Chiny zapowiadają drastyczne podniesienie wieku emerytalnego – media

Podwyżka o okres do pięciu lat ma rzekomo na celu zaradzenie presji wynikającej ze starzenia się społeczeństwa kraju

Chiński rząd zatwierdził plan podniesienia wieku emerytalnego w celu rozwiązania problemu starzenia się populacji, zgodnie z doniesieniami lokalnych mediów. Obecny wiek emerytalny w kraju należy do najniższych na świecie.

Nowa polityka została uchwalona w piątek przez Stały Komitet Ogólnochińskiego Zgromadzenia Przedstawicieli Ludowych. Zmiana, która będzie miała miejsce przez 15 lat, począwszy od stycznia, podniesie wiek emerytalny mężczyzn z obecnych 60 do 63 lat. Próg dla kobiet pracujących w biurach zostanie podniesiony z 55 do 58 lat, podczas gdy kobiety pracujące fizycznie, które wcześniej mogły przejść na emeryturę w wieku 50 lat, będą teraz musiały czekać do 55 lat.

Celem wędrówki jest „dostosowanie się do nowej sytuacji rozwoju demograficznego w Chinach oraz pełne rozwijanie i wykorzystywanie zasobów ludzkich” zacytowano wypowiedź komisji.

Według agencji Reuters, chiński minister zasobów ludzkich i zabezpieczenia społecznego Wang Xiaoping powiedział w piątek, że zmiana zostanie wdrożona na elastycznej i dobrowolnej zasadzie, zaznaczając, że pracownicy będą mieli możliwość przejścia na emeryturę wcześniej lub przedłużenia okresu przejścia na emeryturę na okres do trzech lat.

Dostosowanie wieku emerytalnego jest pierwszą zmianą w Chinach od 1978 r. Jest ona oparta na dłuższej średniej długości życia, dłuższym okresie nauki, obecnej strukturze populacji i poprawiających się warunkach opieki zdrowotnej, jak donosi komisja.

Średnia długość życia w Chinach wzrosła do 78 lat w 2023 r., w porównaniu z około 44 w 1960 r. Przewiduje się, że do 2050 r. przekroczy 80 lat.




Decydenci polityczni od dawna rozważają zmianę wieku emerytalnego, ale wcześniejsze próby spotykały się ze sprzeciwem społeczeństwa.

Tymczasem, według doniesień, ruch ten może pomóc gospodarce, przeciwdziałając skutkom kurczącej się siły roboczej. Oficjalne statystyki pokazują, że liczba osób w wieku produkcyjnym (między 16 a 59 rokiem życia) w kraju spadła o 40 milionów w ciągu nieco ponad dekady, do 879 milionów w 2020 roku.

Chińska Akademia Nauk ostrzegała podobno, że system emerytalny kraju może wyczerpać środki do 2035 r. Podniesienie wieku emerytalnego mogłoby złagodzić tę presję poprzez opóźnienie wypłat, twierdzą niektóre media.

„To dzieje się wszędzie” Powiedział agencji AP Yanzhong Huang, starszy pracownik naukowy ds. zdrowia globalnego w Radzie Stosunków Zagranicznych. „Jednak w Chinach, gdzie mieszka duża populacja osób starszych, wyzwanie jest znacznie większe” podkreślił.

Możesz udostępnić tę historię w mediach społecznościowych:

Zrodlo