„Electric” Leeds United nabiera tempa w meczu z Coventry – w sam raz na trudniejsze testy

Leeds United odzyskało swój styl.

Niektóre momenty tego rodzącego się sezonu sprawiały wrażenie udręki. Tydzień temu w zmagającym się z trudnościami Cardiff City zwycięstwo 2:0 było trudne. W pierwszym dniu meczu z Portsmouth, który zremisował 3:3, był to nieprzewidywalny i szalony pojedynek z awansowanymi przeciwnikami.

Jednak w meczu przeciwko Coventry City Leeds powróciło do swojej najlepszej formy w ataku i rozkoszowało się całkowitą dominacją nad kiepskim przeciwnikiem.

Zespół Marka Robinsa w ostatnich sezonach był dla wielu drużyn nie lada wyzwaniem – a Leeds pogrążyło się w kryzysie na koniec sezonu po kwietniowej porażce 2:1 – ale przełamali się i pozwolili United grać po swojemu.

Letnie wyjścia na Elland Road zawsze hamowały atak na kreatywność. Kiedy straty wynoszą 20 bramek i 10 asyst Crysencio Summerville oraz siedem bramek i 16 asyst Georginio Ruttera, natychmiastowe zmiany kosztują duże pieniądze. Leeds zdecydowało się nie wydawać tych pieniędzy, niepokojąc fanów i frustrując menadżera Daniela Farke, i zamiast tego sprowadziło tańszych zawodników z potencjałem. To zajmie trochę czasu, ale Leeds jest o krok od czołowej dwójki i wciąż się poprawia.

Wygląda na to, że po kompleksowym zwycięstwie nad Coventry robią kroki we właściwym kierunku.

Podczas swojego pierwszego startu na Elland Road Largie Ramazani był błyskotliwą iskrą, która oferowała wiele na lewym skrzydle. 23-latek, który otrzymał szansę w meczu przeciwko Cardiff pod nieobecność innego przybysza z drużyny Manora Solomona, który pauzował z powodu kontuzji ścięgna podkolanowego, podniósł kibiców z krzeseł. Po golu z zeszłego tygodnia, jego łączona gra z Mateo Josephem i Brendenem Aaronsonem sprawiła, że ​​wszedł do środka i spowodował problemy dla Coventry.

W pierwszej połowie Leeds cierpliwie utrzymywało się przy piłce i wykorzystało ruchy Ramazaniego do spowodowania problemów, gdy Junior Firpo dośrodkował lewego obrońcę. Jego dośrodkowanie do Willy’ego Gnonto otworzyło bramkę, a Włoch oddał celny strzał obok bramkarza Coventry, Bena Wilsona.

W ostatnich tygodniach Leeds martwiło się kreatywnością, a kibice kwestionowali styl gry Farke’a. Niemiec dał jednak jasno do zrozumienia, że ​​jego plan polega na tym, aby dać nowym nabytkom czas na oswojenie się i zbudowanie solidnej obrony. Występ przeciwko Coventry był najpełniejszym występem United w dotychczasowej historii i pokazał, że jego plan działa.

Kolejne czyste konto to bonus na początek trudnego tygodnia z wyjazdowymi wyjazdami do Norwich City i Sunderland. Było to tym bardziej imponujące, biorąc pod uwagę obawy dotyczące kontuzji Pascala Struijka i Firpo pod koniec meczu, oba zostały wyczyszczone na czas przed meczem. Bar Illan Meslier w końcówce obronił Brandona Thomasa-Asante i bramka dla Leeds przez większą część meczu nie budziła żadnych problemów, a środkowi obrońcy Struijk i Joe Rodon raczej pełnili role pierwszej linii ataku, a nie byli rozciągnięci.

„Kiedy jesteśmy tak samo elektryzujący jak w pierwszej połowie i masz 35 000 kibiców, którzy Cię wspierają, jest to nieco łatwiejsze w porównaniu z trudnym meczem na wyjeździe” – powiedział Farke. „To był dla nich (atakujących graczy) kolejny krok naprzód. Nadal musimy zarządzać minutami Largiego, ponieważ musi dodać więcej fizyczności, ale był zaangażowany w wiele dobrych sytuacji.

„Byłem całkiem szczęśliwy ze względu na Willy’ego, gola i dobrą asystę. Dla Joela Piroe gol był ważny, więc mieliśmy dobre relacje między naszymi ofensywnymi zawodnikami.

Mimo całej pewności początkowego kwartetu ofensywnego Leeds, drugi gol padł z mniej prawdopodobnego źródła — obrońcy Jaydena Bogle. Bramka podwójna z Ramazanim przyniosła Bogle’owi pierwszego gola dla klubu, co było jego najlepszym dotychczasowym występem. Trzecie trafienie United było charakterystycznym dla Piroe finiszem, który nastąpił 10 minut po odpadnięciu z boiska ławka. 25-latek oddał dośrodkowanie Gnonto, przypieczętowując punkty i pozwalając Leeds na dokończenie meczu.

Ponieważ to zwycięstwo jest dla drużyny Farke pierwszym z trzech meczów w ciągu siedmiu dni, głównym zmartwieniem jest powstrzymanie kontuzji. Kapitan Ethan Ampadu był zmuszony wycofać się wcześniej z powodu problemów z kolanem i trzeba będzie czekać z niepokojem, aby ocenić, jak poważna jest kontuzja pomocnika. Jego następca, Ao Tanaka, po raz pierwszy dostał dłuższą przerwę i od razu wkroczył do akcji, dobrze spisując się w bardziej defensywnej roli, niż byłoby to naturalne w przypadku reprezentanta Japonii.

„Musiał (być bardziej zdyscyplinowany), ale dobrą rzeczą jest to, że musiał zagrać tę rolę kilka razy w zeszłym sezonie w barwach Dusseldorfu, kiedy drużyna Düsseldorfu dominowała nieco bardziej” – powiedział Farke. „Jest bardzo opanowany przy piłce i jeśli potrafisz uspokoić grę, nawet na pozycji bardziej defensywnej, jest to dość ważne.

„Byłem całkiem zadowolony z jego świadomości w drugiej połowie, że wyczuł niebezpieczeństwo i dwa lub trzy naprawdę ważne zwycięstwa przy piłce. Musi to dodać do swojej gry, ponieważ nie ma naturalnego instynktu defensywnego jak Ethan Ampadu, który dużo grał na środku obrony. Jestem całkiem szczęśliwy, jak spełnił tę rolę.”

Leeds rozpoczyna najtrudniejszy tydzień na początku sezonu w dobrej formie, jeśli nie w dobrym ogólnym stanie zdrowia. Utrzymanie pozytywnego trendu i wyjście z niego bez szwanku będzie sprawdzianem, który musi przejść drużyna z ambicjami promocyjnymi.

(Zdjęcie na górze: George Wood/Getty Images)