Idealne miejsce do przechowywania bananów, aby służyły dłużej: nie jest to ani lodówka, ani miska na owoce

W supermarketach są owoce, które wytrzymują cały rok, np. ananas, cytryna, gruszka, jabłko, jedne z najczęściej spożywanych: banan. Istnieje jednak duża różnica w smaku pomiędzy zielonym bananem a dojrzałym, dlatego wiele osób stara się pozwolić, aby z czasem minął i zyskał bardziej intensywny smak. Oczywiście bez przesady i spowodowania gnicia elementu.

Jeśli za coś ceni się ten owoc, to właśnie za wysoką zawartość potas. I banan pożywka może zawierać około 350 mg na 100 gramów. Do tego trzeba dodać, że jest bogatym źródłem innych minerałów m.in magnez i fosfor, kwas foliowy, witamina C i witamina B6. Musimy jednak pamiętać, że w miarę zmiany koloru z zielonego przez żółtawy do brązowego, a także zmiany koloru z twardego w miękki, owoc stopniowo traci składniki odżywcze, a także zwiększa się ilość przeciwutleniaczy.

W każdym razie ci, którzy wolą dojrzałe owoce, powinni pamiętać o kilku rzeczach podczas przechowywania, dzięki czemu będą dłużej służyć.

Miejsce do przechowywania bananów

Pierwszym odruchem, gdy wracamy do domu z zakupami z supermarketu lub owocowni, jest włożenie owoców do lodówki, myśląc, że w ten sposób psują się dłużej niż poza lodówką. I jest to poniekąd prawdą, ponieważ niskie temperatury spowalniają proces dojrzewania. Eksperci ostrzegają jednak, że w ten sposób mogą stracić wszystko, od smaku po konsystencję.

Zatem alternatywą wydaje się przechowywanie ich w tak zwanej misce na owoce, co może być dobrym rozwiązaniem, ale nie najlepszym, a powodem jest gaz etylenowy emitowany przez inne kawałki, takie jak jabłka (także przez cały rok ) lub pomidor. Zatem zamiast spowalniać proces dojrzewania w lodówce, robimy to przyspieszyć go z dużą prędkością i musielibyśmy być bardzo ostrożni, pozwalając dniom płynąć.

Banan w lodówce

Canva

Banan w lodówce

Podsumowując, idealnym miejscem, które zalecają do ich przechowywania, jest: w spiżarni. Oznacza to chłodne miejsce, do którego nie dociera światło słoneczne lub które ma zbyt niskie temperatury, aby proces dojrzewania przebiegał dalej i optymalnie zachował składniki odżywcze. Oczywiście trzeba szczególnie uważać, aby nie miał on kontaktu z innymi kawałkami owoców.

Sztuczka, która sprawi, że banan nie stanie się czarny

Jeśli jednak zależy nam na tym, aby trwało to jak najdłużej, istnieją co najmniej dwie metody. Pierwszym z nich jest ochrona końcówki: oba końce banana sprzyjają temu utlenianiu. Jeśli przykryjesz je przezroczystą folią, opóźnisz ich dojrzewanie. Jeśli masz je w wersji „ananasowej”, nie rozdzielaj ich i zakryj miejsce łączenia kilkoma foliami z tworzywa sztucznego.

Chłopiec je banana

Canva

Chłopiec je banana

Drugie z cytryną: Możesz też spróbować włożyć je do plastikowej torebki razem z połówką cytryny, dobrze ją zamknąć i przechowywać w lodówce. Jedyne, co zauważysz po kilku dniach, to to, że w środku będzie trochę skroplin z powodu wody z owocu, ale skórka banana będzie praktycznie taka sama jak pierwszego dnia.

Zrodlo