Fabuła zagęszcza się po tym, jak dokument o Matcie Damonie i Benie Afflecku został uznany za niekwalifikujący się do Oscarów; twórcy filmu twierdzą, że się kwalifikował, ale Akademia twierdzi inaczej

EKSKLUZYWNY: Nowe wydarzenia w kontrowersjach wokół Oscarów Pocałuj przyszłośćdokument o Mattcie Damonie i Benie Afflecku, który Akademia Filmowa uznała za niekwalifikujący się do rozpatrywania w kontekście nagród.

Jak donosi Deadline w poniedziałek, Akademia odrzuciła apelację producentów Damona, Afflecka i Sarah Anthony, którzy argumentowali, że szeroka dystrybucja filmu – w 139 kinach AMC, w tym na ekranach w kwalifikujących się rynkach Los Angeles, Nowego Jorku, San Francisco i Atlanty – powinna kwalifikować go do Oscara. Komitet wykonawczy oddziału dokumentalnego odpowiedział, że Pocałuj przyszłość rozgrywane były tylko dwa razy dziennie na rynku kwalifikacyjnym, a nie trzy razy dziennie, jak stanowi Zasada 12 wytycznych Oscara.

Po opublikowaniu naszego artykułu obserwatorzy w mediach społecznościowych skomentowali, że w regulaminie nie ma nic o tym, że film musi być wyświetlany na pojedynczy ekran na kwalifikującym się rynku; biorąc pod uwagę wszystkie ekrany na kwalifikujących się rynkach łącznie, Pocałuj przyszłość grany znacznie częściej niż trzy razy dziennie. Twórcy filmu zbadali sprawę dokładniej i zgodzili się z analizą; na tej podstawie reżyser Nenad Cicin-Sain napisał do Akademii w poniedziałek wieczorem, stwierdzając, że dokument powinien zostać uznany za właściwie zakwalifikowany.

Producent Matt Damon i reżyser Nenad Cicin-Sain biorą udział w Festiwalu Tribeca 2023

Gary Gershoff/WireImage

„Nie ma żadnej konkretnej zasady, która stanowi, że wymagane trzy codzienne pokazy kwalifikacyjne do Oscara muszą odbywać się w tym samym kinie w kwalifikującym się mieście” – napisał Cicin-Sain do Natalie Wade, starszej dyrektor Akademii ds. relacji z członkami i administracji nagród. „Zasada podkreśla, że ​​film musi być wyświetlany co najmniej trzy razy dziennie w ciągu kolejnych siedmiu dni w jednym z kwalifikujących się obszarów metropolitalnych USA. Miasta te obejmują Los Angeles, Nowy Jork, Chicago, Miami, Atlantę i obszar Zatoki San Francisco.

„KISS THE FUTURE był wyświetlany na wszystkich tych rynkach przez dwa tygodnie, znacznie przekraczając minimalną wymaganą liczbę projekcji dziennie (ponad 3 razy dziennie).”

Cicin-Sain kontynuował w swoim e-mailu do Wade’a: „Przesłany przez Ciebie regulamin określa, że ​​film musi być wyświetlany **trzy razy dziennie** w kwalifikującym się mieście, ale **nie stwierdza wprost**, że wszystkie te pokazy muszą odbywać się w *tym samym kinie* w kwalifikującym się mieście… Czy możesz podać, gdzie jest napisane ‘3 razy dziennie w tym samym kinie’?”

Spór może sprowadzać się do tego, który zbiór zasad ma zastosowanie. Zgodnie z zasadami dla 96t W przypadku Oscarów (filmów dokumentalnych, które mają premierę w 2023 r.) nie wspomniano, że dokument musi być wyświetlany w tym samym miejscu trzy razy dziennie. Pocałuj przyszłość filmowcy twierdzą, że to właśnie ta Akademia wskazała im zasady i to ona pojawiła się w wynikach wyszukiwania w internecie. Źródła w Akademii twierdzą jednak, że dodano zasadę dla 97t W regulaminie Oscarów (dotyczącym filmów dokumentalnych wydanych w 2024 r.) stwierdzono, że „siedem kolejnych dni emisji kinowej musi odbywać się w jednym miejscu”.

Akademia nie podała żadnych powodów, dla których miałaby wprowadzić tak wąski parametr dla 97.t Oscary. I istnienie lub nieistnienie tej zasady nie przemawia do szerszego argumentu twórców filmowych — że jeśli celem Akademii jest zachęcenie ludzi do oglądania filmów w kinach, Pocałuj przyszłość więcej niż spełniło oczekiwania. Większość kwalifikujących się dokumentów otrzymuje jedynie symboliczne wydanie „czterech ścian”, ale KTF uzyskał coś w rodzaju szerokiej dystrybucji dla filmu non-fiction.

„Oni po prostu egzekwują list reguły, a nie duch „zasady”, powiedziała Cicin-Sain w Deadline Monday. „A jeśli duchem zasady jest wyświetlanie filmów w kinach — a to właśnie zrobiliśmy, wyświetlając je w jak największej liczbie kin… a wtedy nie spełniasz wymagań, coś jest nie tak”.

Aktor Matt Damon (po prawej), irlandzki piosenkarz Bono (w środku) i irlandzki muzyk Adam Clayton (po lewej) witają publiczność po pokazie filmu „Kiss the Future” zaprezentowanego w sekcji specjalnej Berlinale podczas Berlinale, pierwszego dużego europejskiego festiwalu filmowego w tym roku, w Berlinie 19 lutego 2023 r.

Adam Clayton, Bono i producent Matt Damon z U2 na światowej premierze „Kiss the Future” w Berlinie

JOHN MACDOUGALL/AFP przez Getty Images

Pocałuj przyszłośćktóry opowiada historię oblężenia Sarajewa w latach 90. i jak muzyka U2 pomogła zainspirować udręczonych mieszkańców miasta, miał premierę na Festiwalu Filmowym w Berlinie w 2023 r. i miał swoją premierę w USA na Tribeca Festival. Został nominowany do nagrody Cinema for Peace i zdobył Nagrodę Publiczności na Festiwalu Filmowym w Sarajewie.

Cicin-Sain powiedział we wtorek w wywiadzie dla Deadline, że jest podbudowany reakcją na historię Pocałuj przyszłośćstara się zachować szansę na zdobycie Oscara.

„Po prostu ogromne wsparcie” – powiedział – „po prostu ogromne wsparcie od tak wielu osób z branży i ze strony ogółu społeczeństwa”.

Zrodlo