcia budowy pierwszego na świecie superkomputera klasy „zeta” w 2025 r. Oczekuje się, że będzie on 1000 razy szybszy od dzisiejszych wiodących superkomputerów. Projekt ma kosztować ponad 750 mln USD i ma być operacyjny do 2030 r. Superkomputer pomoże Japonii utrzymać konkurencyjność w zakresie postępu w dziedzinie sztucznej inteligencji (AI) i badań naukowych. Ten ambitny projekt został ujawniony przez japońskie Ministerstwo Edukacji, Kultury, Sportu, Nauki i Technologii (MEXT) 28 sierpnia 2023 r.

Moc ZetaFLOPS

Superkomputer będzie działał z prędkością rzędu zetaFLOPS, co jest kamieniem milowym w obliczeniach, który dopiero ma zostać osiągnięty. Jeden zetaFLOP to sekstylion operacji zmiennoprzecinkowych na sekundę, co znacznie przewyższa obecny rekord ustanowiony przez superkomputer US Frontier, działający z prędkością 1,2 eksaFLOPS. Dla porównania, japoński Fugaku, który kiedyś dzierżył tytuł najszybszego superkomputera, działa z prędkością zaledwie 0,44 eksaFLOPS i obecnie zajmuje czwarte miejsce na świecie.

Następca Fugaku

Nowy superkomputer, roboczo nazwany „Fugaku Next”, zostanie zbudowany przez RIKEN i Fujitsu, te same firmy, które odpowiadają za rozwój Fugaku, MEXT ogłoszony. Inżynierowie mają używać komponentów zaprojektowanych przez Fujitsu, aby zapewnić kompatybilność krzyżową z poprzednikiem. Jednak szczegóły techniczne dotyczące nadchodzącej maszyny są nadal ograniczone.

Wyzwania i finansowanie

Jednym ze znaczących wyzwań będzie optymalizacja zużycia energii. Obecna technologia superkomputerów wymagałaby energii wyjściowej 21 elektrowni jądrowych do uruchomienia maszyny klasy zeta. MEXT przeznaczył 4,2 mld JPY (około 246,9 crores rupii) na pierwszy rok rozwoju, z potencjalną całkowitą inwestycją w wysokości 110 mld JPY (około 6468,6 crores rupii) do 2030 r., zgodnie z Tom’s Hardware raport.

Jeśli projekt zostanie ukończony zgodnie z planem, Fugaku Next prawdopodobnie będzie miał tytuł najpotężniejszego superkomputera na Ziemi.

Zrodlo