Czy armia Sudanu jest bliska odbicia Chartumu?

Wczesnym rankiem 26 września armia Sudanu rozpoczęła wielką ofensywę, mającą na celu zdobycie stolicy Chartumu z rąk rywalizujących paramilitarnych Sił Szybkiego Wsparcia (RSF).

Lokalne media doniosły, że armia wysłała kilka formacji piechoty, które przekroczyły ważne mosty łączące Omdurman z Chartumem, przy wsparciu sił powietrznych i ognia artyleryjskiego.

Armia zdobyła co najmniej jeden ważny most i przejęła kontrolę nad Suk al-Araby – rynkiem w sercu Chartumu – poinformował w piątek Hiba Morgan z Al Jazeery. Kilku mieszkańców miasta powiedziało Al Jazeerze, że armia przejęła łącznie kontrolę nad trzema głównymi przejściami granicznymi.

Atak może być jedną z najważniejszych operacji armii od wybuchu wojny w Sudanie w kwietniu 2023 roku.

Od tego czasu RSF sprawuje ścisłą kontrolę nad większością miasta i jest oskarżana o dopuszczanie się nadużyć wobec ludności cywilnej, takich jak plądrowanie rynków i szpitali, wysiedlanie mieszkańców i konfiskata ich domów oraz poddawanie kobiet i dziewcząt ekstremalnym formom przemocy seksualnej. przemoc.

Według Augreis*, działacza na rzecz praw człowieka, który zapewnia pomoc i żywność dla oblężonej ludności cywilnej żyjącej pod rządami RSF, doniesienia o ostatnich postępach armii dały nadzieję ludności cywilnej nadal żyjącej pod kontrolą RSF w Chartumie.

„Ludzie mają dość milicji” – stwierdziła, odnosząc się do RSF.

Dodała jednak, że w związku z trwającymi walkami także cywile byli przerażeni.

„Od 2:00 w nocy jesteśmy zdenerwowani [00:00 GMT]. Słyszeliśmy wszystkie dźwięki wszystkich rodzajów ciężkiej artylerii [being used] naraz. [All the sounds and attacks are] nadchodzące ze wszystkich kierunków wraz z [sound of] myśliwce i drony” – powiedziała w czwartek Al Jazeerze.

Dym unosi się podczas nalotów na środkowy Chartum, gdy armia sudańska atakuje pozycje zajmowane przez paramilitarne Siły Szybkiego Wsparcia (RSF) w całej stolicy Sudanu 26 września [Al Migdad Hassan/AFP]

Odwrócenie fali?

Przed niedawnym wkroczeniem armii do stolicy wśród jej zwolenników narastały obawy, że może ona nie być wyposażona lub nie będzie w stanie pokonać sił paramilitarnych.

Brak wiary zmusił tysiące Sudańczyków do chwycenia za broń, aby chronić swoje wioski i społeczności przed RSF.

Jednak teraz, gdy dochodzą wieści, że armia zaciekle walczy o odzyskanie stolicy, wśród zwolenników armii rośnie przekonanie, że RSF może zostać pokonana.

„Istnieje więź między armią a narodem Sudanu. To nasi żołnierze i ludzie są w armii” – powiedział Badawi, działacz z Omdurmanu, miasta będącego częścią szerszego stanu Chartum.

Badawi dodał, że wśród ludzi żyjących pod armią na terenach Omdurmanu panuje „radość” i że ludzie postrzegają tę ostatnią operację jako „ważny krok naprzód” w kierunku wygrania wojny.

Hajooj Kuka, specjalista ds. komunikacji zewnętrznej Państwowych Pomieszczeń Reagowania Kryzysowego (ERR) w Chartumie, czyli sieci lokalnych aktywistów udzielających pomocy ratującej życie ludności cywilnej na obszarach kontrolowanych przez RSF i wojsko, przestrzegł, że jest zbyt wcześnie, aby określić, kto równowaga sił w mieście.

„Ogólne wrażenie jest takie [the army] nie zabierze [Khartoum] koniec” – powiedział Al Jazeerze. „Wiem tylko, że w obszarach, w których przebywają nasi członkowie ERR, kontrola nie uległa większym zmianom.

Walka o legalność?

Szef armii Sudanu, Abdel Fattah al-Burhan, przemawiał niedawno na Zgromadzeniu Ogólnym ONZ w Nowym Jorku jako de facto władza w kraju, gdzie powiedział, że wiele krajów wysyła broń i zaopatrzenie dla RSF.

Powiedział także, że armia jest otwarta na „pokój” po zakończeniu okupacji przez RSF. Odzyskanie Chartumu mogłoby być poważnym krokiem w stronę tego celu, a także sygnałem dla społeczności światowej, że armia stopniowo odzyskuje kontrolę nad Sudanem.

„Atak mający na celu odzyskanie stolicy rozpoczął się od [army]. [It is] zbiegło się z dzisiejszym przemówieniem Burhana przed ONZ. Wydaje się, że to skoordynowane podejście do sygnalizowania, kto jest prawdziwą władzą w Sudanie” – napisał na Twitterze Cameron Hudson, ekspert ds. Sudanu w Centrum Studiów Strategicznych i Międzynarodowych, zespole doradców w Waszyngtonie.

Augreis, działaczka na rzecz praw człowieka, stwierdziła, że ​​wielu jej rówieśnikom było obojętne, kto ostatecznie kontroluje Chartum, i odniosła się do zarzutów, że armia dopuściła się również łamania praw człowieka, np. rozprawiając się z wolontariuszami i działaczami pomocy.

„Większość… działaczy jest neutralna” – powiedziała. „My też nie wiemy [the RSF or army] wyjdzie nam na dobre”.

Abdel Fatah al-Burhan na Zgromadzeniu Ogólnym ONZ w Nowym Jorku
Abdel-Fattah al-Burhan Abdelrahman Al-Burhan przemawia przed Zgromadzeniem Ogólnym ONZ w Nowym Jorku, 21 września 2023 r. [Eduardo Munoz/Reuters]

Zrodlo