Dziewczęta porzucające szkołę kosztują Afrykę Subsaharyjską 210 miliardów dolarów PKB rocznie – Raport

Organizacja Narodów Zjednoczonych ujawniła, że ​​wysoki odsetek dziewcząt porzucających szkołę w Afryce Subsaharyjskiej skutkuje oszałamiającymi stratami ekonomicznymi wynoszącymi około 210 miliardów dolarów rocznie.

Raport zatytułowany „Postęp w realizacji Celów Zrównoważonego Rozwoju – przegląd kwestii płci 2024” podkreśla poważne skutki ekonomiczne nierówności płci w dostępie do edukacji w całym regionie, gdzie dziewczęta są nadal w znacznie gorszej sytuacji niż chłopcy.

„W Afryce Subsaharyjskiej, gdzie dziewczęta są w znacznie gorszej sytuacji niż chłopcy, roczny koszt przedwczesnego opuszczania szkoły przez dziewczęta wynosi 210 miliardów dolarów, co stanowi ponad 10 procent łącznego PKB regionu.”, Jak czytamy w raporcie.

Straty gospodarcze wynoszą ponad 10% łącznego PKB krajów Afryki Subsaharyjskiej, co obrazuje ogromne koszty utraconego potencjału, ponieważ dziewczęta, którym odmawia się dostępu do edukacji, nie są w stanie w pełni przyczynić się do wzrostu gospodarczego regionu.

Deficyt umiejętności podstawowych

Organizacja Narodów Zjednoczonych do spraw Oświaty, Nauki i Kultury (UNESCO) szacuje, że do 2030 r. globalne roczne koszty społeczne deficytu podstawowych umiejętności przekroczą 10 bilionów dolarów, co stanowi kwotę wyższą niż łączny PKB Francji i Japonii.

Według raportu, „Gdyby liczba dzieci przedwcześnie porzucających szkołę i tych, które nie mają podstawowych umiejętności, spadła choćby o 1 punkt procentowy, globalny roczny dochód z pracy mógłby wzrosnąć odpowiednio o 470 miliardów dolarów i ponad 650 miliardów dolarów”. Podkreśla to ogromne szanse ekonomiczne, które są tracone z powodu różnic w wykształceniu.

Pomimo pewnego postępu w edukacji globalnej, z 5,4 milionami dziewcząt uczęszczających do szkoły od 2015 r., sytuacja pozostaje tragiczna dla wielu. Oszałamiające 119,3 miliona dziewcząt na całym świecie nadal nie chodzi do szkoły, co podkreśla powolne tempo postępu. Znaczna liczba tych dziewcząt mieszka w Afryce Subsaharyjskiej, gdzie dostęp do edukacji jest utrudniony przez systemowe ubóstwo, nierówność płci i ograniczone zasoby, co pogłębia straty gospodarcze regionu.

Co więcej, 39% młodych kobiet na świecie nie kończy szkoły średniej, co dodatkowo ogranicza ich szanse na pełne uczestnictwo w rynku pracy i wniesienie wkładu we wzrost gospodarczy.

Wpływ ekonomiczny

Ekonomiczne konsekwencje tej luki edukacyjnej są głębokie. Globalnie, gdy dziewczętom odmawia się możliwości ukończenia edukacji, ogranicza to ich zdolność do uzyskania wykwalifikowanego zatrudnienia, zmniejsza ich dochody w ciągu całego życia i tłumi rozwój gospodarczy w skali krajowej i regionalnej.

Aby przeciwdziałać tym stratom, raport wzywa do sprawdzonych polityk uwzględniających kwestie płci, w tym obniżenia kosztów edukacji, zapewnienia transferów pieniężnych na rzecz edukacji dziewcząt, stworzenia bezpiecznego środowiska dla dziewcząt i zajęcia się przemocą ze względu na płeć. Inne zalecenia obejmują wdrożenie kompleksowej edukacji seksualnej, zapewnienie zróżnicowanej i zrównoważonej pod względem płci kadry nauczycielskiej oraz podniesienie świadomości na temat znaczenia edukacji dziewcząt.

Zrodlo