FEC zatwierdza fundusz pomocy w przypadku klęsk żywiołowych w Tinubu

W ramach wysiłków zmierzających do przyspieszenia reakcji na klęski żywiołowe w kraju, Federalna Rada Wykonawcza (FEC) zatwierdziła utworzenie Narodowego Funduszu Pomocy w Przypadku Klęsk Żywiołowych.

Decyzja ogłoszona w poniedziałek umożliwi szybką reakcję na powodzie i inne klęski żywiołowe w całym kraju.

Decyzja o zatwierdzeniu została podjęta około tydzień po wizycie prezydenta Boli Tinubu w Maiduguri, w stanie Borno, gdzie po raz pierwszy ogłosił plany utworzenia funduszu, w której udział wzięli powodzianie.

Niedawne powodzie w Maiduguri zalały połowę miasta i spowodowały utratę życia i mienia.

Minister finansów i minister koordynator ds. gospodarki Wale Edun potwierdzili korespondentom Izby Stanowej zatwierdzenie funduszu pomocowego po spotkaniu FEC.

Minister powiedział, że rząd federalny zamierza pozyskać środki finansowe od kluczowych interesariuszy na rzecz funduszu.

GWIZDAK poinformował, że podczas wizyty w Maiduguri w zeszłym tygodniu prezydent Tinubu zaproponował, aby fundusz był finansowany z niewielkiego procentu środków pochodzących z Komitetu ds. Alokacji Rachunków Federacji (FAAC).

Propozycja ta uzyskała poparcie przewodniczącego Senatu Godswilla Akpabio, który obiecał, że Zgromadzenie Narodowe będzie współpracować z władzą wykonawczą w celu utworzenia Funduszu.

„Musi istnieć fundusz pomocy w przypadku klęsk żywiołowych” – powiedział Tinubu.

„Po mojej wizycie w Shehu w Borno i obozie dla uchodźców wewnętrznych zastanawiałem się, jak stawić czoła tego rodzaju katastrofom i skutkom zmian klimatycznych.

„Zaproszę sektor prywatny do współpracy z nami i pomocy w odbudowie dotkniętych katastrofą obszarów.

„Jeśli zabierzemy niewielki procent z FAAC i przeznaczymy go na fundusz pomocy w przypadku klęsk żywiołowych, który obejmie was wszystkich, aktywizujemy i wzmacniamy nasze poczucie przynależności” – powiedział.

Według statystyk Narodowej Agencji Zarządzania Kryzysowego (NEMA) w 2024 r. powodzie dotknęły ponad milion osób w 29 stanach, a co najmniej 259 osób straciło życie.

Zrodlo