Hongkońska HKMA zmodernizuje e-HKD CBDC, dodając programowalność i funkcje płatności offline podobne do eRupee

Hongkong aktywnie przyspiesza działania mające na celu wprowadzenie swojej waluty fiducjarnej, dolara hongkońskiego (HKD), do przebudowy blockchain. Specjalny region administracyjny (SAR) Chin wprowadził cyfrową walutę banku centralnego e-HKD (CBDC) do drugiej, rozbudowanej fazy prób. Podążając śladami Banku Rezerw Indii, władze Hongkongu skupiają się teraz na dodawaniu wielu warstw użytecznych funkcji do CBDC, aby uczynić jego wykorzystanie bardziej lukratywnym dla użytkowników końcowych.

Wraz z wejściem inicjatywy CBDC w drugą fazę, Hong Kong Monetary Authority (HKMA) zmienił nazwę projektu na e-HKD+. Nowa nazwa ma na celu podkreślenie głębszego zanurzenia się regionu w ekosystem pieniądza cyfrowego, oficjalny post poinformowała w tym tygodniu HKMA.

Idąc dalej, HKMA planuje wzbogacić e-HKD CBDC o funkcje programowania i płatności offline. Podobny krok podjął niedawno Reserve Bank of India (RBI), aby eRupee CBDC mogło przetwarzać przelewy online w regionach o nieregularnej łączności sieciowej, a jednocześnie dać firmom korporacyjnym szansę na zaprogramowanie CBDC w celu zmotywowania ich pracowników etatowych.

„HKMA będzie nadal stosować podejście zorientowane na przypadki użycia w swoich badaniach nad cyfrowymi pieniędzmi” – powiedział dyrektor generalny HKMA, Eddie Yue, w przygotowanym oświadczeniu.

Innym przypadkiem użycia CBDC, który Hongkong gorliwie bada, są depozyty tokenizowane. Jak wyjaśniono w post Według Infosys Blogs, tokenizowane depozyty można zdefiniować jako tradycyjne depozyty bankowe, które zostały przekształcone w cyfrowe tokeny oparte na technologii blockchain.

„Wyniki fazy drugiej pomogą HKMA zrozumieć praktyczne problemy, z którymi można się zmierzyć podczas projektowania, wdrażania i obsługi ekosystemu pieniądza cyfrowego, który obejmuje zarówno publicznie, jak i prywatnie emitowane pieniądze cyfrowe. Projekt e-HKD+ będzie nadal rozwijał technologię i podstawy prawne, aby wspierać potencjalne emisje e-HKD do użytku osób fizycznych i korporacyjnych w przyszłości” – powiedział HKMA.

W drugiej fazie testów e-HKD Hongkong włączył 11 grup firm z różnych sektorów wraz z 21 instytucjami finansowymi. Oczekuje się, że ta faza testów e-HKD potrwa co najmniej dwanaście miesięcy.

Chiny, Japonia, Australia i Dubaj, między innymi, również dodają element niezmiennej trwałości do prowadzenia dokumentacji finansowej dla swoich CBDC, jednocześnie zmniejszając zależność światowej gospodarki od fizycznych banknotów.

Międzynarodowy Fundusz Walutowy (MFW) zaproponował ramy mające na celu ułatwienie powszechnego przyjęcia CBDC, które kładą nacisk na potrzebę regulacji i edukacji na temat CBDC, a jednocześnie dają CBDC większą programowalność, a jej użytkownikom pewne zachęty.

Zrodlo