Izrael „eskaluje do deeskalacji” w stosunkach z Hezbollahem

Izrael powraca do swoich wojennych podręczników, wyrażając zgodę na wojnę totalną z Libanem.

W ciągu ostatnich kilku tygodni wojna o niskiej intensywności, którą Izrael i Hezbollah toczą od roku na granicy libańsko-izraelskiej, przyniosła przerzuty. Tysiące Libańczyków zostało zmuszonych do opuszczenia swoich domów w związku z nasileniem się izraelskiego bombardowania. Zginęło ponad 600 osób.

Oprócz nalotów i przygotowań do inwazji lądowej istnieje również element nacisku psychologicznego, jaki wywiera Izrael, mający na celu terroryzowanie ludzi i uzyskanie zgody na wojnę.

Współautorzy:
Habib Battah – Założyciel, Raport z Bejrutu
Ori Goldberg – komentator akademicki i polityczny
Zahera Harb – starszy wykładowca dziennikarstwa, City University
Assal Rad – autor, Stan Oporu

Na naszym radarze:

Na biurko Netanjahu trafił nowy, przerażający plan czystek etnicznych w Północnej Gazie. Tariq Nafi przygląda się człowiekowi stojącemu za „Planem generałów” i wsparciu, jakie otrzymał ze wszystkich izraelskich spektrum politycznych.

Internetowi wpływowi syjoniści

„Hasbara” – hebrajskie słowo, które można przetłumaczyć jako „wyjaśnienie”, „perswazja” – była centralną strategią ruchu syjonistycznego. Przyjęło to formę rzeczników rządu przeszkolonych przez media, którzy wygłaszali krótkie fragmenty w telewizji, kampanii PR reklamujących armię izraelską nie tylko jako moralną, ale także fajną, oraz obszernych komunikatów w mediach społecznościowych.

Nicholas Muirhead relacjonuje pracę internetowych hasbarystów i pokazuje, jak ludobójstwo w Gazie sprawiło, że ich praca stała się o wiele trudniejsza.

Zawiera:

Hen Mazzig – izraelska autorka, komentatorka i influencerka
Saree Makdisi – profesor literatury angielskiej i porównawczej, UCLA
Tamara Nassar – zastępca redaktora, Elektroniczna Intifada
Matt Lieb – gospodarz, Bad Hasbara

Zrodlo