Czerwona kartka Morgana Gibbsa-White’a w meczu z Brighton i konsekwencje, które doprowadziły do ​​wyrzucenia z boiska obu trenerów

Niedzielny mecz Premier League pomiędzy Brighton & Hove Albion i Nottingham Forest ożył po faulu Morgana Gibbsa-White’a w drugiej połowie.

W 82. minucie Anglik zaatakował rezerwowego Brighton, Joao Pedro, co spowodowało, że sędzia Rob Jones pokazał mu czerwone kartki, a także obu trenerom, Fabianowi Hurzelerowi z Brighton i Nuno Espirito Santo z Forest.

Mecz na Amex Stadium zakończył się wynikiem 2-2, ale późny incydent był chyba najgłośniejszym tematem całego spotkania ze względu na opóźnienie w wyrzuceniu Gibbsa-White’a z boiska i reakcje trenerów.

Tutaj, Lekkoatletyczny wyjaśnia, co się stało, dlaczego dostał drugą żółtą kartkę i jaka była tego przyczyna.

Co się stało?

W 82. minucie Gibbs-White wpadł w faul na Joao Pedro, który odbierał piłkę od bramkarza Brighton, Barta Verbruggena, tuż przy linii bocznej.

Piłka wypadła z boiska, a sędzia Jones wydawał się sygnalizować Brighton, aby przejęli piłkę. Jones wykonał również gest piłki rękami i wydawał się mówić „Mam piłkę”, gdy zawodnicy Brighton podeszli do niego, a Gibbs-White odbiegł truchtem.

Joao Pedro otrzymał następnie pomoc medyczną na boisku, a 30 sekund po incydencie Jones pokazał Gibbs-White drugą żółtą kartkę, a następnie czerwoną. Pomocnik został wcześniej ukarany w 60. minucie za sprowadzenie Georginio Ruttera.

Dlaczego dostałem drugą żółtą kartkę?

Chociaż powtórki pokazują, że Gibbs-White rzeczywiście przejął piłkę w momencie ataku na Joao Pedro, nie oznacza to, że nie było faulu.

Premier League, za pośrednictwem swojego konta w mediach społecznościowych MatchCentre, wyjaśniła, że ​​wyzwanie Gibbs-White’a zostało uznane za „lekkomyślne”. Zgodnie z wytycznymi FA dotyczącymi fauli i niewłaściwego zachowania, „lekkomyślne jest, gdy zawodnik działa, lekceważąc niebezpieczeństwo lub konsekwencje dla przeciwnika i musi zostać ukarany”.

Nuno również został wyrzucony z boiska (Alex Pantling/Getty Images)

Czy Anthony Taylor mógł interweniować i czy ma do tego prawo?

Komentarz kanału Sky Sports dotyczący brytyjskiej transmisji meczu sugerował, że w podjęciu decyzji o wyrzuceniu Gibbsa-White’a z boiska pomógł Jonesowi czwarty sędzia, Anthony Taylor.

Po otrzymaniu czerwonej kartki Gibbs-White stał blisko Taylora, krzyczał i wskazywał na sędziego.

Zgodnie z wytycznymi FA, zadaniem czwartego sędziego w trakcie gry jest „pomoc sędziemu przez cały czas”. Wytyczne te stanowią ponadto, że czwarty sędzia powinien pomagać w „kontroli meczu”, chociaż główna odpowiedzialność za to pozostaje po stronie sędziego. Oczekuje się jednak, że sędziowie będą szukać pomocy u czwartego sędziego w przypadku „incydentów zmieniających wynik meczu, które zostały przeoczone przez pozostałych trzech sędziów i które są wyraźnie widoczne dla czwartego sędziego, co obejmuje przewinienia związane z czerwoną i żółtą kartką”.

