Jak powinien wyglądać skład Nottingham Forest bez Morgana Gibbsa-White’a?

Nuno Espirito Santo będzie musiał podjąć ważną decyzję w najbliższych dniach, przygotowując swój zespół do wizyty Fulham.

Nottingham Forest ma zamiar przedłużyć swój niepokonany początek rozgrywek Premier League, kiedy Marco Silva przyprowadzi swój zespół w dobrej formie na City Ground, ale będzie musiał to zrobić bez swojego trenera w ławce rezerwowych — a na boisku bez swojego kluczowego ofensywnego pomocnika Morgana Gibbsa-White’a — po tym, jak obaj zostali wyrzuceni z boiska w dramatycznym finale zakończonego wynikiem 2:2 meczu z Brighton w niedzielę.

Gibbs-White to jeden z najbardziej kreatywnych zawodników Forest, który najbardziej pasuje do roli rozgrywającego w ustawieniu 4-2-3-1, z którego regularnie korzysta Nuno.

24-latek opuści tylko jeden mecz, ale to i tak stanowi problem dla Nuno, który stara się ułożyć kolejny skuteczny plan gry bez talizmanu Forest.

Tutaj, Atletyczny ocenia, co Nuno może zrobić w sobotę, zanim sam zasiądzie na trybunach.

Wspieranie Elliota Andersona

Zapytaj Elliota Andersona, gdzie chciałby grać, a odpowie ci, że uważa się za ortodoksyjnego numer 8. Zapytaj tych, którzy z nim pracowali gdzie jest w stanie grać, a otrzymasz szerszą odpowiedź.

Angielski zawodnik do lat 21, który latem tego roku pozyskał zawodnika z Newcastle za kwotę 15 milionów funtów, jest bardzo tanielastyczny wykonawca.

Podczas pierwszych pięciu meczów kampanii Anderson grał na kilku różnych pozycjach w Forest i generalnie rozwijał się na wszystkich. Najczęściej był to jeden z dwóch głębiej osadzonych lub lewy ofensywny pomocnik.

Jednak w okresie przygotowawczym występował także na pozycji numer 10 i nie wyróżniał się na tle innych zawodników.

Statystyki Andersona podkreślają, kim on jest: graczem, który dobrze czuje się w obu grach.

Według FBref i porównania Andersona z graczami Premier League, którzy grali na tej samej pozycji w sezonie 2023-24, jego średnia 3,24 progresywnych przeniesień na 90 minut plasuje go w 91. percentylu. Jego 1,84 udanych przejęć na 90 minut ponownie plasuje go w 91. percentylu, podczas gdy średnio ma 4,03 dotknięć w polu karnym przeciwnika.

Ma pewność siebie i kreatywność w operowaniu piłką, co pozwala mu wypełnić lukę po Gibbs-White’ze, ale to jego pozostałe atrybuty sprawiają, że idealnie nadaje się do gry na pozycji głębiej ustawionego pomocnika, gdzie kontuzje Danilo i Ibrahima Sangare’a również pozostawiły dużą lukę.

Średnia bloków Andersona na 90 minut wynosi 2,02, co plasuje go na 93. percentylu, podczas gdy średnia wychwytów wynosi 2,02 na 90 minut (88. percentyl).

Zaliczył jeden niepewny moment w obronie w meczu z Brighton, który niemal pozwolił Danny’emu Welbeckowi zdobyć drugiego gola i został zmieniony w 59. minucie po występie, który nie spełnił jego zwykłych wysokich standardów, ale mimo to Nuno może być niechętny do przeniesienia go z głębi boiska.

Chociaż gdyby James Ward-Prowse zdecydował się przesunąć Andersona wyżej na boisku, to i tak stworzyliby imponujący duet w pomocy podczas wygranego 1:0 meczu Forest z Liverpoolem na Anfield.

Elliot Anderson mógłby zastąpić ofensywnego pomocnika (Carl Recine/Getty Images)

Pierwszy start Joty w lidze?

Wszystkie cztery mecze Joty Silvy w Premier League odbyły się dotychczas w obecności rezerwowych, po tym jak w sierpniu przeniósł się z Vitorii de Guimaraes. Mimo to na The Amex Stadium był on centralną postacią — i to w więcej niż jednym sensie.

Jota na krótko pojawił się na skrzydle po wejściu z ławki rezerwowych w przerwie, ale po zmianie Chrisa Wooda szybko przesunął się do bardziej centralnej roli.

Moment, w którym błyskawicznie przebiegł lewym skrzydłem boiska — i jego bezinteresowność w podaniu do Ramona Sosy — były katalizatorem wyrównującego gola.

