Droga do ŚDM w Seulu w 2027 roku rozpoczyna się pod hasłem „Odwagi: zwyciężyłem świat”

„Miej odwagę: zwyciężyłem świat” to motto wybrane dla Światowe Dni Młodzieży w Seulu które odbędzie się w 2027 roku. Rozpocznie się droga do stolicy Korei następny 24 listopada, zbiega się z uroczystością Chrystusa Króla Wszechświata, kiedy młodzi mieszkańcy Lizbony (miejsca ostatnich ŚDM) przekazują młodym mieszkańcom Seulu symbole tej uroczystości, tj. Krzyż Młodzieży y ikona Maryi Salus populi romani.

W ten sposób młodzi ludzie są wysyłani w pielgrzymkę z Zachodu na Wschód jako „piękny znak powszechności Kościoła i marzenie o jedności”, jak Papież Franciszek.

Krzyż Młodzieży, zwany także „Krzyżem ŚDM”, to krzyż pielgrzymi, ponieważ młodzi Koreańczycy będą go nosić wszędzie, aby zapewnić każdemu bliskość i komfort. Ale to też krzyż jubileuszowy, bo zaufał Jan Paweł II do młodych na zakończenie Roku Świętego Odkupienia w 1984 r.

Aspekt ten nabiera w tym roku szczególnego znaczenia, ze względu na bliskość Jubileuszu. Jan Paweł II przekazał go młodym ludziom tymi słowami: „Nieście go po całym świecie na znak miłości Pana Jezusa do ludzkości i głoście wszystkim, że Tylko w Chrystusie umarłym i zmartwychwstałym jest zbawienie i odkupienie.”

Krzyż będzie niesiony przez młodych do Azji w towarzystwie ikony Maryi Salus populi romani, znaku macierzyńskiej czułości Maryi i macierzyństwa Kościoła dla całej ludzkości.

Mamy nadzieję, że wielu młodych ludzi, nawet tych, którzy nigdy nie uczestniczyli w ŚDM, w ciągu najbliższych trzech lat przebędzie pewną drogę, zwłaszcza wewnętrzną, spotkać się w Azji z Następcą Piotra i wspólnie dawać odważne świadectwo o Chrystusie.

Możliwości świętowania ŚDM w Korei

Każdy Światowy Dzień Młodzieży jest dla Kościoła goszczącego cenną okazją do świętowania, wraz z innymi Kościołami, własnej kultury i wiary. w Korei Katolicy stanowią 11% populacji. Chociaż jest to mniejszość, jest to Kościół pełen żywotności i wszelkiego rodzaju inicjatyw, wzbogacony heroicznym świadectwem swoich męczenników.

Wśród możliwości, jakie oferują Światowe Dni Młodzieży w Seulu, wyróżnia się przede wszystkim szansa dla młodych ludzi na ponowne odkrycie piękna życia chrześcijańskiego i wniesienie do zwyczajnych okoliczności codziennego życia odnowionego pragnienia bycia uczniami Jezusa i wierności Chrystusowi. jego Ewangelia. Dlatego też ponowne odkrycie życia chrześcijańskiego Może być żyzną glebą dla rozkwitu wielu powołań, do małżeństwa, do kapłaństwa i do życia konsekrowanego. Wszystko to przyniesie wielkie korzyści Kościołowi w Korei, kontynentowi azjatyckiemu i Kościołowi na całym świecie.

Po drugie, naturalna otwartość Azji na współistnienie kultur, dialog i komplementarność będzie niezwykle pomocna dla młodych pielgrzymów na ich drodze, aby stać się posłańcami pokoju przyszłości, w świecie rozdartym konfliktami i przeciwnościami.

Po trzecie, dynamiczny kontekst azjatycki skłoni młodych ludzi do refleksji nad dialogiem między wiarą a nowoczesnością: w tle są globalne wyzwania stojące przed dzisiejszą młodzież, takie jak rewolucja cyfrowa, kryzys klimatyczny czy nierówności ekonomiczne. Wielkie pytania, jakie niosą ze sobą te wyzwania, pobudzą młodych ludzi do osobistego wkładu, aby współczesna kultura fermentowała i przemieniała Ewangelia z jej siłą, światłem i wieczną nowością.

Zrodlo