Gdy statek kosmiczny zbliża się do Wenus, spogląda w stronę skromnej Ziemi i Księżyca

Jesteśmy mali.

Statek kosmiczny Jupiter Icy Moons Explorer (Juice), pędzący przez nasz układ słoneczny, niedawno wykorzystał grawitację Ziemi, aby wystrzelić na Wenus. Statek kosmiczny, który znajduje się teraz miliony mil stąd, spojrzał w stronę domu. Dryfujemy w niepojętej, czarnej eterze.

„Te dwie małe kulki, które nazywamy naszym kosmicznym domem, zostały sfotografowane przez Juice’a z odległości ponad 5 milionów km [3.1 million miles]„Kiedy statek kosmiczny machał nam na pożegnanie, zmierzając w kierunku Wenus”, niedawno poinformowała Europejska Agencja Kosmiczna Opublikowano w sieci.

ZOBACZ TAKŻE:

Naukowiec NASA oglądał pierwsze zdjęcia Voyagera. To, co zobaczył, wywołało u niego dreszcze.

To Ziemia po prawej, a Księżyc, około cztery razy mniejszy, po lewej. Nawet z takiej odległości można dostrzec dominujące chmury naszej planety.


Mashable Prędkość światła

Ziemia (po prawej) i Księżyc widziane z odległości ponad 3,1 miliona mil (ponad 5 milionów kilometrów).

Ziemia (po prawej) i Księżyc widziane z odległości ponad 3,1 miliona mil (ponad 5 milionów kilometrów).
Źródło: ESA

Planiści misji niedawno wysłali statek kosmiczny w kierunku Ziemi i Księżyca, aby wykorzystać naszą grawitację podczas jego szybkiego przelotu przez kosmos. Przeleci obok Wenus, a następnie Ziemi jeszcze dwa razy, nabierając prędkości podczas ucieczki do odległego, lodowego układu słonecznego. Celem Juice’a jest region Jowisza, gdzie wykona 35 przelotów obok trzech lodowych księżyców gazowego giganta.

„Ta ambitna misja pozwoli na zbadanie tych księżyców za pomocą potężnego zestawu instrumentów teledetekcyjnych, geofizycznych i in situ, co pozwoli na odkrycie większej ilości informacji na temat tych fascynujących miejsc jako potencjalnych siedlisk przeszłego lub obecnego życia” — poinformowała ESA.

Jednym z celów sondy jest Ganimedes, największy księżyc w naszym układzie słonecznym — większy nawet od planety Merkury. Co najważniejsze, Ganimedes jest rozciągany i ściskany przez pobliskiego masywnego Jowisza, co generuje ciepło (dzieje się tak również na oceanicznym księżycu Europie). „To ciepło może wywołać pewną aktywność tektoniczną i zapewnić jeden z niezbędnych warunków do powstania życia: źródło energii” — wyjaśniła ESA.

Juice będzie nadal mijać planety w swoich staraniach o dotarcie do głębokiego kosmosu. Do Jowisza dotrze w 2031 r., ale spodziewaj się więcej widoków planet podczas podróży.



Zrodlo