„To zawodnik, który może grać na wszystkich trzech pozycjach z przodu” – mówi Moreno Teixeira, trener, który dał Jocie szansę gry w pierwszym składzie w Vitorii i który trenował go w sezonie 2022-23. „To zawodnik o doskonałych wynikach: zdolny do gry jako napastnik, za numerem 9 lub na skrzydłach ze względu na swoją technikę, szybkość, siłę, umiejętność wykańczania akcji i właściwy moment na przerwy. Jest również bardzo zaangażowany bez piłki”.

Jota strzelił 11 goli i zaliczył sześć asyst dla Vitorii w portugalskiej Primeira Liga w zeszłym sezonie. 25-latek już zademonstrował swoją siłę wykańczania dla Forest, strzelając gola w Carabao Cup przeciwko Newcastle.

Największą szansą Joty na zapewnienie sobie występu w meczu z Fulham nadal jest pozycja skrzydłowego, ale Nuno z pewnością powinien go rozważyć.

Portugalczyk desperacko pragnie swojego pierwszego występu w Premier League, aby uzupełnić swoją pierwszą asystę. To może być okazja, aby dać mu taką szansę.

Zmiana formacji?

Pod wodzą Nuno Forest nie był ograniczony do formacji 4-2-3-1. Są elastyczni w swoim podejściu, często zmieniając rzeczy w trakcie gry.

Wiadomo też, że czasami decydują się na ustawienie w stylu 4-3-3, co znacznie ułatwia zrekompensowanie straty najlepszego zawodnika z numerem 10 — po prostu grając bez niego.

Yates lub Nico Dominguez mogliby utworzyć trójkę pomocników wraz z Andersonem i Ward-Prowse, podczas gdy każdy z dwóch dowolnych z kwartetu skrzydłowych Forest — Callum Hudson-Odoi, Anthony Elanga, Jota i Sosa — mógłby grać po obu stronach będącego w dobrej formie Wooda.

To nadal podejście, które pozwala Forest włączyć ich najlepszych graczy i, teoretycznie, wykorzystać ich mocne strony. Hudson-Odoi nadal miałby możliwość zdobycia swojego charakterystycznego gola, wcinając się z lewego skrzydła i oddając strzał prawą nogą, który wleciał do dalszego słupka.

Silva również zazwyczaj preferuje ustawienie 4-2-3-1 dla drużyny Fulham, chociaż w niedawnym meczu z Ipswich, zakończonym remisem 1:1, drużyna grała w ustawieniu 4-3-3.

Nuno może musieć zdecydować, czy priorytetem jest dopasowanie formacji do będącego w dobrej formie przeciwnika Fulham, który w sobotę pokonał Newcastle 3-1.

Morgan Gibbs-White opuści jeden mecz po otrzymaniu czerwonej kartki w meczu z Brighton (Justin Tallis/AFP via Getty Images)

Inne opcje

Zapytany pod koniec sierpnia o to, co Jota wniesie do zespołu, Nuno potwierdził również, że uważa go za gracza, który może grać na niemal każdej pozycji w linii ataku: „na środku, po lewej lub po prawej stronie”.

Ale trener Forest zauważył, że Hudson-Odoi, Elanga i Sosa są w stanie zrobić to samo. Rzeczywiście, Elanga dość regularnie kończy na centralnej roli, szczególnie w późniejszych meczach, gdy przeciwnicy są zmęczeni, a jego tempo może stać się większym zagrożeniem.

Sosa to zawodnik, który lubił dryfować do środka podczas gry w Talleres w Argentynie, czy to z lewej, czy z prawej strony. Jedną z jego mocnych stron jest znajdowanie małych przestrzeni do działania i wybieranie skomplikowanych, inteligentnych podań dla swoich kolegów z ataku.

Forest mógłby z łatwością operować w formacji 4-2-3-1 bez posiadania naturalnego numeru 10, ale zamiast tego pozwalając trzem spośród Sosy, Hudsona-Odoi, Elangi i Joty na rotację za napastnikiem. Anderson również mógłby być włączony do tej mieszanki, po lewej lub w środku.

Dominguez i Ward-Prowse mogliby również funkcjonować w bardziej zaawansowanej roli z pewnym stopniem komfortu, chociaż prawdopodobnie nie byłoby to zgodne z ich wyróżniającymi się mocnymi stronami. Najlepiej sprawdzają się, gdy przechwytują podania, przerywają ataki przeciwników i szybko stawiają Forest na czele.

(Najlepsze zdjęcia: Getty Images)