Instalacja artystyczna w Katarze rzuca światło na dzieci z Gazy zabite przez Izrael

Doha, Katar – W stolicy Kataru, Dosze, odsłonięto instalację artystyczną składającą się z ponad 15 000 małych rzeźb przedstawiających misie, z których każda symbolizuje życie dziecka straconego podczas trwającej wojny Izraela w Strefie Gazy.

Misie ubrane w czarne koszulki z napisem „Nie jestem tylko numerem. Jestem człowiekiem. Z tożsamością. Z ojczyzną. Jestem Palestyną. #Wolna Palestyna” ustawiają się w szeregu na chodniku w Barahat Msheireb w Msheireb Downtown Doha.

Instalacja artystyczna zatytułowana Echo utraconej niewinności jest częścią inicjatywy mającej na celu zwrócenie uwagi na okrucieństwo wojny i na to, co przeżyli Palestyńczycy, zwłaszcza dzieci, w ciągu ostatnich 11 miesięcy.

Izrael zabił ponad 41 000 Palestyńczyków, głównie dzieci i kobiety, odkąd rozpoczął swoją niszczycielską wojnę 7 października. Wojna Izraela wybuchła po tym, jak Hamas i inne palestyńskie frakcje przeprowadziły atak w Izraelu, który doprowadził do śmierci co najmniej 1100 osób. Aktywiści nazwali ofensywę wojskową Izraela wojną zemsty, ponieważ siły izraelskie obrały za cel palestyńskich cywilów w często bezładnych atakach. Szeroka skala zniszczeń i ofiar śmiertelnych spowodowały ogólnoświatowe oburzenie i protesty wzywające do zawieszenia broni.

Instalacja będzie eksponowana od 16 do 26 września. Każdy miś zostanie sprzedany, a 100 procent dochodu zostanie przekazane dzieciom z Gazy.

„Ta instalacja jest przypomnieniem dla społeczności międzynarodowej, że należy bardziej się starać o osiągnięcie zawieszenia broni w Strefie Gazy i przywrócenie nadziei dzieciom Palestyny” – powiedział Bachir Mohammad, 40-letni libański artysta, który stworzył instalację.

Artysta interdyscyplinarny Bachir Mohammad [Sorin Furcoi/Al Jazeera]

Bachir urodził się w Kuwejcie, ale podczas wojny w Zatoce Perskiej w 1990 r. został zmuszony wraz z rodziną do przeprowadzki do Libanu. W latach 1996 i 2006 przeżył wojnę pomiędzy Izraelem a Hezbollahem.

„Kiedy zaczynałem ten projekt, liczba zaginionych dzieci wynosiła mniej niż 4000. Jednak dziś liczba ta przekracza 15 000 i nadal rośnie” – powiedział. „Każdy miś w instalacji przedstawia zagubione dziecko zamknięte w betonowym bloku, symbolizującym zniszczenia spowodowane izraelskimi atakami”.

Pewien Włoch pracujący w Katarze powiedział, że gdy wyobraża sobie liczbę dzieci zabitych przez te misie, rozdziera mu to serce.

„Kiedy moje dzieci zobaczyły wszystkie te zabawki zamknięte w betonowych blokach, musiałem im wytłumaczyć, że reprezentują one dzieci, które umarły. Muszą wiedzieć, że wojna przynosi tylko śmierć i zniszczenie. Mam nadzieję, że zrozumieją złożoność takich konfliktów, gdy dorosną, ale na razie muszą wiedzieć, że wojna nigdy nie przyniesie niczego dobrego” – powiedział Al Jazeerze, chcąc pozostać anonimowym.

„Musimy coś przekazać, musimy zrobić wszystko, co w naszej mocy, żeby pomóc”.

Zrodlo