Haiti powołuje radę, aby przygotować się do pierwszych wyborów od 2016 r.

Kraj pogrążony jest w konflikcie politycznym, a międzynarodowe siły pokojowe zostały wezwane w celu przywrócenia stabilności.

Rząd Haiti powołał tymczasową radę wyborczą, która ma przygotować ten targany konfliktami kraj karaibski do pierwszych od 2016 r. wyborów powszechnych.

Rada wyborcza reprezentuje takie grupy, jak rolnicy, dziennikarze, aktywiści praw człowieka i społeczność voodoo, a jej zadaniem jest ustanowienie ram prawnych dla wyborów i zorganizowanie głosowania, które ma się odbyć do 2026 r.

Jak poinformowało biuro premiera na platformie społecznościowej X, rada utworzona w środę składa się z siedmiu członków.

Biuro dodało, że w dwóch pozostałych miejscach, jednym dla organizacji zajmujących się prawami człowieka, a drugim dla organizacji zajmujących się prawami kobiet, nadal brakuje delegata.

Smith Augustin, członek rady prezydenckiej kraju, powiedział agencji informacyjnej The Associated Press, że pozostali członkowie zostaną prawdopodobnie ogłoszeni w nadchodzących dniach. Zgodnie z prawem rada musi mieć dziewięciu członków.

Niepewną sytuację polityczną na Haiti pogorszyło jeszcze bardziej państwo, które powstało po zamachu na prezydenta Jovenela Moise’a w 2021 r. i od tego czasu nie miało prezydenta.

Uzbrojone gangi rozszerzyły swoją kontrolę na około 80 procent powierzchni stolicy Port-au-Prince i większości innych części kraju.

Poprzednia rada wyborcza została rozwiązana w 2021 r. pod przewodnictwem byłego premiera Ariela Henry’ego, który objął urząd po śmierci Moise’a, ale został zmuszony do ustąpienia ze stanowiska na początku tego roku.

Na Haiti władza wykonawcza ma być podzielona między prezydenta i premiera. Rząd tymczasowy w maju wybrał Garry’ego Conille’a na premiera.

Jak dotąd tylko Kenia i Jamajka wysłały swoje siły na Haiti w ramach wspieranej przez ONZ ofensywy antygangowej. Operacja ta ma wygasnąć na początku października, jeśli nie zostanie odnowiona pod koniec tego miesiąca.

Jak wskazano w projekcie rezolucji, misję można by też przekształcić w formalną operację pokojową ONZ, co zapewniłoby finansowanie i długotrwałość misji.

Zrodlo