Goodluck Jonathan deklaruje stanowisko przed wyborami w Edo, wysyła wiadomość do INEC i policji

Były prezydent Nigerii, Goodluck Jonathan, zaapelował do wszystkich zainteresowanych stron, w tym kandydatów w nadchodzących wyborach na gubernatora stanu Edo, aby priorytetowo traktowali pokój i bezpieczeństwo.

Jonathan powiedział w oświadczeniu udostępnionym dziennikarzom w czwartek przez swojego doradcę ds. mediów: Ikechukwu Eze.

Zaapelował do polityków, aby powstrzymali się od wszelkich działań, które mogą zagrozić pokojowi i bezpieczeństwu państwa.

Jonathan również pobrał opłatę Niezależna Narodowa Komisja Wyborcza (INEC) i Policji, a także wszystkich innych agencji bezpieczeństwa, które będą zaangażowane w wybory, w celu zachowania neutralności.

Były przywódca Nigerii uważa, że ​​obywatele muszą mieć równe szanse, aby mogli korzystać ze swoich praw demokratycznych.

Poniżej zamieszczamy pełną treść oświadczenia:

„Kiedy obywatele stanu Edo w wieku uprawniającym do głosowania pójdą do urn w wyborach gubernatorskich w sobotę 21 września 2024 r., wzywam wszystkich aktorów politycznych i interesariuszy do podjęcia działań na rzecz pogłębienia demokracji w kraju poprzez nadanie priorytetu pokojowi i bezpieczeństwu stanu.

„Politycy muszą realizować swoje interesy w granicach prawa i powstrzymywać się od działań, które mogłyby podważyć pokój i stabilność państwa. To budujące, że rządy cywilne przetrwały w Czwartej Republice przez 25 lat, ale powinniśmy przypomnieć naszym ludziom, że demokracja traci swoją wartość, gdy obywatele nie mogą dokonywać swoich wyborów politycznych w wolnej i uczciwej atmosferze.

„W interesie pokoju i integralności naszego procesu wyborczego wzywam organ zarządzający wyborami i agencje bezpieczeństwa do profesjonalizmu i neutralności w wypełnianiu swoich obowiązków. Wybory w Edo zaplanowane na ten weekend nakładają moralny ciężar na agencje państwowe, zwłaszcza policję i Niezależną Narodową Komisję Wyborczą (INEC), aby podołały swoim konstytucyjnym obowiązkom niezależnych arbitrów w naszym procesie demokratycznym.

„Agencje bezpieczeństwa muszą zachowywać optymalną neutralność i powstrzymywać się od działań, które mogłyby zmienić warunki równych szans i podważyć wiarygodność procesu wyborczego. Ze swojej strony Niezależna Narodowa Komisja Wyborcza (INEC) musi sprostać oczekiwaniom jako bezstronny arbiter i wzbudzić zaufanie do wszystkich aktorów poprzez przejrzysty proces głosowania. Nie ma wątpliwości, że utrata zaufania do wyborów sprzyja sporom politycznym, niepokojom społecznym, apatii wyborców, zwiększonej polaryzacji i innym dalekosiężnym konsekwencjom, które mogą podważyć rozwój i konsolidację demokratyczną.

„Aby demokracja przetrwała, nasz proces rekrutacji przywódców musi być pozbawiony wszelkich form manipulacji, a instytucje państwowe muszą gwarantować pokojowe, wiarygodne i przejrzyste wybory. W ten sposób obywatele będą mogli wybierać przywódców według własnego wyboru, którym powierzą legitymację do zapewniania dobrych rządów, pokoju i dobrobytu”.

Zrodlo