Znany jest fakt, że to właśnie Luis Medina Cantalejo, czwarty sędzia, doradził sędziemu Horacio Elizondo, aby wyrzucił z boiska Francuza Zinedine’a Zidane’a za uderzenie głową Włocha Marco Matterazziego podczas finału Mistrzostw Świata w 2006 roku, po tym jak on i jego asystenci nie zauważyli incydentu.

Jak menadżerowie reagowali podczas gry?

Widziano, jak Nuno krzyczał i wskazywał na Jonesa, gdy Gibbs-White schodził z boiska.

Jones najpierw wyrzucił Hurzelera, a potem Nuno, a asystent trenera Forest Rui Pedro Silva również dostał żółtą kartkę. Reakcja Hurzelera wydawała się być bardziej stonowana, ale Premier League później stwierdziła, że ​​obaj trenerzy zostali wyrzuceni za „niedopuszczalne zachowanie na boisku technicznym po incydencie”.

Reakcja Nuno nie była pierwszym razem, kiedy on lub Forest mieli problem z sędziowaniem Jonesa. W grudniu ubiegłego roku Jones pokazał Willy’emu Boly’emu drugą żółtą kartkę podczas meczu z Bournemouth, co doprowadziło do tego, że Forest napisało do Premier League i Professional Game Match Officials Limited (organu nadzorującego sędziowanie w angielskiej piłce nożnej) z prośbą, aby nie nadzorował już ich meczów.

Co powiedziano po meczu?

„W pierwszej chwili pomyślałem, że to był uczciwy atak” – powiedział Silva. „Dobry atak, uczciwy atak. Nie widziałem niczego, co uzasadniałoby drugą żółtą kartkę.

„Myślę, że sędziowie nie spieszyli się z podjęciem decyzji. Nie spieszyli się i podjęli decyzję o pokazaniu drugiej żółtej kartki. Nie uważam, że to zła rzecz, jeśli nie spieszą się z podjęciem decyzji, jeśli podejmą właściwą decyzję.

„To nie jest zły moment, jeśli sędziowie mają szansę porozmawiać. Anthony Taylor będzie miał swój punkt widzenia, Rob Jones będzie miał swój punkt widzenia, a sędzia liniowy będzie miał swój punkt widzenia. Nie wiem, czy rozmawiali, nie mówię tego. Ale jeśli sędziowie rozmawiają i podejmują właściwą decyzję, nie mam z tym problemu.

„Nie usłyszałem niczego z ust Nuno, co uzasadniałoby czerwoną kartkę. To jest emocjonalne i zamierzasz bronić swojego zawodnika i swojej drużyny.

„Jeśli zapytasz Morgana, powie ci, że wygrał piłkę. Sędzia powie, że ma inny punkt widzenia. Są chwile, kiedy nigdy nie dojdziemy do porozumienia. Ale kiedy 90 minut się skończy, to już tylko gra”.

Silva (po lewej) i asystent Brighton Jonas Scheuermann (po prawej) przejęli kontrolę nad ostatnimi minutami gry (Justin Tallis/AFP via Getty Images)

„Uznaliśmy, że to był faul (Gibbs-White)” – powiedział asystent Brighton Andrew Crofts. „Można było powiedzieć, że Joao był kontuzjowany, więc martwisz się o swojego zawodnika.

„Ich zawodnik zdecydowanie nie ma zamiaru zrobić mu krzywdy, ale to faul. Ich ławka nie uważa tego za faul, my tak, a następnie sędzia musi podjąć decyzję w kwestii tego, co zrobi”.

Zapytany, czy widział jakieś zachowanie Hurzelera zasługujące na czerwoną kartkę, Crofts dodał: „Nie, musiałbym to zobaczyć ponownie. Rozmawiałem z jednym z graczy, więc nie widziałem dalszej części. Skomentuję to, kiedy to zobaczę ponownie. Może to wtargnięcie na boisko, nie wiem”.

(Górne zdjęcie: Justin Tallis/AFP via Getty Images)