Dron wleciał prosto w huragan Helene i uchwycił mocny materiał filmowy

Huragan Helene wywołał wzburzone morza.

Współpraca pomiędzy amerykańską Narodową Administracją Oceaniczną i Atmosferyczną (NOAA) a Żaglowiecfirma produkująca innowacyjne drony żeglarskie, wysłała solidnego robota w huragan Helene, główny huragan, który w czwartkowy wieczór uderzył w region Big Bend na Florydzie. Przed uderzeniem w ląd z katastrofalną falą sztormową i ekstremalnymi wiatrami o sile 140 stopni, dron uchwycił materiał filmowy w oku burzy, gdzie występują jedne z jej najsilniejszych wiatrów.

Poniższy 30-sekundowy film, wyemitowany z drona, został nagrany 26 września około 19:45 czasu wschodniego (najpierw odtwarzana jest krótka reklama). Średnia wysokość najwyższych fal wynosi około 30 stóp, czyli 9 metrów. Porywy wiatru uderzają w drona, który ma 23 metry długości i 16 stóp wysokości.

Zmienna prędkość światła

ZOBACZ TAKŻE:

Dlaczego nie można prognozować pogody zbyt daleko w przyszłość

Roboty te zaprojektowano specjalnie do zwalczania huraganów i mają zbierać nowe dane na temat cyklonów oraz ich ewolucji.


Lokalizacja Saildrone’a powyżej, SD-1083, podczas rejestrowania materiału filmowego w oku huraganu Helene.

Lokalizacja Saildrone’a powyżej, SD-1083, podczas rejestrowania materiału filmowego w oku huraganu Helene.
Źródło: Saildrone / NOAA

NOAA wykorzystuje Saildrony, ponieważ sprawdziły się doskonale w bezpośrednim gromadzeniu obserwacji warunków oceanicznych i atmosferycznych na powierzchni morza. To tam, gdzie oceany wchodzą w interakcję z powietrzem, huragany zaczynają się nasilać, czasami gwałtownie.

Chociaż na powstawanie silnych huraganów wpływa wiele czynników (brak przeciwnych wiatrów, które mogą rozbić burze, wilgotne lub suche powietrze itp.), istotny wpływ ma wysoka temperatura powierzchni morza przekraczająca 27 stopni Celsjusza (80 stopni Fahrenheita). . Naukowcy zajmujący się burzami wyjaśniają, że ciepłe oceany działają jak paliwo do silników odrzutowych podczas huraganów. Dzieje się tak dlatego, że cieplejsze oceany napędzają burze tropikalne, ponieważ więcej wody w naturalny sposób wyparowuje do powietrza, dając burzom energię i wilgoć, aby się nasiliły.

Wykorzystano na przykład huragan Helene rekordowe ciepłe temperatury oceanów szybko nasilić się i przerodzić w potworną burzę. Dziś Atlantyk prawdopodobieństwo wystąpienia huraganów jest już dwukrotnie większe przekształcić się z łagodnej burzy w poważny huragan.



Zrodlo